Хитлер со години планирал да урне авиони врз облакодерите на Њујорк

Хитлер со години планирал да урне авиони врз облакодерите на Њујорк Хитлер со години сонувал да го уништи Њујорк, пишува британскиот весник „Дејли меил“. Таквите демонски соништа во јаве ги претвори водачот на Ал Каида Осама бин Ладен повеќе од половина век подоцна кога кулите на Светскиот трговски центар беа урнати во терористичкиот напад на 11 септември 2001 година. Хитлер, како се наведува во текстот на британскиот дневник, од своите инженери барал да му конструираат летала кои од Германија ќе можат да однесат разорни бомби и да ги исфрлат врз Њујорк по што пилотите самоубијци би ги пренасочиле своите авиони на овој американски град. Кон почетокот на 1937 година, дизајнерот Вили Месершмит му ја претставил на Хитлер макетата од леталото што го развивал во својата работилница во Аугсбург. Овој авион имал четири големи мотори и требало да биде поддршка на германските подморници на Атлантикот. Месершмит на фирерот, според весникот, наводно му рекол дека постои можност овој авион да долета до источниот ...
| | веќе видена | слични

Адолф Хитлер со години планирал да ги уништи Кулите близначки во Њујорк. Тој од своите научници и инженери барал да пронајдат начин да се приближат до Трговскиот центар, кој сакал да го урне со авион, пишува „Дејли меил“. Целиот напад многу потсетува на нападот на Ал Каеда, кој што се случи на 11-ти септември во 2001 година.Фирер со години градел пријателски однос со Америка, за да не добие нов непријател, но ја држел подалеку од Европа, во која што тој спроведувал диктатура. Јавно бил пријател на Амерка, но приватно не ги сакал нејзините демократски структури, мешани раси и еврејски банкари, се што е спротивно на нацистичката идеологија.Според него по уништувањето на Советскиот Сојуз и потчинувањето на цела Европа, на светот ги останале две големи сили и судирот на крај би бил неизбежен, па поради тоа тој решил да се подготви за тој момент.Во 1937 година подготвил посебни авиони, кои биле наменети за американското крајбрежје. Бомбардерите со голем домет правени само за очите на Хитлер, се наоѓале во ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хитлер со години планирал да урне авиони врз облакодерите на Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: