Димитров ја одби амбасадата во Москва, останува во Хаг

Димитров ја одби амбасадата во Москва, останува во Хаг Амбaсадорот Никола Димитров ја одби понудата да ја води македонската дипломатска мисија во Москва, наведувајќи дека својот професионален ангажман ќе го продолжи во Хашкиот институт за глобална правда. Министеерството за надворешни работи ја потврди информацијата наведувајќи дека воден од „личните приоритети (Димитров) одлучува да ја прифати таа понуда“. „Ние ја почитуваме неговата одлука и му посакуваме личен успех на овој план. Македонија ќе продолжи со зголемен елан да ја унапредува соработката со Кралството Холандија”, се вели во писмената изјава на Никола Ѓорчев, од канцеларијата за односи со јавност на МНР. Димитров во изјава за македонските медиуми навбедува дека „професионалното искуство и знаење кои ги стекнав благодарение на довербата и честа кои ми беа укажани од институциите на Република Македонија, во наредниот период ќе ги искористам преку мојот ангажман во Хашкиот институт за глобална правда, каде меѓу другото, ќе работам на промоција ...
| | веќе видена | слични

Хашкиот институт за глобална правда денеска за свој истакнат советник го прогласи Никола Димитров , амбасадорот на Македонија во Холандија. Новата позиција Димитров ќе ја заземе откако ќе му истече амбасадорскиот мандат, соопшти Институтот. Во институтот тој ќе работи на поттикнување на разбирање и на поттикнување дебати меѓу учесниците во евроинтеграциите и трансатлантските односи, со посебен акцент на демократското владеење, владеењето на правото, стабилноста и европските и евроатлантските интеграции на Југоисточна Европа. Ќе биде задолжен и за унапредување на односите меѓу институтот и дипломатите во Хаг, како и за развој на партнерството со владите, меѓународните и регионалните организации, тинк-тенковите и невладините организации, се дознава од соопштението на институтот. - Среќен сум што амбасадорот Димитров ќе ни се придружи во Хашкиот институт како истакнат советник Сигурен сум дека неговото импресивно искуство во надворешната и безбедносната политика ќе биде голема придобивка за активностите на ...
| | веќе видена | слични

Амбасадорот на Македонија во Холандија, Никола Димитров, најави дека по завршувањето на должноста на 31 март ќе се повлече од системот и кариерата ќе ја продолжи во Хашкиот институт за глобална правда Никола Димитров - Тргнувајќи пред сѐ од чувството на лична одговорност и убеденост дека можам да придонесам повеќе, а со оглед на околностите и просторот за дејствување, по речиси 18 години работа, одлучив да се повлечам од системот по завршувањето на должноста во Холандија, на 31 март 2014 година - објави Димитров. Тој нагласи дека му било огромна привилегија да ги застапува интересите на Македонија како заменик-министер за надворешни работи, советник на претседателот на државата за национална безбедност, амбасадор во Вашингтон, специјален пратеник во разговорите за надминување на разликите за името, специјален пратеник за европски и евроатлантски интеграции во Брисел, козастапник на Република Македонија пред Меѓународниот суд на правдата и амбасадор во Хаг, како и за другите работи и функции, за кои вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот амбасадор во Хаг, Никола Димитров се повлекува од македонската дипломатска служба, по истекот на неговиот мандат во главниот град на Холандија на крајот од март. Тргнувајќи пред се од чувството на лична одговорност и убеденоста дека можам да придонесам повеќе, а со оглед на околностите и просторот за делување, по речиси 18 години работа, одлучив да се повлечам од системот по завршувањето на должноста во Холандија – соопшти Димитров. Сепак останува во Холандија, а кариерата ќе ја продолжи во Хашкиот институт за глобална правда. од министерството за надворешни работи потврдија дека Димитров се повлекува од дипломатската служба. Му посакаа среќа во новата работа, но сепак забележуваат дека претходно тој се согласил на продолжување на ангажманот, за што беше испратено и барање за акредитрација. Требаше да биде амбасадор во Москва. Димитров во 18 годишната кариера беше заменик министер за надворешни работи, советник на претседателот на Република Македонија за национална безбедност, амбасадор во ...
| | веќе видена | слични

По завршувањето на амбасадорската должност во Холандија По завршувањето на амбасадорската должност во Холандија, Никола Димитров најави повлекување од системот" и понатамошен ангажман во Хашкиот институт за глобална правда. Досегашниот амбасадор во Холандија во пишаната изјава наведува: Тргнувајќи, пред се, од чувството на лична одговорност и убеденоста дека можам да придонесам повеќе, а со оглед на околностите и просторот за делување, по речиси 18 години работа одлучив да се повлечам од системот по завршувањето на должноста во Холандија на 31 март 2014 година". За мене, како што истакнува Димитров, беше огромна привилегија да ги застапувам интересите на Република Македонија како заменик-министер за надворешни работи, советник на претседателот на Република Македонија за национална безбедност, амбасадор во Вашингтон, специјален пратеник во разговорите за надминување на разликата околу името, национален координатор за НАТО, специјален пратеник за европски и евроатлантски интеграции во Брисел, козастапник на ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи потврди дека амбасадорот во Холандија Никола Димитров се повлекува од дипломатската кариера, по негово барање. „Димитров лани прифати продолжување на професионалниот ангажман за што беше поднесено барање за акредитиција. Во меѓувреме, се одлучил за друга работна понуда во Холандија, во период додека ја извршува функцијата амбасадор таму, и согласно личните приоритети одлучи да ја прифати таа понуда“, потврдија од Канцеларијата за односи со јавност на МНР. МНР ќе ја почитува одлуката и му посакува успех на Димитров на новата позиција, а Македонија ќе продолжи со зголемен елан да ја унапредува соработката со Кралството Холандија, стои во соопштението. Димитров денеска објави дека не го прифатил прераспоредувањето на нова должност – амбасадор на Македонија во Москва. Тој одлучил да остане во Холандија, каде што до сега беше амбасадор,и кариерата да ја продолжи во Хашкиот институт за глобална правда. Никола Димитров беше еден од најпознатите македонски дипломатски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 119 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 201 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров ја одби амбасадата во Москва, останува во Хаг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: