Хамилтон со нов Британски рекорд до пол позиција во Кина

Луис Хамилтон ја освои пол позицијата на патеката во Кина откако извози маестрално во услови на дожд. Дождот требаше колку толку да донесе изедначена битка за пол позицијата но Хамилтон со своето возење покажа дека е на повисоко ниво од сите останати откако го постави најбрзото време на патеката за повеќе од половина секунда побрзо од второпласираниот Даниел Рикардо. Водеќи во секоја сесија, Хамилтон беше доминантен на патеката воедно поставуваќи нов Британски рекорд за освоени пол позиции, ова беше неговата 34та пол позиција поминуваќи го на листата легендарниот Џим Кларк. “Ова беше тешка сесија но навистина уживав. Болидот беше одличен. Успеав да извозам одличен круг и ја обожавам патеката на дожд.” “Добро е да се победува и да се освојуваат пол позиции, но целта е шампионската титула. Ова е чекор во вистинската насока но сега мораме да се концентрираме на утрешниот настап.” Бркаќи трета победа по ред и втора шампионска титула, Хамилтон има јасно зацртана цел за утрешната трка и се чини дека е во најдобра ...
| | веќе видена | слични

Асот на Мерцедес, Луис Хамилтон, стигна до својата трета победа едноподруго, водејќи од стартот до финишот на кинеското ГП. Нико Розберг повторно обезбеди 1-2 триумф за „сребрената стрела“, додека Фернандо Алонсо им даде надеж на фановите на Ферари со третото место. Мерцедес повторно покажаа дека се во своја класа оваа сезона, бидејќи ова е третпат во четири трки двојката да има 1-2 финиш, а ако првото место на Хамилтон не беше под закана цела трка, Розберг од четвртото место на стартот успеа да ги помине двајцата возачи на Ред бул и Фернандо Алонсо за да го задржи водството во генерален пласман. Розберг има 79 поени на врвот, четири повеќе од Хамилтон. Алонсо се „закани“ со најдобро време на првиот тренинг, а во неделата покажа дека Ферари не треба да се отпише оваа сезона, победувајќи ги Даниел Рикијардо и Себастијан Фетел, двајцата возачи на Ред бул, за прв подиум на Скудерија во 2014 под водство на новиот шеф Марко Матијачи. Фетел, пак, повторно доживеа од тимот да му „советуваат“ да го пропушти побрзиот ...
| | веќе видена | слични

Победа на Британецот, што е негова трета по ред, ќе биде запаметена по тоа што "црно-белото" знаме му беше покажано два круга пред крајот на трката, по грешка на организаторот Луис Хамилтон ја забележа третата победа во низа, што е негов прв хет трик" во Ф1 кариерата, триумфирајќи на трката за Големата награда на Кина возена во Шангај пред тимскиот колега Нико Розберг. Розберг стартуваше од четвртото место, но поради контакт со Валтери Ботас, падна на шесто место, но успеа во последната третина од трката да се избори за второто место и да финишира 18 секунди зад победникот. Фернандо Алонсо имаше драматичен старт од петтото место, го престигна Розберг, но потоа имаше судир со Фелипе Маса, но успеа да се одржи на третото место. При првиот пит стоп го помина Себастијан Фетел и ја помина средишницата од трката на второто место, за потоа речиси без борба да го пропушти Розберг и да се фокусира на одржување на предноста во однос на Даниел Рикиардо. Со третиот последователен триумф Луис Хамилтон стигна до ...
| | веќе видена | слични

Пилотите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Нико Розберг постигнаа уште една двојна победа на Гран при на Кина, но двајцата останаа со поделени чувства по трката. Луис, кој запиша трет последователен успех, беше многу среќен и го пофали тимот за добрата работа во текот на викендот. Розберг немаше причина ниту да го фали болидот, ниту да се радува на трите дена во Кина, кои според него поминале на фрустрирачки начин. “Тимот заврши одлична работа. Се направија одлични подесувања после вториот тренинг, кои ми ја олеснија максимално трката. Сакам да станеме уште подобри за трките во Европа”, прокоментира Хамилтон. Нико Розберг сепак имаше поплаки. “Не беше воопшто совршен викенд за мене. Премногу нешта не одеа како што треба, почнувајќи од техничкиот проблем и се заврши со презентација во квалификациите. За време на трката немав телеметрија, односно мојот болид и боксот немаа врска. Покрај тоа, имав контакт со Ботас на кривината 1 и мислев дека тоа ќе биде крај. За среќа болидот преживеа. Завршив втор, што сепак е ...
| | веќе видена | слични

Хамилтон стигна до третата победа едноподруго во Шангај за да се доближи на само 4 поени до својот колега Нико Розберг на лидерското место во генерален пласман. По само четири трки, изгледа дека двојката на Мерцедес ќе биде таа која ќе се бори за титулата - Сега сум во најсреќното расположение во мојот живот. Имавме неверојатен викенд, уште на квалификациите, а во трката имав неверојатно чувство кога контролирав од стартот. Момците завршуваат одлична работа и оваа година се чувствувам многу удобно – објаснува Хамилтон. Британецот верува дека добрата форма на патеката доаѓа и од „постабилниот“ животен стил. - Се работи за комбинација на многу работи. На тоа каде сум во мојот приватен живот, со семејството, со девојката... Апсолутно се. Исто така е важно вистинските луѓе да се на вистинското место. Сега можам да возам без други грижи – додава светскиот шампион од 2008 година.
| | веќе видена | слични

По три години доминација во Формула 1, трикратниот шампион Себастијан Фетел преживува кошмарни времиња. Пилотот на “Ред Бул” отпадна во Австралија, заврши трет во Малезија, шести во Бахреин и петти во неделната трка во Кина, кога по наредба од боксот мораше да остави да биде поминат дури и од клубскиот колега Даниел Рикардо. “Човек не може да заборави да вози автомобил. Во моментов, сепак со мојот автомобил не се снаоѓам добро, тој не го прави она што го сакам од него”, изјави разочараниот Фетел по трката во Шангај. Шефот на “Ред Бул” – Кристијан Хорнер, ги објасни проблемите на Фетел: “Себастијан уште не го чуствува добро автомобил и не разбира зошто тој реагира на одреден начин во дадени ситуации. Тој работи побрутално со гумите и брзо ги троши”. Новите V6 турбомотори не се по вкусот на светскиот шампион, а со нив, нема кој да ги победи автомобилите на “Мерцедес”. Пилотите на тимот Луис Хамилтон и Нико Розберг завршија прв и втор во Кина, додека трет остана Фернандо Алонсо (Ферари). До следната трка во ...
| | веќе видена | слични

Со третата последователен триумф, Луис Хамилтон стигна до бројката од 25 гран при победи во својата Ф1 кариера, што воедно го исфрли на осмото место на вечната листа. Тој ја дели оваа позиција со својот актуелен шеф во Мерцедес, Ники Лауда, како и со досега најуспешниот британски возчач, Џим Кларк, а со неговиот скок од првата десетка испадна легендарниот шампион Хуан Мануел Фанџо кој има 24 победи. Хамилтон пред две трки се изедначи со Кларк и според бројот на пол позициите, а со новата прва позиција на стартот во Шангај, сега е најдобар англиски пилот и во квалификациите, но четврт на вечната листа, зад Шумахер, Сена и Фетел. - Екипата заврши неверојатна работа и се исплатеше напорната работа на сите овде на патеката, како и на оние во фабриката. Болидот е неверојатен, во последните кругови притискав повеќе за да ја одржам температурата на гумите и беше одличен за возење. Денеска сум многу, многу среќен. Моравме да направиме многу промени по вториот тренинг, а по дождот во саботата не знаевме каде ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ја забележа третата последовaтелна на победа во шампионатот на Формула 1, откако победи на трката за Големата награда на Кина. Британецот, кој претходно победи во Мелезија и Бехреин, на патеката во Шангај ја забележа 25-та победа во кариерата, до неа стигна со време од 1:35:09.751 часа. Второто место со заостанување од 19 секунди го освои тимскиот колега на Хамилтон, Нико Розберг, кој трката ја започна од четвртото место, но по лошиот старт се најде на седмата позиција. На возачите на Мерцедес на подиумот им се приклучи Фернандо Алонсо од Ферари. Четвртата трка во шампионатот не донесе никакви возбудувања, таа целосно мина во знакот на Хамилтон, кој со сигурно возење не дозволи неговата позиција да биде загрозена во ниту еден момент. Хамилтон е првиот возач на Мерцедес по Хуан Мануел Фанџо во 1954 година, кој забележал три победи во низа. Исто така, Хамилтон и Розберг ја забележаа третата последователна двојна победа за Мерцедес, претходно таков успех имаше Ферари во 2004 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На големата награда на Кина во Формула 1 повторно доминираа пилотите на Мерцедес. Со трета еднопудруго победа Луис Хамилтон докажа дека неговиот болид е најдобар оваа година. Тој откако вчера ја освои пол-позицијата, на денешната трка без проблеми дојде до победата пред својот клупски колега Нико Розберг. На трето место се пласираше Фернандо Алонсо од Ферари. Со оваа победа Хамилтон го израмни стариот рекорд на Мерцедес остварен од Хуан Мануел Фанџо од далечната 1954 со три победи во низа. Хамилтон заедно со Розберг со трета по ред еден-два победа го достигна рекордот на Ферари од 2004 година. Следната трка се вози на 11 мај во Барселона за големата на награда на Каталонија.
| | веќе видена | слични

Возачот на Мекларен Луис Хамилтон ја запиша третата победа по ред во ф1 шампионатот, откако денеска триумфираше на трката за ГН за Кина. Хамилтон кој претходно славеше во Малезија и Бахреин во Шангај до 25-та победа во кариерата стигна со време од 1 час 35 минути 9 секунди и 751 стотинки. Вторто место со 19 секунди заостанување му припадна на клупскиот колега на Хамилтон, Нико Розберг, додека на нив двајца на подиумот им се придружи возачот на Ферари, Фернандо Алонсо. Четвратата трка во сезоната не донесе многу возбудувања, Хамилтон беше доминантен од почеткот до крајот. По 4 трки во генералниот пласман води Розберг со 79 бода пред Хамилтон со 75. Во конкуренција на конструктори Мерцедес е убедлив со 154 бода пред Ред Бул со 57. Годинашниот ф1 шампионат продолжува со трката за ГН на Шпанија на патеката Каталуња на 11 мај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 457 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 284 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 16 | | | веќе видена

И попладневниот дел помина во реплики и контрареплики околу тоа дали треба да му се одземе пратеничкиот имунитет на Вељановски. Опозицијата е со став дека се ...
сите 265 | | | веќе видена

Водачот на венецуелската опозиција и самопрогласен привремен претседател на таа земја Хуан Гуаидо на Твитер напиша дека дел од соработниците на претседателот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хамилтон со нов Британски рекорд до пол позиција во Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: