Русите конечно стигнаа до езерото Восток, 4 киломeтри под мразот на Јужниот пол

Конечно стигна дупчалката на руските научници до езерото Восток, скриено 4 километри под мразот на Антарктикот, „запечатено“ и недопрено од човечка рака (најверојатно) веќе 20 милиони години. Научниците се надеваат дека можеби ќе пронајдат уникатни форми на живот, што ќе им даде насоки за можноста за живот во други делови од Соларниот систем (Европа, месечината на Јупитер или Енцелад, месечина на Сатурн)... Или можеби ќе ослободат некоја дамнешна болест... Уште една претпоставка - овојпат од руската државна агенција РИА Новости, која тврди дека во близината на базата каде дупчат руските научници се наоѓа нацистички бункер!! „Се верува дека кон крајот на Втората светска војна, нацистите направиле база на Јужниот пол“. РИА го цитира Адмиралот Дениц, кој во 1943 рекол дека е „горд на германската флота, која изградила неосвоива тврдина на другиот крај на светот, односно на Антарктикот“ - пренесува Дејли Меил. Според германските поморски архиви, неколку месеци по капитулацијата на Нацистите, во април 1945 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред неколку дена руските научници успеаја да дојдат до најголемото езеро под арктичкиот мраз, езерото Восток. Се смета дека е старо дури 20 милиони години, а се појави и теорија според која посмртните останки на Адолф Хитлер се наоѓаат токму таму. Иако целта на научниците била во езерото Восток да откријат нови облици на живот и како течела еволуцијата пред леденото доба, имаше и такви што се впуштија во расправа за постоењето на нацистичка тајна база на тоа подрачје каде што наводно се наоѓаат и посмртните останки на Адолф Хитлер и неговата жена Ева Браун . Се смета дека дел од нацистите кон крајот на Втората светска војна се преселиле на Антарктикот каде што изградиле воена база во близина на езерото Восток, пишува Риа Новости. Таквото тврдење се поткрепува со изјава на нацистичкиот адмирал Карл Дениц од која може да се насети дека нешто на Антарктикот навистина постои. „Германската подморничка флота е горда на тоа што на другиот крај на светот направи тврдина за Фирерот што е невозможно да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русите конечно стигнаа до езерото Восток, 4 киломeтри под мразот на Јужниот пол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: