Димитриев: Потребна е соработка, а не мешање во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан

3 копии

Неопходна е соработка, а не мешање во внатрешните работи и силно почитување на сувереноста и интегритетот на секоја држава. Само така регионот ќе оди напред и политички и економски, порача премиерот Емил Димитриев на денешниот Самит на земјите од Западен Балкан што се одржа во Сараево. На Самиот, покрај Димитриев учествуваа и премиерите на Босна …
| | веќе видена | слични
3 копии

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан смета дека Русија на Балканот е само воен, но ни е економски фактор, пренесува Al Jazeera. „Русите нас малку не нервираат и тоа е се што прават“, рекол Хан во интервју за виенскиот дневник Standard, наведувајќи дека ЕУ би требало да има поголема самодоверба, и да се занимава со своето влијание, но и да стои како „зајак пред змија“. На прашањето колку е важно Западен Балкан да биде помалку зависен од руските енергенси, Хан одговорил дека зависноста од руската енергија е „зачудувачки ниска“. „Во Србија се работи само за десет проценти од вкупната потрошувачка и тука веќе се создава некаков имиџ. Во Србија, Австрија е најголемиот инвеститор, инвестирала четирикратно повеќе отколку Русите. Русија е само воен, но не и економски фактор и тоа мора да се потенцира“, нагласува Хан. Австрискиот еврокомесар рекол дека загриженоста на ЕУ поради Балканот не е поради влијанието на Русија, туку поради етничките тензии и нестабилноста. „Јасно е дека ...
| | веќе видена | слични
10 копии

– Русија на Балканот е само воен, но не и економски фактор, смета европскиот комесар за прошируавње Јоханес Хан . – Русите само малку не нервираат и само тоа го прават, изјави Хан за виенскиот весник „Стандард“. Тој додаде дека ЕУ би требало да има повеќе самодоверба и да се заинтересира со нивното влијание, но не и да „стои како зајак пред змија“. На прашањето колку е важно Западен Балкан да биде помалку зависен од руските енергенси, Хан одговори дека зависноста од руска енергија е зачудувачки ниска. Тој вели дека загриженоста на ЕУ на Балканот не е присутна поради влијание на Русија, туку поради етнички тензии и нестабилност. – Јасно е дека нестабилноста може да биде поттикната и од трети страни од различни краишта и канали. Тоа само поттикнува „домашна нестабилност“. ЕУ има интерес во нејзиното соседство да владее стабилност. Поради тоа, ние како ЕУ, независно од политиката на САД, треба да предводиме во грижата за Западен Балкан, нагласи Хан. Тој потсети дека Советот на ЕУ на последната седница ја ...
| | веќе видена | слични

Земјите од Западниот Балкан, речиси 14 години после Самитот во Солун, се поврзуваат со термините политичка криза, проблеми во владеење на правото и корупција. Најголем застој во евроинтеграцијата има кај Република Македонија, која, хипотетички, можеше скоро да ги има завршено преговорите со ЕУ, но не е ниту на самиот старт, па дури е и чекор назад во определени области. Поделба на поглавјата по кои ќе се преговара, со тоа што веднаш ќе се отворат преговорите за поглавјата кои немаат политичка конотација, ќе даде импулс на процесот на европската интеграција. Земјите од Западниот Балкан беа на агендата на последниот состанок на Европскиот Совет, одржан во март 2017 година. Во заклучоците од Советот стои следното: „Советот ја потврди својата несомнена поддршка за европската перспектива на Западниот Балкан. Со поздравување на напредокот направен од земјите од регионот, Европскиот Совет истакна дека ЕУ останува посветена и ангажирана на сите нивоа да ги поддржи овие земји во реализирањето на ЕУ ориентирани ...
| | веќе видена | слични

Want create site? With Free visual composer you can do it easy. Русија на Балканот е само воен, но не и економски фактор, смета европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан. „Русите само малку нѐ нервираат и тоа е сѐ што прават“, кажа Хан во интервју за виенскиот дневник Стандард и истакна дека ЕУ би требало да има повеќе самодоверба, да се позанимава со нивното влијание но не и да стои како „зајак пред змија“. На прашањето колку е важно Западниот Балкан да биде помалку зависен од руските енергенси, Хан одговори дека „зависноста од руската енергија е зачудувачки ниска“. „Во Србија станува збор само за десет отсто од вкупната потрошувачка. Таму повеќе се создава некаков имиџ. Во Србија Австрија е најголемиот инвеститор, инвестирала четири пати повеќе од Русите. Русија е само воен, а не и економски фактор и на тоа мора да се укажува“, истакна Хан. Тој кажа дека загриженоста на ЕУ за Балканот не е присутна поради влијанието на Русија, туку поради етничките тензии и нестабилноста. „Јасно е ...
| | веќе видена | слични

Јасно е дека нестабилноста може да биде поттикната и од трети страни од различни краишта и канали. Тоа само поттикнува „домашна нестабилност". ЕУ има интерес во нејзиното соседство да владее стабилност. Поради тоа, ние како ЕУ, независно од политиката на САД, треба да предводиме во грижата за Западен Балкан, нагласи ХанРусија на Балканот е само воен, но не и економски фактор, смета европскиот комесар за прошируавње Јоханес Хан.- Русите само малку не нервираат и само тоа го прават, изјави Хан за виенскиот весник „Стандард".Тој додаде дека ЕУ би требало да има повеќе самодоверба и да се заинтересира со нивното влијание, но не и да „стои како зајак пред змија".На прашањето колку е важно Западен Балкан да биде помалку зависен од руските енергенси, Хан одговори дека зависноста од руска енергија е зачудувачки ниска.Тој вели дека загриженоста на ЕУ на Балканот не е присутна поради влијание на Русија, туку поради етнички тензии и нестабилност.- Јасно е дека нестабилноста може да биде поттикната и од трети страни од ...
| | веќе видена | слични

– Русите само малку не нервираат и само тоа го прават, изјави Хан за виенскиот весник „Стандард“. Тој додаде дека ЕУ би требало да има повеќе самодоверба и да се заинтересира со нивното влијание, но не и да „стои како зајак пред змија“. На прашањето колку е важно Западен Балкан да биде помалку зависен од руските енергенси, Хан одговори дека зависноста од руска енергија е зачудувачки ниска. Тој вели дека загриженоста на ЕУ на Балканот не е присутна поради влијание на Русија, туку поради етнички тензии и нестабилност. – Јасно е дека нестабилноста може да биде поттикната и од трети страни од различни краишта и канали. Тоа само поттикнува „домашна нестабилност“. ЕУ има интерес во нејзиното соседство да владее стабилност. Поради тоа, ние како ЕУ, независно од политиката на САД, треба да предводиме во грижата за Западен Балкан, нагласи Хан. Тој потсети дека Советот на ЕУ на последната седница ја повторил европска перспектива на државите од регионот и додаде дека чувствува обврска лично да се ангажира за помош на ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Ситуацијата во земјите од Западен Балкан и понатаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно во ЕУ, оцени еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за виенскиот весник „ Курир “. – Ние не се фокусираме на датумите за членство. Зборуваме за пристапниот процес, а со која брзина напредуваат земјите зависи само од нив – вели Хан. Тој вели дека мнозинството граѓани на земјите членки на ЕУ се воздржани за проширувањето на ЕУ и дека затоа е неопходно луѓето да се убедат дека новата членка не претставува товар или проблем, туку добивка. Хан истакнува дека земјите кандидатки мора да ги исполнат условите за влез во ЕУ, односно правниот систем мора да функционира, треба да бидат многу поатрактивни за инвестиции и нивните економии да бидат стабилни и развиени. – Поради тоа, предложивме заеднички пазар за регионот на Западен Балкан, со слободен протек на стока и на услуги, заеднички признавања на сертификати. Тоа би можело релативно лесно да се спроведе, ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан утре ќе допатува во Скопје, во придружба на европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн. Иако се уште не е позната агендата сепак според најавите тие ќе имаат средби со лидерите на политичките партии кои обезбедија пратеници како и со претседателот Иванов. Во пресрет на посетата на Македонија, Хан во интервју за Виенскиот весник Курир цени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ. Што се однесува до отпорот за натамошен прием на земјите во ЕУ, тој нагласува дека мнозинството граѓани на земјите членки се воздржани, поради што е важно тие луѓе да се убедат дека новата членка не претставува товар или проблем, туку добивка. Државите кои сакаат да станат членки, според него, мора да исполнат предуслови, правниот систем мора да функционира, треба да бидат многу поатрактивни за инвестиции. Економиите на државите мораат, при идните приеми, ...
| | веќе видена | слични

Формирањето на Царинска унија на Западен Балкан ќе доведе до повеќе инвестиции, поголем раст и отворање на 80.000 работни места во регионот. Ова може да помогне и за единствен пазар на работна сила и непречена размена на работници. Ова го тврди Предраг Бјелиќ, професор од Економскиот факултет во Белград. „Нашите работници би можеле да одат на работа во БиХ или Македонија“ - додава тој. Формирање на ваква унија во Сараево предложи српскиот премиер, Александар Вучиќ така што ќе бидат вклучени 6 земји и пазар со 20 милиони потрошувачи. Царинската унија ќе го олесни и тргувањето со трети земји. Во 2015 година земјите од Западен Балан извезле производи вредни 25,6 милијарди долари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 153 | | | веќе видена

Во изминатите речиси три недели посетивме огромен број општини и населени места, со илјадници од вас разговаравме на повеќе теми, ги промовиравме придобивките ...
сите 303 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 137 | | | веќе видена

На 21 април и 5 мај избираме иднина. Со влезот во Европската Унија им отвораме нови врати на нашите млади и конечно создаваме услови за нив да ја бараат ...
сите 108 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 214 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитриев: Потребна е соработка, а не мешање во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: