Детален тест за проверка на вашата креативност

Секој од нас е барем малку креативен, но дали ќе ја развиете својата креативност зависи само од вас. Креативноста не е поврзана само со уметничкото изразување, како што мислат многумина. Креативноста е и оригиналност во сè што работиме, способност за искажување на своите мисли, ставови и чувства. Креативноста ја развива љубопитноста, го храни духот, ги насочува мислите и ја одржува постојаната активност на мозокот, преку неа влегуваме во светот на фантазијата. Дали некогаш сте се запрашале колку успевате да ја изразите својата креативност. Одговорете на следниве 30 прашања со точно или неточно и ќе откриете некои работи. 1. Сакам да ги гледам предметите одблиску за да ги забележам деталите. 2. Сакам да испробувам нови работи: јадења, ситуации, решенија на одредени проблеми и сл. 3. Заборавам сè околу мене кога имам некоја нова идеја. 4. Често се прашувам како размислуваат другите. 5. Имам изграден став за работи за кои ретко кој размислува. 6. Сакам да стекнам нови пријатели. 7. Ме интересира што има во ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pexels Како се снаоѓате во хаотично опкружување? Дали ви е работното место средено или хаос во кој само вие се снаоѓате? Дали хаос (дома или на работа) ви се случува често или поретко? Хаос и кризна ситуација се секаде околу нас и навистина треба да си магионичар за да знаеш кога ќе ти се случи. Незнам дали сте го доживеале, но во некој дел од животот секој од нас го доживеал. Совладувањето на хаосот кој се случува во тој момент е тежок дури и за најобучените луѓе, но тие барем учат нешто од него. Но, што да правите за да дојдете до најдоброто, но и најбрзото решение во таква ситуација: Тим – направете тим од неколку луѓе (па, јас би рекол не повеќе од четворица) со кои ќе направите план и активности за наредниот период и како да излезете од ситуацијата во која сте нашле. Помошен тим – секогаш имајте индивидуалци на кои за одредени работи ќе може да се потпрете во наредниот период и кои наскоро ќе можат да влезат во главниот тим. Идеи – во овој период ќе бидете атакувани од едно чудо идеи. Ќе мора да ...
| | веќе видена | слични

Амбициозноста и науката се негова најјака страна. Од мал се стремел кон целта, за денес да биде успешен во она што му било сон. Ова е човекот за чие име се поврзува и неурофидбекот како голем новитет кај нас. Фики Гаспар е психолог чија приказна мора да се раскаже. Сакајќи да им помогне на сите кои имаат потреба од тоа, тој прави возможно од невозможното и успева во тоа. Запознајте ги Фики, психолог кој со талентот и шестото сетило ќе промени многу човечки судбини. Фики, за почеток да те запознае јавноста. Ти си психолог кој има за цел да го смени секојдневието кај сите оние кои имаат потреба од тоа. Деновиве се почесто се споменува методата наречена Неурофидбек. Кажи за што точно станува збор? Неурофидбек методата е доста позната и применувана во светот. Најчесто Европа и Америка ја користат оваа метода која ги отчитува мозочните бранови и влијае на нив. Исто така е позната како тренинг на мозокот или будно ЕЕГ. Самото име ни кажува дека работи на мозокот и дека има повратна врска. Баш таа повратна ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 340 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 270 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 113 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детален тест за проверка на вашата креативност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: