Сљеме дел од Светскиот куп до 2021 година

Градот Загреб и патеката Сљеме во негова близина се подготвени да ги пречекаат најдобрите алпски скијачи во машка и женска конкуренција на почетокот на јануари. И оваа година на патеката Сљеме ќе бидат присутни повеќе од 150 натреварувачи и околу 400 членови на нивните тимови, од 25 земји и 4 континенти. Воедно е потврдено дека трката во Загреб ќе биде во календарот на Светскиот куп најмалку до 2021 година. „Посебно сме горди што толку голем настан ќе биде одржан во нашиот град. Потврдена е нашата добра организација и поради тоа ни е продолжен мандатот во Светскиот куп најмалку до 2021 година“, изјави претседателот на хрватскиот скијачки сојуз, Михо Главиќ. Слаломот во женска конкуренција ќе се одржи на 3 јануари, а мажите ќе настапат ден подоцна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Марсел Хиршер е победник на слаломската трка во Светскиот куп во алпско скијање која денеска се одржа на „Сљеме“ крај Загреб. Австриецот до првото место стигна со одличниот настап во второто возење, надополнувајќи го заостанувањето зад сонародникот Михаел Мат од 22.стотинки по првата трка. Хиршер оствари вкупно време од 1:50,60 минути, што беше само за 5.стотинки побрзо од Мат. Покрај Хиршер место на пиедесталот имаше и за Норвежанецот, Хенрик Кристоферсен кој имаше 11.стотинки послабо остварување од победникот Хиршер. Токму овие тројца се на првите три позиции во генералниот поредок во оваа дисциплина, а сега лидер е Хиршер со само 9 повеќе од Кристоферсен, додека Мат на третата позиција. И во севкупниот поредок за Светскиот куп, лидер е Хиршер со 574 бода, додека Кристоферсон кој е на 2.место има 520
| | веќе видена | слични

Австриецот Марсел Хиршер е победник на слаломот што се возеше во Загреб. За Хиршер ова беше четврти триумф на патеката на планината Сљеме, а вкупно 50-та во кариерата. Австрискиот скијач во двете возења имаше вкупно време од 1 минута 50 секунди и 60 стотинки и за само пет стоти дела беше побрз од сонародникот Михаел Мат додека трет со заостанување од 11 стотинки беше Хенрик Кристоферсон од Норвешка. По денешниот триумф Хиршер со 354 бода се зацврсти на првото место во редоследот за слалом пред Кристоферсон со 295 и Мат со 228. Во генералниот пласман за Светскиот куп, Хиршер води со 674 бода, 94 повеќе од Кристоферсон додека трет со 480 е Кетил Јансруд,
| | веќе видена | слични

Марсел Хиршнер победи во слалом на трката од Светскиот куп во Загреб и ја запиша јубилејната 50.победа во кариерата со која се изедначи со легендарниот Алберто Томба. Заедно со Томба тој сега е на третото место на вечната листа во Светскиот скијачки куп. Пред нив според вкупниот број на победи се само Швеѓанецот Ингемар Стенмарк (86) и Австриецот Херман Маер (54). Иако настапи со болки во вратот, Хиршнер извозе две извонредни трки и стигна до својата четврта круна во Загреб. Второто место на трката на Слјеме му припадна на Австриецот Михаел Мат кој по водството во првата трка, во второто возење закасни пет стотинки зад победникот. На третото место заврши Норвежанецот Хенрик Кристоферс со заостанување од 11 стотинки. „Зборуваме за стотинки, тоа е многу мала разлика така што среќата во оваа трка беше најважниот фактор. Минатата година губев за тие стотинки и тогаш ми велеа дека тие ќе бидат на моја страна следната година. Тогаш не знаев за што зборуваат, но сега гледам дека е така“ – изјави Хиршнер по ...
| | веќе видена | слични

Марсел Хиршер не дозволи изненадување на слаломската трка на Сљеме и со новиот триумф стигна до 50. јубилејна победа во Светскиот куп во алпско скијање. За Австриецот ова е четврта победа на трката во Хрватска, а до првото место стигна со само пет стотинки предност во однос на сонародникот Михаел Мат, додека неговиот голем ривал Хенрик Кристоферсен го освои третото место. Хиршер води во пласманот во слалом, но и во генералниот пласман во Светскиот куп, додека Кристоферсен е на второто место со 94 бодови заостанување.
| | веќе видена | слични

Јаница Костелиќ потврди дека спортската инспекција ги „чешла“ работите во Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) и дека веќе го казнила контроверзниот претседател Давор Шукер. 35-годишната славна скијачка во кариерата стигна до 4 олимписки злата и три титули од Светскиот куп, а сега работи како државен секретар за спорт во Хрватска откако доби политичка поддршка од ХДЗ, а повеќе пати најавуваше дека мора да се случат промени во Хрватскиот фудбалски сојуз, иако таму повторно беше реизбран Шукер, уште едно славно име на хрватскиот спорт. Инспекцијата на Костелиќ го испитува случајот на општинските фудбалски сојузи на Карловац (Невен Шпрајцер) и Осиек (Жељко Шириќ), каде што двајцата именувани ги задржаа своите работни места и покрај тоа што беа осудени за давање на мито за местење на фудбалски натпревари. Костелиќ, која беше присутна на двете трки од Светскиот куп на Сљеме, не сакаше да коментира. „Спортската инспекција си ја врши својата работа. Ќе видиме што ќе одлучат тие. Состојбата во ХНС е во надлежност на ...
| | веќе видена | слични

Австрискиот скијач Марсел Хиршер го продолжи победничкиот поход откакако денес славеше на слаломот возен во хрватски Сљеме. Хиршер на овој начин стигна до јублилејната 50. победа во кариерата со што се израмни со легендарниот Алберот Томба на третот место на вечната листа. Пред нив се Австриецот Херман Маер со 54 победи кој е на второто место и првопласираниот со рекордни 86 победи, Ингемар Стемарк од Шведска. Што се однесува до денешната трка и победничкиот пиедестал, него го комплетираа Михаил Мат на второто место и како третопласиран финишираше Хенрик Кристоферсен од Норвешка.
| | веќе видена | слични

Американката Микаела Шифрин е победник на слаломот што за светскиот куп се возеше денеска во Загреб. На популарното Сљеме Шифрин ја најави победата уште по првата трка а на крајот триумфираше пред Венди Холденер од Швајцарија и Швеѓанката Фрида Хансдотер која го освои третото место.
| | веќе видена | слични

Американката Миакела Шифрин победи на Светскиот куп во алпско скијање на патеката Сљеме во Хрватска. Таа имаше 1,59 секунди подобро време од второпласираната Венди Холденер од Австрија. Со заостанување од 2,11 секунди на третото место заврши Фрида Хендсотер од Шведска.
| | веќе видена | слични

Шифрин победи на слаломската трка возена попладнево на патеката „Сљеме“, крај Загреб. Американката имаше 1,59 секунди подобро вкупно време од второпласираната Венди Холденер од Австрија, додека третото место го освои Швеѓанката Фрида Хансдотер. За Шифрин ова беше трет триумф во „Сљеме“ со што повторно го заслужи приматот „Снежна кралица“, откако Американката кој претходно беше најдобра на оваа патека во 2013 и 2015 година. Со вкупно седмата победа сезонава во Светскиот куп, таа во генералниот пласман ја зголеми двојно предноста (1.081 бод) во однос на второ рангираната Викторија Ребенсбург (510), а воедно Американката е лидер и во генералниот пласман во слаломската дисциплина./MИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 201 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сљеме дел од Светскиот куп до 2021 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: