ХАН ЗБОРЕШЕ - ДУИ СЕ ЗАКОПА: Македонија останува шверцер во чекалната на ЕУ


2 копии

Според пресметките, имплементацијата на овој закон, земјава ќе ја чини над 1,7 милиони евра.Експертската и академската јавност се едногласни - Законот за употреба на јазиците со кој се унапредува примената само на албанскиот јазик е противуставен и неговата примена во иднина ќе го наруши статусот на македонискиот јазик.Дека законот ќе ја уништи македонскиот идентите граден со години, обвинува и опозицијата, која вчера не учествуваше во работата на Собранието, но сепак Законот за употреба на јазиците доби поддршка од 69 пратеници. Експертите предупредуваат дека примената на овој закон ќе направи огромни штети на државните и националните интереси.Аналитичарот Владимир Божиновски вели дека овој закон е резултат на политички притисок и уцени,а не реална потреба на албанско малцинство. Собранието го донесе без никаква дебата, без никакви измени и со злоупотреба на европското знаменце.Доколку Иванов го искористи своето право на вето, тоа само може да ја одложи, но и не и да ја спречи примената на овој закон. ...
| | веќе видена | слични

Кој е единствениот пратеник Албанец во Собранието на Република Македонија кој што не гласал за Законот за јазиците кој помина завчера со 69 гласа за од исто толку присутни? Анализата на гласачките листи покажува дека тоа е Мендух Тачи, лидер на Демократската Партија на Албанците. Тој воопшто не гласал затоа што не бил присутем во Собранието. Тачи и во ноември кога се гласаше дали има потреба од усвојување на закон за јазици не беше присутен. Причината е што тој смета дека овој закон предложен од владата не е доволно добар за Албанците. Од таа причина пред три недели тој во Собранието поднесол друг закон за јазици. Пратеничката од оваа партија Мерал Узеири на парламентарната Комисија за политички систем соопшти дека ДПА го смета како недоволен предлог-законот за употреба на јазиците, кој е во собраниска постапка. Сепак завчера таа гласала за владиниот предлог. Мендух Тачи и Бардуљ Даути се предлагачи на другиот закон на ДПА за реализирање на рамноправноста на службените јазици и писма во Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Академик Катица Ќулавкова реагира на „Твитер“ со низа пораки околу изгласаниот Закон за употреба на јазиците. „Трагично е кога ќе си го смениш идентитетот на државата сам, дома, однатре, со тапија“, твитна таа, инспирирајќи дебата во која потоа ќе се дообјасни со пораките: „Идентитетот на државата РМ се менува и статусот на нејзиниот конститутивен народ и државен јазик“ и „Се гледа дека не сте го читале Законот. Сите јазични права и досега ги имаа македонските Албанци, ама македонскиот беше единствен државен, а сега ќе има два државни јазика и тоа менува и повредува многу нешта“. Малку пред тоа Ќулавкова ќе напише: „Го оттуѓуваат неоттуѓивото и згора на тоа се арогантни“. Како поткрепа на своите ставови поетесата, литературен теоретичар, критичар и есеист ќе ретвитне и твит на посетител на нејзиниот профил. „2018 година, двојазичност. Официјалната страница на Општина Чаир сè уште нема опција на македонски јазик. Технички има, меѓутоа, откако е направена страницата (2008 година) до ден-денес пишува дека е во ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците. „Чувствуваме одговорност да упатиме јавно писмо во врска со неодамнешното гласање на Законот за употреба на јазиците бидејќи нашето индиректно право на глас, овозможено преку пратениците како наши претставници кои би требало да ги штитат нашите интереси, ни е скратено", истакнуваат од СПУКМ. Тие ги повикуваат народните пратеници да носат закони во согласност со Уставот и додаваат дека владеењето на правото мора да биде главен епитет во работењето, а не, како што велат, шверцерски со знаменце на Европска Унија да се носат антиевропски закони кои ја нарушуваат меѓуетничката хармонија, го суспендираат Уставот и ги рушат основните белези на државата. Од студентскиот парламент на УКИМ воедно истакнуваат дека ги споделуваат и ...
| | веќе видена | слични

Експертската и академската јавност се едногласни - Законот за употреба на јазиците со кој се унапредува примената само на албанскиот јазик е противуставен и неговата примена во иднина ќе го наруши статусот на македонискиот јазик. Дека законот ќе ја уништи македонскиот идентите граден со години, обвинува и опозицијата, која вчера не учествуваше во работата на Собранието, но сепак Законот за употреба на јазиците доби поддршка од 69 пратеници. Експертите предупредуваат дека примената на овој закон ќе направи огромни штети на државните и националните интереси. Аналитичарот Владимир Божиновски вели дека овој закон е резултат на политички притисок и уцени,а не реална потреба на албанско малцинство. Собранието го донесе без никаква дебата, без никакви измени и со злоупотреба на европското знаменце. Доколку Иванов го искористи своето право на вето, тоа само може да ја одложи, но и не и да ја спречи примената на овој закон. Божиновски смета дека последниот збор треба да го има Уставниот суд. Итно повлекување на ...
| | веќе видена | слични

Правниот експерт Насер Зибери, оцени дека Законот за јазиците усвоен во Собрание ја унапредува употребата на албанскиот јазик., но дека најважно е Законот да се спроведе во пракса. Зибери е оптимист, бидејќи за ова прашање гарантирал лично премиерот Зоран Заев. “Спроведувањето на една законска норма зависи од два фактора. Политичката волја на носителите на државната власта и второ, нормите на санкционирање кои го носи самиот акт за кој станува збор. Мислам дека овие два услова, сега се исполнети. Постои волја за да се реализира имплементирање на овој Закон, бидејќи во спротивно немаше ни да се донесе имајќи ги предвид сите овие спротивставување на кои наишол во сите фази на овој Закон. И второ, законот предвидува санкции во случај на негово непочитување. Значи, доколку постои волја и не се спроведе, санкциите се тука и тие ќе ја натераат институцијата, носителот на функцијата, органите на државна власт да го имплементираат и спроведат Законот. Мислам дека два предуслови овозможиле донесување на овој Закон. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот Иванов ќе го блокира законот, но затоа што е најавено негово повторно гласање доколку Иванов стави вето, според неа потребни се протести а не само критикување од дома на фејсбук и твитер. Гледам голема прашина крена вчерашното изгласување на Законот за јазиците, читај: Законот за албанскиот јазик. Иако устата пена ми фати од зборење за последиците од неговото носење во државата, дека истиот е неуставен и неевропски, еве уште сум тука и уште зборувам, но сега и јавно прашувам: Што ќе преземат Македонците откако претседателот Иванов се поизвесно е дека нема да го потпише указот за негово прогласување и откако истата содржина на закон ќе биде вратена пред пратениците на повторно гласање? Согласно Уставот, ако претседателот Иванов не го потпише указот законот се враќа во Собрание. Ако пратениците повторно ...
| | веќе видена | слични

Универзитетската професорка, Тања Каракамишева на својот Фејсбук профил се осврна на Законот за употреба на јазиците кој беше усвоен вчера во Собранието. Таа смета дека претседателот, Ѓорѓе Иванов ќе го блокира законот, но затоа што е најавено негово повторно гласање доколку Иванов стави вето, според неа потребни се протести, а не само критикување од дома на Фејсбук и Твитер. „ Гледам голема прашина крена вчерашното изгласување на Законот за јазиците, читај: Законот за албанскиот јазик. Иако устата пена ми фати од зборење за последиците од неговото носење во државата, дека истиот е неуставен и неевропски, еве уште сум тука и уште зборувам, но сега и јавно прашувам: Што ќе преземат Македонците откако претседателот Иванов се поизвесно е дека нема да го потпише указот за негово прогласување и откако истата содржина на закон ќе биде вратена пред пратениците на повторно гласање? Согласно Уставот, ако претседателот Иванов не го потпише указот законот се враќа во Собрание. Ако пратениците повторно го изгласаат ...
| | веќе видена | слични

Законот за употреба на јазиците е на маса пред шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Веднаш по експресното гласање, со едногласно „ЗА“ од сите 69 присутни пратеници на СДСМ, ДУИ, Алијанса и Албанците, Беса, Амди Бајрам и Чедомир Саздовски, вчера со потпис Законот за употреба на јазиците е на маса пред шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Веднаш по експресното гласање, со едногласно „ЗА“ од сите 69 присутни пратеници на СДСМ, ДУИ, Алијанса и Албанците, Беса, Амди Бајрам и Чедомир Саздовски, вчера со потпис од Талат Џафери е испратен во претседателскиот кабинет. Оттаму само кусо ни потврдија дека Иванов го добил и ќе се произнесе во предвидениот рок. По гласањето вчера Артан Груби јасно кажа дека без разлика на позициите на Иванов законот доживува финале. -Доколку Иванов не го потпише, законот се враќа во Собрание и повторно ќе биде изгласан, еве и денеска е јасна поддршката за него, рече вчера Груби. Иванов беше јасен дека законот е неуставен и репресивен, za што му потврдиле и сите експерти: правници и лингвисти, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена. Последиците ќе бидат најголеми за вработените во јавниот сектор. Како граѓаните кои не го зборуваат албанскиот јазик кој од вчера е и втор официјален јазик во земјава, ќе воспостават комуникација со службено лице кое го говори истиот. Како лице од Источна Македонија ако отиде во Тетово, Гостивар, Дебар каде се говори албанскиот јазик ќе се разберат со полицајците, пожарникарите, адвокатите, доколку тие одбијат да им зборуваат македонски и им се обратат на албански јазик. Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена. Последиците ќе бидат најголеми за вработените во јавниот сектор. Во членовите на Законот предвидено е полицијата, пожарната и здравствените работници да добијат нови униформи, но упатените велат дека тоа може негативно да се одрази и врз ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ХАН ЗБОРЕШЕ - ДУИ СЕ ЗАКОПА: Македонија останува шверцер во чекалната на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: