Стоилов и Георгиева се најдобрите мак-спортисти за 2017 година

Агенцијата за Млади и Спорт (АМС) ги додели наградите на најдобрите за 2017 година. Институцијата од нашата земја за најдобри спористи ги прогласи Стојанче Стоилов и Јована Георгиева, кои зад себе оставија голем впечаток во оваа тековна година. Стоилов како капитен со Вардар се искачи на европскиот врв откако ја освои ЛШ, а исто така обедини уште четири трофеја, три на домашното тло и уште еден во СЕХА регионалната ракометна лига. „Чест и задоволство е пред спортскиот крем на Македонија да ја добијам наградата Спортист на годината. Пред мене многу врвни спортисти ја имаат освоено наградата, чест ми е што ја држам во моите раце. Но, да не заборавиме - ракомет сам не се игра. Благодарност до колегите со кои направивме историски успех и ја израдувавме цела нација со трофејот во ЛШ. Изминатата година беше трофејна, со многу награди, се надеавам дека 2018 година ќе биде уште многу подобра, почнувајќи од јануари, на ЕП во Хрватска, каде се надевам дека нема да разочараме и дека ќе оствариме добар резултат“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Изминатава 2017 година ќе остане засекогаш запишана во аналите на македонскиот фудбал по пласманот на првата наша репрезентација на едно Европско првенство. „Хероите“ на Благоја Милевски запишаа историски резултат со пласманот на собирот на најдобрите европски селекции за фудбалери до 21 година. Иако самото учество на ЕП во Полска донесе само симболичен за нас резултатски ефект, по поразите од Шпанија (0-5) и Португалија (2-4) и ремито со Србија (2-2), сепак останува фактот дека Европа конечно на вистински начин слушна за фудбалот во Македонија. Вистинско чудо беше обезбеденото место меѓу најдобрите на Стариот континент, за да сето сработено од Милевски и неговите избраници сега од чудо прерасне во наша постојана амбиција. Сосема е јасно дека младите репрезентативци поставија стандард кој сега претставува притисок за секоја наша идна млада генерација. Но, притисок со кој може и мора да се носиме, без разлика на крајниот резултат кој секако на крајот на краиштата не може и не мора секогаш да е позитивен за ...
| | веќе видена | слични

Сениорската репрезентација на Македонија зад себе ја остава најдобрата година во историјата на македонскиот фудбал. 2017-та без сомнение ќе остане запаметена како една од најуспешните за мак-фудбалот, почнувајќи преку првото учество на една наша селекција на Европско првенство, организацијата на УЕФА Суперкупот, пласманите на младинските селекции за фудбалери до 17 и до 19 години во елитни квалификации на УЕФА, па се до партиципацијата на Вардар во Лигата на Европа, за првпат во историјата на клупскиот фудбал. Секако, меѓу сето тоа, централното внимание на комплетната фудбалска јавност главно секогаш е насочено кон А репрезентацијата… За среќа, а за разлика од многу претходни години, сениорскиот состав предводен од Игор Ангеловски во 2017 година остава квалитетна година. Година како сериозен темел за она вистинското што го очекува секој љубител на домашниот фудбал, конечно и пласман на завршница од континентално натпреварување. Сумирајќи ги впечатоците за годината, се издвојуваат неколку показатели кои ...
| | веќе видена | слични

Си замина 2017 година, беше релативно успешна, ја испративме со надеж дека следнава ќе биде уште поуспешна. Секако, ќе ги паметиме убавите моменти потсетувајќи се на нив и во наредниот период. Еве кои моменти ќе останат врежани во меморијата на дел од македонските спортисти. НИКОЛА ЃОРГИЕВ Годината што ја оставаме зад нас беше многу успешна за мене, стигнав до двојно круна во Јапонија, бев избран за МВП, направив трансфер во Полска, а со репрезентацијата повторно стигнав до финалето од Европската лига. Ако треба нешто да изберам, тоа сигурно е шампионската титула во Јапонија, остварена пред преполна сала. Тоа беше остварување на сонот на сите тие момци од мојата екипа, секако и за мене, пресреќен сум што станав дел од историјата на Торај. ЕНИС БАРДИ Сигурен сум дека никогаш во животот нема да ја заборавам 2017 година, најуспешната во досегашната моја кариера. Тешко ми е да издвојам само еден фудбалски момент кој остави силен впечаток на мене во годината затоа што, за среќа, ги имаше многу. Но, без сомнение, ...
| | веќе видена | слични

Титулата европски шампиони која ја освоија ракометарите на „Вардар“ и успешните настапи на фудбалската репрезентација на Македонија се дел од спортските настани кои ја одбележаа годината што измина. Ракомет Во македонскиот спорт, 2017 година засекогаш ќе биде запаметена по историскиот резултат што го направија ракометарите на Вардар кои се искачија на европскиот трон. Вардарци покрај титулата европски шампион, ги освоија СЕХА лигата и домашните првенство и куп и со право можеме да кажеме дека се најуспешниот спортски колектив за оваа година. Првиот освоен трофеј во Лигата на шампионите, во Македонија предизвика голема радост и беше причина на плоштадот во македонската престолнина да се повторат сликите кога се прославуваа успесите на кошаркарската и ракометната репрезентација. Женскиот клуб на Вардар беше на чекор до трофејот во ЛШ, но повторно застана непосредно до врвот. Од титулата ги делеше само еден гол па трофејот остана во Унгарија кај Ѓер. Оваа сезона вардарки прикажуваат одлични партии и даваат ...
| | веќе видена | слични

А годината ни тргна со ракометот. Црвено-црната чета на Гонзалес ја покори Европа. Ниту Барселона, ниту Пари Сен Жермен го немаа лекот за да го совладаат Вардар во борбата за европскиот трон. Скромно и дисциплинирано, шпанскиот стратег го претвори сонот во реалност. На прашањето за можна одбрана на титулата, вели, не е невозможна мисија. Најважната споредна работа на светот доби нова димензија. Живеевме во духот на Суперкупот и настапот на гигантите Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, ги бодревме Вардарци во Лига Европа и младите репрезентативни надежи на Европското во Полска, но уживавме и во импресивните настапи на сениорите. Скептичарите на црвено-жолтите добија шлаканица. Ангеловски го пронајде вистинскиот рецепт во спојот на младоста и интернационалното искуство. Скокнавме цели 86 места на ФИФА ранг листата, што дава дополнителен мотив за уште поубедливи резултати во иднина. Незаборавна година имаа и каратистите, крунисана со 14 медали од кои 9 златни на последното Светско првенство кое се одржа во ...
| | веќе видена | слични

Оваа измината година ќе ми биде засекогаш врежана во мислите. Во оваа 2017 година кариерата ја одведов на едно сосема поинакво ниво, а следната сакам уште повеќе да напредувам, вели Енис Барди во интервју за за Македонски Спорт. Македонскиот репрезентативец го исполни големиот сон од Шкупи стигна до Леванте, со младинците беше дел од Европското првенство, а во Ла Лига пленеше со своите „бомби"... Барди токму во Чари ги имаше првите свои фудбалски чекори, беше дел од Преспа Бирлик во Шведска, па Ујпешт во Унгарија, а сега е дел од светската фудбалска елита и и се спротивставува на вистинстата Барса. Онаа Барселона со Меси, со Суарес, со Иван Ракитиќ големите звезди на светскито фудбал. „Секако дека ова е година која ќе ја помнам засекогаш. По добро, затоа што ми се случија нешта за кои како мал сонував да ми се случат. Голови, пласман на европско првенство, играње на самиот континантален самит, трансфер во Шпанија, па голови за Леванте, не можам ни да се добројам се што ми се случи годинава. Не сум ниту ...
| | веќе видена | слични

Издвојувајќи ги најважните моменти од светот на спортот кај нас изминатава година, без сомнение организацијата на УЕФА Суперкупот е убедливо најголемиот настан по кој ќе се памети Македонија од 2017 година! Скопје и Македонија, благодарение на Фудбалската федерација на Македонија, преку натпреварот меѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед на 8. август беа центарот на светското внимание… За првпат во нашата историја добивме организација на настан од светски ранг потврдувајќи, притоа, дека и тоа како можеме да бидеме беспрекорни домаќини на најдобрите. За значењето на настанот и промоцијата на Македонија во светски рамки повеќе од сериозна потврда се фактите кои говорат за сето она што го донесе „УЕФА Суперкупот – Скопје 2017“. Сигналот од Скопје во живо беше пренесуван во вкупно 216 земји во светот (49 во Европа и 167 ширум светот), со вкупна покриеност на четири милијарди луѓе на планетава! Повеќе од 200 новинари од светот присутни во главниот град на Македонија. Огромна туристичка промоција за Скопје и ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на сениорската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски направи осврт и даде оценка за случувањата во нашиот фудбал во изминатава 2017 година. Популарниот Мрме смета оти оваа е најуспешната година во историјата на македонскиот фудбал, со сериозни успеси како на репрезентативен и клупски план, а воедно се надева дека 2018 ќе биде уште побогата и ќе донесе уште многу радости.
| | веќе видена | слични
5 копии

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски изјави дека 2017 година е најуспешна во историјата на македонскиот фудбал. Првпат една репрезентација играше на Европско првенство, младите селекции постигнаа одлични резултати, Вардар стана првиот наш клуб што обезбеди место во група од Лигата на Европа, Супер Купот на УЕФА е најголемиот спортски настан во нашата спортска, а резултатски годината беше најуспешна и за А репрезентацијата со пет, три нерешени натпревари и пораз само од Шпанија, вели македонскиот селектор. Ангеловски очекува во 2018 година да продолжи позитивната атмосфера во репрезентацијата. Очите во А репрезентацијата се секогаш вперени, а во 2018 година ќе бидеме сконцентрирани на Лигата на нации. Секој член на репрезентацијата е задолжен за позитивната атмосфера и се надевам дека ќе биде уште подобро, истакнува предводникот на „рисовите“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 145 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоилов и Георгиева се најдобрите мак-спортисти за 2017 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: