Европската комисија го поздрави договорот за назначување специјален јавен обвинител


Европската комисија го поздрави постигнатиот договор за назначување специјален јавен обвинител, соопшти Маја Коцијанчич, портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан за време на денешната редовна прес-конференција. – Го поздравуваме договорот кој утринава во Скопје го постигнаа политичките партии за назначување на специјалниот јавен обвинител, кој беше важен елемент од политичкиот договор, кој беше посредуван од комесарот Хан и неколку европратеници во јуни и во јули. Сега го очекуваме усвојувањето на релевантниот закон во Собранието и очекуваме дека специјалниот обвинител ќе ја добие сета неопходна поддршка за да ја заврши важната задача – рече Коцијанчич. Портпаролката на Хан ја потврди посетата на еврокомесарот на Македонија и додаде дека се очекува за време на посетата да се разговара и за претпристапните разговори на високо ниво (ХЛАД).
| | веќе видена | слични
16 копии

Сите очи се свртени кон вас да го сработите своето пред октомврискиот извештај за напредокот на земјата, кој треба да ги нотира достигнувањата, истакна еврокомесарот за проширување и соседски односи Јоханес Хан на вчерашната седница на Националниот совет за евроинтеграции Хан, кој завчера допатува во земјава за на самото место да види како се реализира меѓупартискиот договор за надминување на политичката криза, го поздрави политичкиот договор постигнат со помош на Европската Унија како важен чекор кон ЕУ, бидејќи, како што рече, покажа дека интересите на државата и на граѓаните се ставени пред партиските интереси. - Се радувам на враќањето на опозицијата во парламентот, на донесувањето на новиот закон за специјален обвинител и на именувањето на специјалната обвинителка. Таа ќе ја добие целата потребна поддршка за да може да си ја врши како што треба својата работа - рече еврокомесарот Хан. Тој се осврна и на пристапниот дијалог на високо ниво, за кој рече дека по политичката криза, поради која беше запрен, ...
| | веќе видена | слични

Сите опозициони партии ќе се обидат да издејствуваат што е можно подобри реформи во изборниот законик, вклучувајќи го и пречистувањето на изборниот список, како и гаранции дека сите ќе настапат рамноправно, за да не дојде до нови моменти на бојкоти и негирање на резултатите. Мендух Тачи, лидерот на ДПА, по вчерашната средба со еврокомесарот Хан истакна дека не е потребна активна регистрација на гласичите, туку регистрација на самите избори со земање на отпечаток од прст кој ќе биде доволна гаранција за идентитетот на гласачот и реализирањето на неговото демоктратско право.
| | веќе видена | слични
3 копии

„Денешниот состанок со еврокомесарот Јоханес Хан беше многу важен, а главната тема за која што разговаравме беше изборната регулатива. Притоа беше кажано дека 6 октомври е последниот рок до кој треба да бидат завршени преговорите. Ние предложивме да не се прави активна регистрација на гласачите, туку тие да се регистрираат на гласањето со отпечаток од прст. Тоа ќе помогне да се избегнат манипулации со гласовите, а тоа наиде на одобрување од господинот Хан“, изјави лидерот на ДПА.
| | веќе видена | слични

„Ова е почеток, но не и крај на имплементацијата на договореното. За нас е многу важно да се реализираат сите чекори што побрзо, односно според предвиденото. Освен за деловите кои се посочени во договорот со господинот Хан ги отворивме и темите за меѓуетничките односи, како и односите со соседите“, рече лидерот на ДУИ. Во соопштението на партијата за средбата со Јоханес Хан е нагласено и дека Ахмети изјавил дека "договорот треба да се спроведе целосно до последната точка и политичките лидери треба да останат доследни на дадениот збор во Пржино".
| | веќе видена | слични

„Со Хан направивме пресек на значајна фаза од преговарачкиот процес. Разговаравме за изборот на специјалниот јавен обвинител и законското решение. Му се заблагодаривме за огромната поддршка од ЕУ и нивните претставници. Најголем дел од времето потрошивме на следните фази од преговорите поврзани со избирачкиот список, изборниот законик, медиумите и реформите во судството. Драго ми е што ЕУ наметнува конкретни термини за реализација на договореното. Ние сметаме дека е подобро што побрзо да се реализира тоа што го дефиниравме “, рече Заев по 40 минутната средба со еврокомесарот Јоханес Хан, на која учествуваа и заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска и генералниот секретар на партијата, Оливер Спасовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ-аспирациите се живи и сите преземени чекори се знак дека тие се одржуваат во живот, рече еврокомесарот за проширување и за доборососедска политика, Јоханес Хан, на денешната прес-конференција што се одржа по пленарната седница за претпристапни преговори на високо ниво (ХЛАД), пренесува „Мета“ Еврокомесарот Хан им честиташе на политичките партии за потпишување на договорот и за преземањето на обврските кои произлегуваат од него, враќањето на опозицијата во парламентот и за изборот на специјален јавен обвинител до договорениот датум. Хан, сепак, истакна дека останува да се спроведат договорените точки и за изборниот законик, кои треба да бидат изгласани до 6 октомври. – Имав можност да се сретнам со лидерите на политичките партии и да разговараме за реформите. Сите лидери рекоа дека изборите треба да се одржат до крајот на април и дека мора да се спроведат според ЕУ-стандардите – рече Хан, изразувајќи надеж дека новиот договор за изборниот законик ќе биде донесен порано, а не во последен момент. Во однос на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите политички лидери ми потврдија дека изборите мора да се одржат до крајот на април и презедоа обврска овие избори да се подготват согласно меѓународните стандарди треба, изјави еврокомесарот а соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан на заедничка прес конференција со премиерот Никола Груевски. „ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна законодавна рамка и за да се донесе оваа законодавна рамка во склад со јунскиот договор при што сите политички лидери се обврзаа дека најдоцна до 6 октомври треба да има договор за содржината на нов изборен законик“, рече Хан. Тој им честиташе на партиските лидери кои го потпишаа политичкиот договор за личните заложби и обврските кои ги презедоа. „Со задоволството можам да видам дека опозицијата се врати во парламентот ...
| | веќе видена | слични

Три часа траеа разговорите на еврокомесарот Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми политички партии. Хан прво имаше работен ручек со премиерот Никола Груевски, без присуство на медиумите, а потоа во седиштето на Европската унија во Скопје се сретна и со лидерите на останатите партии. Веднаш по средбата, лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека е задоволен што Европската унија наметнала конкретни термини за реализација на договореното. По Заев, еврокомесарот разговараше со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој по средбата рече дека Хан бил дециден оти преговорите околу изборната регулатива мора да завршат до 6 октомври. Лидерот на ДУИ Али Ахмети влезе последен во седиштето на ЕУ, а по завршувањето на разговорите со Хан, рече дека за ДУИ е прифатливо работите да се забрзаат и што е можно побрзо да се затвори прашањето на изборниот законик и другите отворени прашања. Ахмети порача дека мора да се почитуваат преземените обврски и со тоа да се отвори пат кон евроинтегративните процеси.
| | веќе видена | слични
2 копии

Следниот чекор за Македонија е донесување изборен законик до шести октомври кој ќе биде од клучно значење за организирање на избори според европски стандарди. За да се осигура дека ќе се испочитуваат роковите, еврокомесарот Хан денеска разговараше со претседателите на четирите најголеми партии и од сите добил потврда дека роковите ќе се почитуваат, пренесе Телма . „Изборите треба и мора да бидат одржани до крајот на април како што е договорено. Најдоцна до шести октомври треба да има договор за содржината суштината на новиот изборен законик“. Премиерот Груевски вели дека периодот што помина, Македонија покажа дека може да ги почитува обврските од политичкиот договор. Постигнатиот договор, според него треба да се искористи за насочување на енергијата за обновување на закочениот евроинтеграциски процес. „Дијалогот кој вроди со видлив резултат за јавниот обвинител е пример дека сме способни за добри решенија кон ЕУ, кои треба да ги заокружиме со 6 октомври и рестартирање на интеграцискиот процес“, рече ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратениците во британскиот парламент ѝ изгласаа доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што еден ден претходно нејзиниот план за брегзит ...
сите 414 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, го искритикува 25 годишниот Денис Димоски од Прилеп, по неговиот настап со ...
сите 152 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската комисија го поздрави договорот за назначување специјален јавен обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: