СО ТЕСТОТ ПО МАЈЧИН ЈАЗИК: Почнува полагањето државна матура


Тестирањето по предметот математика е на 12 јуни, а пријавени се 2.070 матуранти Полагањето на државната матура во јунската испитна сесија во 2017 година почнува денеска со тестот по мајчин јазик и литература. Покрај денешниот испит, ќе има уште три испити од државната матура до 14 јуни, а вкупно годинава се пријавени 16.426 кандидати. Според податоците на Државниот испитен центар, 10.632 матуранти се пријавени за тестот по македонски јазик, 5.120 за албански јазик и 418 за турски јазик. На 10 јуни е полагањето странски јазик. Како и во минатите години, најголем број
| | веќе видена | слични

Голем број јавни личности со задоволство се присетуваат на нивните матурски вечери… што носеле, кој бил нивниот партнер, па дури и како си поминале.Тие денес се славни и богати, но некогаш изгледале сосема обично, бап како и нивните врсници во средно училиште.Без професионални шминкери и стилисти, вака изгледале балканските ѕвезди на нивната матура.Погледнете.
| | веќе видена | слични
2 копии

И денес како и вчера учениците полагаат државна матура. Вкупниот број на матуранти кои треба да го положат тестот- државна матура е 16 илјади и 426 матуранти. Според податоците на државниот испитен центар, за македонски јазик и книжевност се пријавиле 10 632 ученици, за албански 5 120 и 418 за турски јазик. На државна матура во средните училишта продолжува и во текот на месец јуни, кога учениците ќе полагаат странски јазик по избор или математика. Првичните резултати ќе се објават најдоцна до 14 јули. По објавувањето на резултатите учениците имаат право на жалба во рок од 2 дена. Жалбата ја поднесуваат во училиштето каде што учеле, потоа училиштето ги праќа до државниот испитен центар. Учениците кои нема да положат во овој рок, имаат можност да полагаат повторно во август.
| | веќе видена | слични

Има само 18. години а веќе ја знаат како секс-бомба. Најпознатата бугарска пејачка, Гери Никол, прослави матура. Погледнете како изгледаше: ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Без проблеми стратуваше државната матура во средните училишта, велат надлежните. Матурантите полагаа мајчин јазик и литература. За македонски јазик се пријавени 10 илјади 632 матуранти, 5 илјади 120 за албански јазик и 418 за турски јазик. Тестирањето започна во 10, а траеше цели 4 цаса. Обемот на испитниот материја е голем, но на учениците им е дадено доволно време за да одговорат на тестот ни објасни директорката на скопската гимназија Јосип Броз Тито. Покрај денешниот испит, матурантите ќе полагаат уште два предмета, односно ќе бираат помеѓу математика и странски јазик, како втор предмет и еден од изборен во зависност од афинитетите за запишување на соодветен факултет. Последниот екстерен испит ќе се полага на 14 јуни, а првичните резултати од тестовите треба да бидат објавени најдоцна до 14 јули, не информираа од државниот испитен центар. За оние кои нема да полажат во јунскиот испитен рок, останува август. Учениците кои ке положат државна матура имаат поголема предност во запишувањето на факултет ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Учениците од завршните години денеска го полагаа задолжителниот предмет од државната матура, мајчиниот јазик. Уште пред закажаниот термин пријавените за испитот дојдоа во училиштата каде учат, а професорите ги распоредија во училниците. Тестовите коишто рано утрото беа дистрибуирани во училиштата им беа поделени на матурантите, полагањето започна во 10 часот вели директорката на Државен испитен центар, Мируше Амети. Додава дека полагањето, започнало точно во закажаниот термин, тестовите навреме се однесени во средните училишта. Очекува државната матура да се реализира без пречки, за која во процесот вклучени се училишните комисии, тестатори, вработени во центарот, набљудувачи. -Испитот по екстерниот предмет мајчин јазик од државната матура во сите средни училишта во земјава започна навреме, без проблеми. Никаква пречка не е пријавена до државниот испитен центар. Материјалот за тестирањето изутрина беше доставен до училиштата. И во следните денови кога се закажани испитите по другите екстерни предмети ...
| | веќе видена | слични

Со испитот по предметот мајчин јазик и литература за матурантите денес започна полагањето на државната матура која ја полагаат над 15 000 средношколци. Учениците од завршните години денеска го полагаа задолжителниот предмет од државната матура, мајчиниот јазик. Уште пред закажаниот термин пријавените за испитот дојдоа во училиштата каде учат, а професорите ги распоредија во училниците. Тестовите коишто рано утрото беа дистрибуирани во училиштата им беа поделени на матурантите, полагањето започна во 10 часот вели директорката на Државен испитен центар, Мируше Амети. Додава дека полагањето, започнало точно во закажаниот термин, тестовите навреме се однесени во средните училишта. Очекува државната матура да се реализира без пречки, за која во процесот вклучени се училишните комисии, тестатори, вработени во центарот, набљудувачи
| | веќе видена | слични

-Матурантите на мака. Подготвени или не, тие денес седнаа на жешкото столче.  Ќе успеат ли да си обезбедат влезница за посакуваниот факултет?!- Над 400 ученици денес полагаа и во средното училиште „Никола Карев“. Тестот не бил воопшто тежок, велат тие и очекуваат одлични резултати.  Денот поминал без никакви инциденти. Матурантите на испитот се појавиле подготвени, потврди и директорката на училиштето. Освен денешниот, матурантите ги очекуваат уште три испити. Странскиот јазик е следен на листата за полагање, а најголем број одбрале англиски јазик.Тој е закажан за 10ти јуни. На 12ти јуни е испитот по математика, а последниот екстерен испит е на 14ти јуни. Од стручните предмети најголем број ученици се одлучиле за бизнис,филозофија и биологија. Резултатите од тестовите, матурантите ќе ги знаат на средината од следниот месец.
| | веќе видена | слични

За годините Трифуновска не мами само кога треба да влезе во избор за убавина, туку и на „Фејсбук“. Иако е „родена во 1991г.“, Трифуновска деновиве прослави 18 години од матурирањето во скопското средно училиште „Зеф Љуш Марку“.
| | веќе видена | слични

Во двете средни училишта во Кичево денес се полагаше државна матура.Во ОСУ„ Мирко Милески“ мајчин јазик и литература полагаа 196 ученика на македонски јазик и 23 ученика на турски јазик, додека во ОСУ „Дрита“ 183 ученика полагаа државна матура на албански јазик.- Денес во нашето училиште 219 ученика ја полагаа државна матура. Од овој број 196 ученици државна матура полагаа на македонски јазик и 23 на турски наставен јазик. На денешното полагање не се појавија тројца ученици кои ќе полагаат училишна матура во месец август. Учениците беа распоредени во 14 училници на македонски јазик и 2 училници на турски наставен јазик. Полагањето започна во 10 часот и ќе заврши во планираниот рок од 4 часа - рече Благоја Стојаноски, директор на ОСУ „Мирко Милески“.Во ОСУ „Дрита“ во планираниот термин 10 часот од 193 ученици колку што требаше да полагаат државна матура, на полагањето се појавија 183 ученика.- Во нашето училиште денес се одвива полагањето на мајчин јазик и литература, како дел од државната матура. Од 193 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 261 | | | веќе видена

Судот на почетокот на денешното рочиште за случајот “Насилство во Центар” донесе одлука на обвинетиот Никола Груевски, кој избега во Унгарија, да му се суди во ...
сите 204 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 280 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СО ТЕСТОТ ПО МАЈЧИН ЈАЗИК: Почнува полагањето државна матура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: