Македонија - Котевски со дезинформации, соучесник во убиството

Незамисливо е во една демократска држава што е кандидат за членка на Европската унија, помошник-министерот за внатрешни работи, Иво Котевски, со дезинформирање на јавноста да стане соучесник во убиство на младо момче, а притоа да не се побара негова одговорност, се вели во вчерашната писмена реакција на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија. Комитетот го повика јавниот обвинител, итно да спроведе истрага за извршителите и за соучесниците во бруталното убиство на Мартин Нешкоски, со целосна отвореност поради недоумиците и несигурноста што се јавува кај граѓаните на Македонија. Тие ги поддржуваат начинот на изразување револт и незадоволство и барањата на младите луѓе, кои го кренаа гласот против бруталноста и насилството на поединци од државните институции. „Со ова се потврдува јавното мнение, кое е присутно подолго време, за големата партизираност и депрофесионализација на виталните државни институции, со што се генерира страв, чувство на немоќ и на незаштитеност кај сите граѓани во Македонија“, ...
| | веќе видена | слични

Хелсиншкиот Комитет за човекови права во целост го поддржува начинот на изразување на револт и незадоволство и барањата на младите кои бараат одговорност за убиството на момче од страна на полициски припадник и обидот тоа да биде прикриено. Според Комитетот, последниот настан е доказ за партизираност на највиталните државни институции. Незамисливо е, наведуваат во соопштението од Комитетот, помошник-министерот со дезинформирање на јавноста да стане соучесник во убиство на младо момче, а притоа да не се побара негова одговорност. “Во полицијата работат и професионалци кои во оваа ситуација неправедно трпат штета на својот углед и работа. Сите учесници инволвирани во овој чин мора да понесат одговорност и кривично да одговараат за нехуманото и спротивно на законот извршување на службената должност“, се наведува во соопштението. Хелсиншкиот комитет го повикува Јавниот обвинител итно да спроведе истрага за извршителите и соучесниците во бруталното убиство на младото момче, со целосна транспарентност, поради ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 270 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 157 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Котевски со дезинформации, соучесник во убиството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: