Се урна хеликоптер - повредени се војници


2 копии

Се урна хеликоптер во турскиот град Истанбул. Четворица војници се повредени откако турски воен хеликоптер се урна во станбен реон на Истанбул. Веста ја соопшти истанбулскиот гувернер Али Јерликаја. „Воениот хеликоптер се урна додека се обидувал принудно да слета врз станбен комплекс во квартот Чекмекој, во азискиот дел на Истанбул“, напиша Јерликаја на Твитер. Повредените војници веднаш се префрлени во болница.
| | веќе видена | слични

Турските спасувачи денес извлекоа 16-годишен тинејџер од рушевините на осумкатницата во Истанбул која се сруши пред два дена, соопшти турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Солју. Како што пренесуваат турските медиуми, тинејџерот бил веднаш хоспитализиран, а ова го потврди и министерот за внатрешни работи на Турција, пренесува новинската агенција „АП“. Засега нема информации за неговата здравствена состојба. Со неговото спасување, бројот на луѓе кои што се извлечени од рушевините порасна на 14, а најдени се и телата на 11 жртви. Зградата во истанбулскиот кварт Картал, на азиската страна од градот, се сруши во средата. Причините за колапсот на зградата се уште се истражуваат, иако речиси сигурно е дека до рушењето дошло поради изградбата на три нелегални катови. Зградата имала 14 станови и 43 станари.
| | веќе видена | слични

Од урнатините на осумкатницата која се урнала во Истанбул во средата, спасувачите извлекле 5-годишно девојче и 9-годишно момче. Девојчето Хава Текгоз било спасено откако 18 часа минало под урнатините. Во текот на вечерта спасено било и едно 9-годишно момче. Додека девојчето го носеле во итната помош, некои од присутните извикувал "Бог е голем", пренесува "AP". Најмалку три лица загинале во несреќата, додека 13 лица биле спасени. Претходно било соопштено дека тројца од повредените се во критична состојба. Засега не е познато уште колку луѓе се заробени под урнатините на зградата која се наоѓа во населбата Картал. Зградата со 14 станови во кои живееле 43 лица се урнала во средата. Причината за рушењето се истражува, а власите наведуваат дека последните три ката биле илегално изградени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Турските власти приведоа четири лица во врска со уривањето на станбена зграда во Истанбул, при што загинаа 21 лице. Осомничените се проект-менаџерот Сузан Чаир, шефот на надзор на изградбата на зградата Угур Мисирлиоглу, градежниот инспектор Арзу Келеш Боран и инженерот Осман Мисирлиоглу. Тие се обвинети за „убиство од небрежност". Во населбата Картал, во азискиот дел на Истанбул, пред две седмици се урна осумкатница, додека во неа имало 30 станари, од вкупно 43. Причината за уривањето сè уште не е позната. Локалните власти соопштија дека три ката биле незаконски доградени, што е честа пракса во овој 15-милионски град.
| | веќе видена | слични

Осомничените се проект-менаџерот Сузан Чаир, шефот на надзор на изградбата на зградата, градежен инспектор и инженер. Тие се обвинети за „убиство од небрежност“. Во населбата картал, во азискиот дел на Истанбул, пред две седмици се урна осумкатница, додека во неа имало 30 станари, од вкупно 43. Причината за уривањето сè уште не е позната. Локалните власти соопштија дека три ката биле незаконски доградени, што е честа пракса во овој 15-милионски град.
| | веќе видена | слични

Потврдено е дека четири лица загинаа откако леталото се урна  во станбен реон во азискиот дел на Истанбул. Воениот хеликоптер се урна додека се обидувал принудно да слета врз станбен комплекс во квартот Чекмекој. .Засега не е позната причината за несреќата, претходно, истанбулскиот градоначалник истакна дека четворица војници биле повредени и веднаш префрлени в болница.
| | веќе видена | слични

Четворица војници загинаа кога воен хеликоптер се урна во станбена населба на азиската страна на Истанбул во понеделникот, изјави гувернерот на најголемиот турски град за Ројтерс. Хеликоптерот паднал во станбена област , рече гувернерот на Истанбул, Али Јерликаја. Снимките од несреќата прикажаа чад што се издига од областа и амбулантни возила кои брзаат кон местото на настанот. За среќа нема цивилни жртви и повредени, изјави Јерликаја, додавајќи дека причината за несреќата сé уште не е позната.
| | веќе видена | слични

Денес се сруши хеликоптер над зграда во резиденцијалниот дел во Истанбул, потврдува за турските медиуми гувернерот на градот Али Џерликаја. Хеликоптерот се срушил откако добил наредба за присилно слетување, а според првите податоци тоа се случило поради технички проблеми. Според првичните информации четири лица загинаа. "За жал, четири наши војници загинаа", изјави гувернерот Али за новинарите. Али рекол дека освен овие четири војници, никој друг не е повреден, а нема ниту повредени цивили откако хеликоптерот се урна во подрачјето Чекмекој.
| | веќе видена | слични

Воен хеликоптер се урна денес во двор од зграда во станбен дел од азискиот дел на Истанбул, потврди за турските медиуми гувернерот на градот, Али Јерликаја. Хеликоптерот за урнал при принудно слетување, а според првичните податоци, тоа се случило поради технички проблеми. Четворицата војници биле живи кога биле пренсени во болница, но таму починале. Станува збор за хеликоптер UH-1 исто како и хеликоптерот кој пред три месеци падна во станбен дел на Истанбул, откко удри во кров од зграда, но тогаш немаше загинати.
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 200 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се урна хеликоптер - повредени се војници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: