Брамерц: Трибуналот работеше непристрасно

2 копии

Хашкиот трибунал со своите пресуди напиша голем дел од историјата на конфликтите во поранешна Југославија, покажа дека својата должност ја изврши независно, непристрасно и без оглед на националност и религија, воден само од доказите и правото, изјави главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц за „Вечерње новости“ по повод затворањето на судот. - Мислам дека правдата е остварена преку постапки, но секогаш велам дека ова прашање треба да им се постави на жртвите, додаде Брамерц. Тој вели дека е задоволен од работата на обвинителството и резултатите на Трибуналот за изминатите 24 години работа. Во однос на прашањето зошто повеќе Срби се осудени, тој одговара дека тие се бореле во Хрватска, Босна и Херцеговина и на Косово и дека „српските власти направиле страшно етничко чистење на сите тие места“. - Доколку се прифати овој основен факт, тогаш воопшто не е за изненадување што Трибуналот осуди повеќе Срби. Ако тој факт не се прифати, што најверојатно е случај кај српските власти и во јавноста, тогаш ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хашкиот трибунал ги објави резултатите на својата истрага по самоубиството на генералот Слободан Праљак, и соопшти дека самоубиството не можело да биде спречено. - Не беа откриени проусти во правната рамка и во начинот на кој се третирани притворениците. Никакви дополнителни безбедносни мерки немаше да гарантираат дека отровот ќе биде откриен, пишува во заклучоците на трибуналот. Праљак, генерал на босанските Хрвати во време на балканските војни, се самоуби непосредно по изрекувањето на казна затвор. Тој се уби со калиум цијанид, отров за кој трибуналот во Хаг вели дека е многу тешко да биде идентификуван бидејќи може да се прошверцува во затворот и како прашок и растворен во вода, а многу мало количество е доволно за да предизвика смрт. Судењето на Праљак и другите пет воени и политички водачи на босанските Хрвати беше последниот процес на Хашкиот трибунал.
| | веќе видена | слични

- Не беа откриени проусти во правната рамка и во начинот на кој се третирани притворениците. Никакви дополнителни безбедносни мерки немаше да гарантираат дека отровот ќе биде откриен, пишува во заклучоците на трибуналот. Праљак, генерал на босанските Хрвати во време на балканските војни, се самоуби непосредно по изрекувањето на казна затвор. Тој се уби со калиум цијанид, отров за кој трибуналот во Хаг вели дека е многу тешко да биде идентификуван бидејќи може да се прошверцува во затворот и како прашок и растворен во вода, а многу мало количество е доволно за да предизвика смрт. Судењето на Праљак и другите пет воени и политички водачи на босанските Хрвати беше последниот процес на Хашкиот трибунал.
| | веќе видена | слични

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц е задоволен од работата на Судот кој, според него, напишал голем дел од историјата на конфликтите во поранешна Југославија, и работел независно, непристрасно и без дискриминација на верска или национална основа. За српскиот весник „Вечерње новости“, Брамерц изјави дека Белград не требал да биде изненаден од тоа што најголем број на осудениците биле од Србија бидејќи постоеле факти кои докажале дека српските власти правеле сериозно етничко чистење во Хрватска, Босна и Херцеговина и на Косово.
| | веќе видена | слични

– Мислам дека правдата е остварена преку постапки, но секогаш велам дека ова прашање треба да им се постави на жртвите, додаде Брамерц. Тој вели дека е задоволен од работата на обвинителството и резултатите на Трибуналот за изминатите 24 години работа. Во однос на прашањето зошто повеќе Срби се осудени, тој одговара дека тие се бореле во Хрватска, Босна и Херцеговина и на Косово и дека „српските власти направиле страшно етничко чистење на сите тие места“. – Доколку се прифати овој основен факт, тогаш воопшто не е за изненадување што Трибуналот осуди повеќе Срби. Ако тој факт не се прифати, што најверојатно е случај кај српските власти и во јавноста, тогаш навистина се работи за одбивање да се прифати вистината, нагласи Брамерц.
| | веќе видена | слични

Мислам дека правдата е остварена преку постапки, но секогаш велам дека ова прашање треба да им се постави на жртвите, додаде Брамерц. Хашкиот трибунал со своите пресуди напиша голем дел од историјата на конфликтите во поранешна Југославија, покажа дека својата должност ја изврши независно, непристрасно и без оглед на националност и религија, воден само од доказите и правото, изјави главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц за „Вечерње новости“ по повод затворањето на судот. - Мислам дека правдата е остварена преку постапки, но секогаш велам дека ова прашање треба да им се постави на жртвите, додаде Брамерц. Тој вели дека е задоволен од работата на обвинителството и резултатите на Трибуналот за изминатите 24 години работа. Во однос на прашањето зошто повеќе Срби се осудени, тој одговара дека тие се бореле во Хрватска, Босна и Херцеговина и на Косово и дека „српските власти направиле страшно етничко чистење на сите тие места“. - Доколку се прифати овој основен факт, тогаш воопшто не е за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 213 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брамерц: Трибуналот работеше непристрасно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: