Алонсо и Хамилтон најбрзи на слободните сесии

Фернандо Алонсо од Ферари беше најбрз за време на првата слободна сесија утрово, додека неговиот тимски колега – Раиконен имаше механички проблеми што неможеа да бидат поправени за време на првата сесија. Релативно ладното време на патеката предизвика да само неколку болиди излезат на патеката на почетокот, додека пак најбрзите кругови беа поставени при крајот сесијата. Шпанецот постави време од 1:39.783, Нико Розберг беше најблиску до тоа време на скоро четири десетинки, додека пак Даниел Рикардо од Ред Бул беше на третата позиција со задоцнување од скоро една секунда Во втората слободна сесија гледавме слична ситуација. Луис Хамилтон беше најбрз, додека пак Алонсо беше на втората позиција со задоцнување од 0.141 секунди зад најбрзиот круг на возачот на Мерцедес. Хамилтон извозе круг за време од 1:38.315 а воедно се жалеше на проблеми со балансот на болидот на крајот на сесијата. Вториот возач на Мерцедес – Розберг заврши со третото најбрзо време на патеката пред Даниел Рикардо и Себастијан Фетел. Пастор ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон е победник на трката за Големата награда на Кина која утринава се возеше на патеката во Шангај. Британскиот пилот на Мерцедес ја оствари третата по ред победа во новата сезона од Формула 1 шампионатот откако уште еден пат ја остави зад грб својата конкуренција. Хамилтон за прв пат во својата кариера оствари хет-трик, а ова е воедно негова трета победа на патеката во Шангај. Неговиот клубски колега, Нико Розберг го освои второто место откако во директен дуел го претекна Фернандо Алонсо кој заврши на третото место и им го донесе првиот пиедестал на Ферари оваа сезона. ГН Кина, резултати: 1. Луис Хамилтон 1:36:52.810 2. Нико Розберг 3. Фернандо Алонсо 4. Даниел Рикардо 5. Себастијан Фетел 6. Нико Хулкенберг 7. Валери Ботас 8. Кими Раиконен 9. Серхио Перез 10. Данил Квјат
| | веќе видена | слични

Во сите претходнио сезони во останатите категории во кои што се натпреварувал, кога имал серија од три победи во календарот, на крајот на првенството Хамилтон станувал шампион. Ова е неговиот прв хет-трик во Ф1 кариерата. Зад Хамилтон, низ целта помина Росберг кој што останува на врвот во поредокот кај возачите. Германецот имаше огромни технички проблеми во текот на целиот викенд, на трката немаше телеметрија, но и покрај се го прелета Алонсо во битката за второто место. Шпанецот ја спаси сезоната и за себе, за Ферари и за Формула 1, а воедно му посака и топло добредојде на новиот шеф на италијанската екипа, Марко Матиачи. Во бодови влегоа уште Рикиардо, Фетел, Хулкенберг, Ботас, Раиконен, Перез и Квјат. На врвот кај возачите е Розберг со 79, пред Хамилтон со 75 и Алонсо со 41 бод. Кај тимовите, Мерцедес е неприкосновен со 154 бода, пред Ред Бул со 57 и Форс Индија со 54. Ферари има 52 бода, на 4-та поизиција. Следната Ф1 трка е во Барселона, од 9-10 мај на патеката Каталуња, во живо на МТВ.
| | веќе видена | слични

Нова трета по ред победа за Британецот Луис Хамилтон кој беше најдобар на четвртата трка во 65-тата по ред сезона во Формула -1. Британецот е првиот возач со три победи во Шангај, на 11 изданија на трката за ГН на Кина. Возачот на Мерцедес стигна до 25 победи во кариерата и се искачи на 9-та позиција на вечната листа, сериозно заканувајки им се на Алонсо и на Фетел кои што се во топ 5 со 34, односно 39 победи. Втор низ целта мина Нико Розберг кој успеа да го претекне Алонсо на кого му припадна третото место. Во генералниот пласман води Розберг со 79 поени пред Хамилтон со 75 и Алонсо со 41. Следната трка е големата награда во Каталуња.
| | веќе видена | слични
2 копии

Британецот, кој претходно победи во Мелезија и Бехреин, на патеката во Шангај ја забележа 25-та победа во кариерата, до неа стигна со време од 1:35:09.751 часа. Второто место со заостанување од 19 секунди го освои тимскиот колега на Хамилтон, Нико Розберг, кој трката ја започна од четвртото место, но по лошиот старт се најде на седмата позиција. На возачите на Мерцедес на подиумот им се приклучи Фернандо Алонсо од Ферари. Четвртата трка во шампионатот не донесе никакви возбудувања, таа целосно мина во знакот на Хамилтон, кој со сигурно возење не дозволи неговата позиција да биде загрозена во ниту еден момент. Хамилтон е првиот возач на Мерцедес по Хуан Мануел Фанџо во 1954 година, кој забележал три победи во низа. Исто така, Хамилтон и Розберг ја забележаа третата последователна двојна победа за Мерцедес, претходно таков успех имаше Ферари во 2004 година. Покрај Хамилтон, Розберг и Алонсо, бодови во Кина освоија уште возачите на Ред Бул Даниел Рикардо и Себастијан Фетел, потоа Нико Хилкенберг (Форс ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британецот Луис Хамилтон ја оствари третата победа во низа. Возачот на Мерцедес доминантно стигна до триумф на денешната трка во Шангај, каде се возеше трката за Големата награда на Кина, четврта сезонава во Формула 1 првенството, јави МИА. Супериорноста на болидите на Мерцедес ја потврди Нико Розбер освојувајќи го второто место. Трет целната рамнина ја мина Фернандо Алонсо од Ферари, а по него трката ја завршија пилотите на Ред Бул Даниел Рикиардо и актуелниот светски шампион Себастијан Фетел. Во генералниот пласман по оваа трка само 4 бодови е разликата меѓу водечкиот Нико Розберг (79) и Хамилтон (75), додека третопласираниот Фернандо Алонсо има 41 бод. Следната трка во Ф1 шампионатот е по две седмици во Шпанија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон ја забележа третата победа во низа, што е негов прв „хет трик“ во Ф1 кариерата, триумфирајќи на трката за Големата награда на Кина пред тимскиот колега Нико Розберг. Англискиот возач имаше навидум лесна работа стартувајќи од пол позицијата и контролирајќи ја трката откако во првата делница правеше по една секунда предност во круг, без притоа да пријави проблеми со трошење на пневматиците, што беше случај со оние зад него. Нико Розберг стартуваше од четвртото место, но поради полесен контакт со Валтери Ботас падна на шесто место, но успеа во последната третина од трката да се избори за второто место и да финишира 18 секунди зад победникот. Фернандо Алонсо исто така имаше драматичен старт од петтото место, го престигна Розберг но потоа имаше судир со Фелипе Маса, но успеа да се одржи на третото место. При првиот пит стоп го помина Себастијан Фетел и ја мина средишницата од трката на второто место, за потоа речиси без борба да го пропушти Розберг и да се фокусира на одржување на предноста во однос ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Мерцедес на трката „Сепанг“ за голема награда на Кина ја продолжи доминацијата и не дозволи промени во Формула 1. Целната рамнина први ја минаа пилотите Луис Хамилтон и Нико Розберг и само ја потврдија сезоната од соништата за тимот на Мерцедес. Место на пиедесталот место имаше уште за шпанскиот пилот, Фернандо Алонсо, кој зад Хамилтон заостана цели 25 секунди. На четвртата и петтата позиција заврши тандемот на Ред Бул, Рикиардо-Алонсо додека шестопласиран финишираше Хулкенберг од Форс Индијана. Со третата победа во четвртата трка Хамилтон го презеде врвот на табелата додека тимот на Мерцедес е неприкосновен во категоријата конструктори. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон од тимот на Мерцедес ја освои својата трета победа по ред со леснотија на трката во Шангај, водеќи од стартот па се до последниот круг. Мерцедес повторно покажа дека е класа над сите останати, Нико Розберг го освои второто место, со што тимот на Мерцедес успеа да сврзе три по ред 1-2 подиуми. Фернандо Алонсо го освои третото место со што ова беше првиот подиум за Ферари во оваа сезона. Даниел Рикардо беше на четвртата позиција, додека пак актуелниот шампион – Фетел заврши на петтата позиција откако му беше кажано преку радиото да го пропушти неговиот помлад колега на патеката откако доби известување преку радиото заради тоа што Рикардо беше побрз на посвежи гуми во тој момент. Но Германецот не го пропушти колегата без борба се до 26тиот круг кога Фетел конечно направи простор со што по втор пат беше престигнат на патеката од младиот Рикардо. Победата на Хамилтон му го донесе првиот ‘хет трик’ во кариерата откако победи на патеките во Малезија и Бахреин. Британецот можеби ќе имаше и 4 победи ...
| | веќе видена | слични

Хамилтон, кој претходно се закити со трофеи во Малезија и Бахреин, на Големата награда на Кина одново се искачи на највисокото место на подиумот. Тој ја оствари 25-та победа во кариерата. Второто место го освои неговиот клупскиот колега, Нико Розберг, додека Фернандо Алонсо го зазеде третото место. Трка помина во целосна доминација на Хамилтон, кој водеше од стартот до целта. Хамилтон со оваа победа стана прв возач на Мерцедес после Фанџо кој остварил три победи по ред.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алонсо и Хамилтон најбрзи на слободните сесии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: