Кој диктатор убил најмногу луѓе?

Кој диктатор убил најмногу луѓе? Сите тие велеле дека имаат сочувство за човештвото, љубов кон татковината, но и силен нагон за правдина и милосрдие за да станат силни и почитувани водачи на масите. Но, не долго по таквите изјави, сите овие политичари или генерали решиле да тргнат по свој сопствен пат. Тие ладнокрвни убијци не воделе сметка за вредноста на животот колку за тоа да ги постигнат своите себични мотиви за доминација, моќ и бесмртност. Графиконот што го постави порталот „Memolition“, ги покажува светските диктатори подредени според бројот на убиства, при што една капка означува еден милион убиени. Секако, без никакво сомневање, победникот е Мао Це Тунг, кинескиот диктатор кој уби 78 милиони луѓе, а по него кој следат Сталин со убиени 23 милиони луѓе и Хитлер, кој уби 17 милиони. Интересно е што веднаш зад нив се најде блегискиот крал Леополд Втори, кој владеел од 1865 до 1909 година и во чие време се убиени 15 милиони луѓе. Петата позиција ја држи јапонскиот генерал Хидеки Тоџо, кој се ...
| | веќе видена | слични

Секоја историска доба произведува по некој лик што влијае врз целото човештво и со своите налудничави идеи за власт и слава не ги почитува општоприфатливите норми за владеење и политика. Без око да му трепне врши тортура врз своите „поданици“, држејќи ги во постојан страв. Без оглед дали се нарекуваат Хитлер, Сталин, Енвер Паша, Леополд Втори... сите тие носат едно заедничко име - диктатори. За нив се битни само нивните себични цели - доминација, моќ и сопствено воздигнување до лудило замислувајќи се себеси за бесмртно битие. Во следниот инфографик направен е список со имиња на диктатори кои оставија големи крвави дамки во историјата. Тој што е на врвот од листата не е победник, туку најголем крвник. Секоја капка крв означува милион жртви од нивниот режим. Според овој список, Адолф Хитлер е далеку од врвот. Водечката крвничка диктаторска улога ја има кинескиот комунистички лидер Мао Ѕедунг со 78 милиони жртви под чизмата на неговото владеење.
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 203 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 217 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој диктатор убил најмногу луѓе?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: