Македонија - Котевски со дезинформации, соучесник во убиството

Незамисливо е во една демократска држава што е кандидат за членка на Европската унија, помошник-министерот за внатрешни работи, Иво Котевски, со дезинформирање на јавноста да стане соучесник во убиство на младо момче, а притоа да не се побара негова одговорност, се вели во вчерашната писмена реакција на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија. Комитетот го повика јавниот обвинител, итно да спроведе истрага за извршителите и за соучесниците во бруталното убиство на Мартин Нешкоски, со целосна отвореност поради недоумиците и несигурноста што се јавува кај граѓаните на Македонија. Тие ги поддржуваат начинот на изразување револт и незадоволство и барањата на младите луѓе, кои го кренаа гласот против бруталноста и насилството на поединци од државните институции. „Со ова се потврдува јавното мнение, кое е присутно подолго време, за големата партизираност и депрофесионализација на виталните државни институции, со што се генерира страв, чувство на немоќ и на незаштитеност кај сите граѓани во Македонија“, ...
| | веќе видена | слични

Хелсиншкиот Комитет за човекови права во целост го поддржува начинот на изразување на револт и незадоволство и барањата на младите кои бараат одговорност за убиството на момче од страна на полициски припадник и обидот тоа да биде прикриено. Според Комитетот, последниот настан е доказ за партизираност на највиталните државни институции. Незамисливо е, наведуваат во соопштението од Комитетот, помошник-министерот со дезинформирање на јавноста да стане соучесник во убиство на младо момче, а притоа да не се побара негова одговорност. “Во полицијата работат и професионалци кои во оваа ситуација неправедно трпат штета на својот углед и работа. Сите учесници инволвирани во овој чин мора да понесат одговорност и кривично да одговараат за нехуманото и спротивно на законот извршување на службената должност“, се наведува во соопштението. Хелсиншкиот комитет го повикува Јавниот обвинител итно да спроведе истрага за извршителите и соучесниците во бруталното убиство на младото момче, со целосна транспарентност, поради ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Котевски со дезинформации, соучесник во убиството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: