ХАРАДИНАЈ БАРА ИЗВИНУВАЊЕ: Нема да седиме со наведнати глави пред учениците на Милошевиќ и Шешељ


Тој се закани дека ако стане премиер, директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ и српскиот министер за труд Александар Вулин ќе бидат уапсени, во случај да влезат во Косово. Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово
| | веќе видена | слични
4 копии

Рамуш Харадинај, кандидатот за нов косовски премиер на коалицијата на Демократската партија на Косово, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како и 10 помали партии, денеска изјави деја ќе разговари и со другите албански партии за заедничка влада. -Имав традиција на соработка со Демократскиот сојуз на Косово и отворен сум да разговарам со нив, рече Харадинај за Радио Слободна Европа. Од друга страна, тој додаде дека ќе разговара и со движењето Самоопределување, но додаде дека избирачите одлучија кој е победникот на изборите. -Тоа што можам да ги уверам граѓаните е дека веднаш по потврдувањето на резултатот од изборите ќе ја формираме Владата, рече Харадинај. Неговата коалиција, како и 10 помали партии, добија најголем број гласови – 33 отсто, но не е во можност сама да ја формира новата косовска Влада.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратениците во Европскиот парламент во текот на денешната расправа за годишниот извештај за Косово, ја повикаа Приштина на брзо формирање на нова влада и спроведувањето на договореното со Белград, јави дописникот на МИА од Стразбур. Европарламентот од новите косовски власти очекува да ги исполни своите обврски како услов за добивање на безвизниот режим, кои опфаќаат ратификување на договорот за демаркација на границата со Црна Гора, постигнување видливи резултати во борбата против организираниот криминал и корупцијата и формирање на Заедницата на српски општини. Известувачот на Европарламентот за Косово, Улрике Луначек, во текот на дебата констатира дека во изминатата година во Косово е остварен одреден напредок во односите со ЕУ, но дека, сепак, работите не напредувале колку што сакале и граѓаните и Eвропскиот Парламент. Луначек изрази жалење што пет земји-членки на ЕУ се уште не ја признаа независноста на Косово, истакнувајќи дека тоа му штети на напредокот и не им дава доверба на косовските граѓани дека ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот за премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека новата влада ќе биде формирана во рок од една недела по назначувањето на мандатар. Според него, новата влада ќе ја формира коалиција на Демократската партија на Косово, Алијансата за иднината на Косово и Иницијатива за Косово. Харадинај за Радио Слободна Европа изјави дека по потврда на изборните резултати ќе започнат консултации со албанските политички партии за формирање на владата на Косово. “Она што може да се гарантира на граѓаните дека ќе во краток временски период по назначувањетоа на кандидат за мандатар, мислам дека за помалку од една недела ќе се формира влада”, рече лидерот на Алијансата за иднината на Косово. Харадинај рече дека во однос на соработката со другите партии има “конкретни мерки”, на која за сега не сака да ја информира јавноста. “Имав традиција на соработка со Демократската лига на Косово од коалицијата со претседателот Ибрахим Ругова. Јас сум отворен да разговарам со нив. Ние сме подготвени за евентуален договор со нив”, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците во Европскиот парламент во Стразбур денеска усвоија резолуција за Косово во која се бара брзо формирање проевропска влада и напредок во визната либерализација, но и конструктивно продолжување на дијалогот со Белград. Резолуцијата, која е усвоена со 474 гласови „за“ и 134 „против“, додека 64 пратеници биле воздржани, укажува на тоа дека пет членови на ЕУ сè уште не го признале Косово и тврдат дека би го признале доколку сите членки го направат тоа, што би го зголемило кредибилитетот на ЕУ во нејзината надворешна политика и би помогнало во нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.
| | веќе видена | слични

Европскиот парламент усвои денеска резолуција за Косово, а од Приштина бара да се воспостави Заедница на српски општини. Парламентарците дадоа до знаење дека „Асоцијација (Заедница) на српски општини не е воспоставена, не е направен нацрт за нејзиниот статут, а за формирање на Асоцијацијата одговорни се властите на Косово.“ Затоа наведуваат дека Европската унија мора од властите во Косово да побара да формираат работна група на високо ниво со јасен мандат за изработка на предлог статут кој ќе биде објавен и даден на расправа во косовското собрание. Во резолуцијата се напоменува дека досегашните договори во дијалогот Белград-Приштина мора да се спроведат и до Европската слуѓба за надворешни работи, на чие чело е Федерика Могерини, кое ќе контролира колку се спроведуваат договорените обврски и за тоа да поднесат извештај до Европскиот парламент. Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан синоќа во расправата за резолуцијата за Косово во Европскиот парламент изјави дека дијалогот Белград – Приштина мора да ...
| | веќе видена | слични

Во новиот состав на косовскиот законодавен дом, во десетте загарантирани пратенички места за немнозинските заедници, место обезбеди партијата Единствена горанска партија.Партијата успеа да обезбеди дури повеќе гласови од потребниот лимит за пратеничко место и со тоа нејзин претставник во косовскиот законодавен дом ќе биде дипломираниот инженер, Адем Хоџа, кој беше носител на листата.- Чест ми е што ќе ги претставувам моите Горанци во косовскиот парламент, но во исто време тоа е голема обврска, која ќе се трудам максимално доследно да ја извршувам. Секако главна моја задача во име на сите е подобрување на положбата на горанската заедница, зачувување и активно промовирање на нашите културни вредности, обичаи и традиции, како и формирање општина Гора во согласност со Уставот и законите на Косово - изјави за МИА, Хоџа.Во новиот собраниски состав на Косово најголем број пратеници - 39 ќе има коалицијата ПАН, што ја сочинуваат Демократската партија, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Кандидатот за премиер на Косово од редовите на движењето „Самоопределување“, Аљбин Курти, ги повикал на разговори за формирање нова влада партиите кои не се собрани околу Хашим Тачи или Рамуш Харадинај. Курти ги повикал партиите од коалицијата Демократски сојуз на Косово (ДСК) на Иса Мустафа, Алијансата за ново Косово (АНК) и иницијативата „Алтернатива“, објавија приштинските медиуми. На прес-конференција Курти рекол дека изборите на 11 јуни покажале дека граѓаните сакаат промени. Тој нагласил дека граѓаните не ѝ овозможиле на победничката коалиција, во која се Демократската партија на Косово на Тачи, Алијансата иднината на Косово на Харадинај и Иницијативата за Косово, да формира нова влада. Курти дополнил дека „Самоопределување“ е најгласната партија и дека тие се подготвени да ја предводат новата влада. Тој на прес-конференцијата ги повикал ДСК, АНК и Алтернатива на разговори за состав за новата влада и дополнил дека на оваа постизборна коалиција би можеле да се приклучат Иницијативата за Косово и ...
| | веќе видена | слични

Според Курти, изборите на 11 јуни покажаа дека граѓаните сакаат промени. Тој ги повика и малцинските партии и пратениците поединечно да го подржат формирањето на новата влада. На изборите најмногу гласови освои коалицијата чиј кандидат за премиер беше Рамуш Харадинај но нема мнозинство да формира влада. Хардинај за премиер го подржува и партијата на косовскиот претседател Хашим Тачи. Изборите беа распишани откако со помош на пратениците на Тачи беше изгласана недоверба на владата на Исо Мустафа.
| | веќе видена | слични

Лидерот на радикалното движење на косовските Албанци “Самоопределување” Албин Курти ја повика коалиција на умерените реформисти и националните малцинства да формираат влада, без блокот на партиите кои победи на изборите, а во кој се обединија силите на актуелниот претседател Хашим Тачи и поранешниот премиер Рамуш Харадинај. Најголемата коалиција “Демократска партија на Косово” (ПДК), блиска до претседателот Тачи, “Алијанса за иднината на Косово” (ААК) на Харадинај и други партии, добија на предвремените избори во неделата 34% од гласовите. Со овој резултат блокот ќе треба да се соедини со други политички сили, за да добие најмалку 61 од 120-те мандати, за да може да формира нов кабинет. По него седува движењето “Самоопределување”, кое доби околу 27% од гласовите, повеќе од коалицијата на умерените реформатори “Демократски сојуз на Косово” (ДСК), со 25%. “Ги повикувам политичките партии од коалицијата ДСК да започнат преговори со” Самоопределување “за формирање на влада. Изборите на 11 јуни покажаа дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Драматична станува ситуацијата на границата меѓу Венецуела и Колумбија. Како што објави Би-би-си, повикувајќи се на локални медиуми, едно лице загинало, а 14 ...
сите 143 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ХАРАДИНАЈ БАРА ИЗВИНУВАЊЕ: Нема да седиме со наведнати глави пред учениците на Милошевиќ и Шешељ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: