Претседателот Иванов прими група претставници на семејства на лица исчезнати во воениот конфликт

2 копии

Скопје – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска прими група претставници на семејства на лица исчезнати во воениот конфликт во 2001 година и ги сослуша нивните мислења и ставови. На средбата, Претседателот Иванов изјави дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година.
| | веќе видена | слични

Автентичното толкување на Законот за амнестија, кој пред неколку дена во собранието го изгласаа народните избраници на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а за кој закон пратениците на СДСМ, водеа целодневна битка да докажат дека не треба да се изгласа, до крајот на идната недела ќе се најде пред Уставните судии. Роднините на киднапираните од Непроштено за еден медиум најавија дека претставката до Уставниот суд веќе се подготвуваа и штом излезе во службен весник автентичното толкување, веднаш ќе го достават до Уставен суд. Тие ќе бараат од судот да им објасни, како Собранието е квалификувано автентично да толкува и децидни се дека злосторства против човештвото не застаруваат, а предметите тврдат, иако се вратени од Хаг, сепак биле во во процедура во Трибуналот со самото тоа што биле примени. Роднините на киднапираните велат дека не се откажуваат и ќе одат до крај. -Кога-тогаш премиерот Груевски ќе мора да не прими, ќе бараме средба и со одговорните во МВР. Бараме луѓето да ни ги вратат мртви или живи. Да им се најдат телата ...
| | веќе видена | слични

Стивнаа острите реакции на роднините на киднапираните кои се појавија веднаш откако ја слушнаа веста за амнестирањето на хашките случаи. Дел од семејствата денеска во Тетово имаа средба со ОБСЕ и со пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ , Светлана Карапетрова. Но, медиумите и овој пат ги одбегнаа. Она што се разговарало на овие, но и на вчерашната средба со шефот на државата,Иванов, останува тајна. Претседателот на здружението “Надеж”, Бране Јакимовски, во телефонски разговор за Алфа ги потврди средбите, но иако рече дека по нив ќе даде изјава, тоа не го направи. Во меѓувреме, од партиски извори во јавноста излегоа информации, оти дел од роднините барале вработување. Но, ова ниту денеска немаше кој да го потврди или негира. Некои од семејствата или не беа дома или на телефоните беа недостапни. Оние со кои успаеавме да контактираме, рекоа дека остануваат на барањето за поништување на законот за амнестија. Не отстапуваат ниту ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 22 јули - До крајот на идната недела автентичното толкување на законот за амнестија со кое се затворија хашките случаи ќе се најде пред пред Уставниот судии. Роднините на киднапираните од Непроштено за „Журнал.мк“ најавија дека претставката до Уставниот суд веќе се подготвуваа и штом излезе во службен весник автентичното толкување, веднаш ќе го достоват до Уставен суд. Ќе бараат да им објасни судот како Собранието е квалификувано автентично да толкува, децидни се дека злосторства против човештвото не застаруваат, а предметите тврдат иако се вратени од Хаг, сепак биле во во процедура во Трибуналот со самото тоа што биле примени. Роднините на киднапираните велат дека не се откажуваат и ќе одат до крај. „Кога-тогаш премиерот Груевски ќе мора да не прими, ќе бараме средба и со одговорните во МВР. Бараме луѓето да ни ги вратат мртви или живи. Да им се најдат телата за да можеме достојно да ги погребаме“ , изјави за „Журнал.мк“ Алтaна Трајчевска Дел од роднините вчера беа примени од шефот на државата ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година Тој вчера ги прими роднините на киднапираните од хашкиот случај „Непроштено“, незадоволни од автентичното толкување на Законот за амнестија што го даде Собранието. Тие не отстапуваат од намерата разврска да бараат од Уставниот суд. - Ќе бараме поништување на Законот за амнестија, бидејќи кога беше донесен, обвинетите за хашките случаи не беа опфатени со него. Но сега, со толкувањето од Собранието, тие станаа дел од законот - вели Бранко Јакимовски, роднина на еден од киднапираните во случајот „Напроштено“. Поранешниот потполковник во АРМ и рекордер по бројот на поднесени иницијативи до Уставниот суд Стамен Филипов објаснува дека единствена надеж за семејствата на киднапираните е Уставниот суд да го поништи законот. - Уставниот суд може да ја прифати или да ја отфрли иницијативата на семејствата. Ако ја прифати, тогаш ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера доцна попладнето оствари средба со роднините на киднапираните од Непроштено. Средбата доаѓа откако претходно роднините на киднапираните Македонци побараа да бидат примени од премиерот Никола Груевски, но на крајот не добија потврден одговор. Роднините на киднапираните велат дека имаат едно прашање до премиерот Груевски кое се однесува на политичкото затворање на хашкиот случаи, иако претходно им бил ветен судски процес за истите. Тие побараа да се сретнат со координаторите на пратеничките групи и со спикерот Вељаноски, но засега нема најави за евентуални средби.
| | веќе видена | слични

Скопје, 21 јули 2011 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими претставниците на семејствата на лицата што исчезнаа во воениот конфликт во 2001 година. На средбата, претседателот Иванов ги сослушал нивните мислења и ставови и изјавил дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. - Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година, стои во соопштението од Кабинетот на претседателот Иванов.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера ги прими роднините на исчезнатите Македонци од Непроштено, од конфликтот во 2001 година. Средбата со Иванов се случи по неуспешните обиди на роднините да се сретнат со спикерот Трајко Вељановски и премиерот Никола Груевски. Од претседателскиот кабинет иако беше ветено дека ќе испратат писмено соопштение до медиумите за тоа што се разговарало на средбата, до затворањето на весникот тоа не се случи. Пред средбата во претседателската вила на Водно роднините не сакаа да дадат изјава. Тие се револтирани од изгласувањето на Законот за амнестија, со што пратениците политички ги решија четирите хашки случаи - Водство на ОНА, Липковска брана, Мавровски работници и Непроштено. Не можејќи да го прифатат ова, дента се појавија во Собранието и побараа средбса со Вељановски и со координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. До средба со Вељановски не дојде, бидејќи посетата не била претходно најавена. Неофицијално роднините на исчезнатите од Непроштено завчеравечер, сепак, се ...
| | веќе видена | слични

Денеска Претседателот Ѓорге Иванов се сретна со претставниците на семејствата на исченатите во конфликтот од 2011 година. Како што информираат од /Кабиентот на Претседателот на државата, Иванов ги сослушал мислењата и ставовите на семејствата на лицата кои се водат како исчезнати во воениот конфликт во 2001 година. Притоа, претседателот Иванов изразил „длабоко сочувствува со болката на семејствата“, се наведува во соопштението од неговиот кабиент. Иванов апелираше до сите политички фактори во земјата, да се воздржат од злоупотребата на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од судирите во 2001 година. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 166 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 332 | | | веќе видена

Министерството за здравство, годинава, во Календарот за имунизација воведува две нови вакцини – вакцина против Рота вирусот и Пневмококна вакцина, соопшти ...
сите 269 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов прими група претставници на семејства на лица исчезнати во воениот конфликт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: