Црните сценарија се обзнанија: СДСМ и Албанците извршија државен удар во три чекори (ВИДЕО)


5 копии

СДСМ и албанските партнери се обидоа насилно, спротивно од волјата на народот, да изберат претседател на Собранието и да формираат влада, за што предупреди „Република“ уште на 9 април годинава. Како што поминуваше времето и како што се зголемуваше излезноста на граѓаните на улиците низ државата против прифаќањето на Тиранската платформа, така се минимизираа шансите дека Зоран Заев да формира влада спротивно на волјата на народот. Тоа го гледаат и неговите албански партнери кои на СДСМ му донесоа повеќе од 70.000 албански гласови. Јасно се виде дека ова е единствена опција СДСМ да ја намали разликата во гласови со ВМРО-ДПМНЕ и да дојде на власт, а како противнадомест СДСМ во целост презеде обврска да ја реализира албанската платформа. Тие сега го држат Заев под притисок и уцена по секоја цена да направи влада. Првиот чекор веќе беше изнесен во јавност – со кршење на Деловникот за работа на Собранието, кој во чл. 80 ст.2 вели дека расправата трае сѐ додека не сѐ исцрпи листата на пријавени за збор и со такво ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери денеска ја имаше првата работна средба во Брисел со претставници на ЕУ. Хан бара конструктивност, а Џафери - поуки од Иванов по настаните на 27 април Новиот собраниски спикер Џафери ќе го причека мандатот за формирање нова влада од шефот на државата Ѓорге Иванов пред да ги свика народните избраници во Парламентот. На денешната средба во Брисел со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, Џафери ветил дека ќе се ангажира за „сѐопфатна соработка со сите пратеници и пратенички групи“ во Собранието. ЕУ- комесарот Хан уште еднаш остро ги осуди „намерните напади врз пратениците и новинарите во Парламентот минатата недела“. Тој предупредува дека повторувањето на такви акти сериозно ќе ја загрози европската перспектива на земјата. Хан очекува сите пратеници, вклучително и опозицијата, да играат конструктивна наместо опструктивна улога, а сите актери да се воздржат од провокативни изјави и дела. Комесарот очекува сега фокусот да се стави врз процесот на формирање ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски спикер, Талат Џафери со писмо го известил претседателот Ѓорге Иванов за новото парламентарно мнозинство. Попладнево е во Брисел на средби со претставници на ЕУ Новоизбраниот претседателот на Собранието, Џафери го известил Иванов со писмо за составот на новото парламентарно мнозинство и му го предочил барањето за доделување мандат за состав на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Социјалдемократите информираа дека очекуваат од Иванов веднаш да го додели мандатот, а Заев е подготвен на шефот на државата уште еднаш „да му ја реафирмира владината програма“ која, како што велат, „е силен гарант на унитарноста и целовитоста на Македонија“. Со тоа треба да се отстранат сите сомнежи околу наводни редефинирања на државата, велат од СДСМ. Истовремено, во Службен весник е доставено и барање за објавување на одлуката за избор на претседател на Собранието и истата треба да биде објавена во првиот нареден број, велат оттаму. Откако ги заврши формалностите, Џафери утрово одлета за Брисел на средби ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Република Македонија веќе не е само заложник на велепредавници, криминалци од најтежок калибар, психолабилни личности, луѓе со сериозни алкохоличарски и наркомански проблеми. Таа, како и сите ние заедно со неа, драги мои сограѓани,е целосно киднапирана од овие криминогено-политички натрапницикои имаат ниет топтан да не шитнат на странскиот сценарист – пишува проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска за „Дневник“. Таа додава дека „на сценаристот навистина можеме да му кажеме алал вера мајсторе, својски се потруди да создадеш, а потоа и да реализираш план за натопорување на измеќари на државни функции без граѓански легитимитет“. -Типови амнестирани за тешки кривични дела за кои делата никогаш не застаруваат, а амнестијата не е вечна и еднаш засекогаш дадена работа,црпковци аболицирани за тешки криминали, но и фатени во нови криминали за кои исто така делата не се застарени, белосветски криминалци и дилери на дрога ни се наметнуваат како реформска нужност, како реформаторскиполитичарикои од реформи знаат исто ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с', не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и законите и да прави што сака, предупредува дел од професорската јавност, пишува Дневник. За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник" вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот" на Талат Џафери за претседател на ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски претседател, Талат Џафери, утрово дошол на работа директно во претседателскиот кабинет и таму го почнал работниот ден: прв гостин амбасадорот на ЕУ Клучевите од кабинетот предадени на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери и прв гостин кај него е амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар. Како што неофицијално дознаваме, поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, уште вчеравечер почнал да ги изнесува неговите лични работи од претседателскиот кабинет и тој набрзо бил ослободен за работа на неговиот наследник. Талат Џафери утрово влегол директно во претседателскиот кабинет и таму го почнал работниот ден. Уште во утринското соопштение, СДСМ потенцираше дека „институциите и вработените во нив се должни да овозможат спроведување на мнозинската волја на граѓаните“. „Неопходно е новиот претседател на Собранието, избран на законски и легитимен начин, целосно да ги преземе одговорностите. Врвен државен интерес е мирен трансфер на власта и формирање на ковата реформска Влада и тоа ...
| | веќе видена | слични

Наместо состојбата во Македонија да се движи кон смирување и дијалог, таа повторно е препуштена на растечката „култура на длабока поделеност“ Еден ден по заминувањето на американскиот функционер Хојт Брајан Ји, кој ја истакна потребата од дијалог, меѓупартиските обвинувања продолжуваат со несмалена жестина, а на новиот спикер не му е дозволено користење на претседателскиот кабинет. По крвавиот четврток, наместо состојбата во Македонија да се движи кон смирување, таа повторно е препуштена на растечката „култура на длабока поделеност“. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржал седница на која расправал за актуелната политичка состојба, и како што соопшти партијата, го осудил нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието, со насилство врз Уставот, законите и деловникот. ЦК смета дека обидот за воспoставување на нелегални институции би направил преседан кој во иднина може да се злоупотреби, да стане вообичаена практика и на тој начин да се суспендира волјата на граѓаните изразена на избори. Од ...
| | веќе видена | слични

За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник“ вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот“ на Талат Џафери за претседател на Собранието е избрзан и опасен за демократијата и институционализмот чекор на т.н. парламентарно мнозинство. ВМРО-ДПМНЕ применуваше демократски легитимна метода на одолговлекување, во САД позната како филибастер, со предолги и нетематски говори. Kога тие ќе завршеа изборот на Талат Џафери ќе беше легитимен, вака имаме ситуација каде што ...
| | веќе видена | слични

Професорката Каракамишева од Правниот факултет цитира повеќе членови од Уставот, Деловникот и Законот за Собрание кое според нејзино мислење се прекршени со изборот на Талат Џафери за нов спикер и смета дека меѓународното признавање нема никакво важење. Без разлика што вели Хојт Ји или кој било амбасадор во земјата, во Република Македонија мора да владее правото и мора да се почитуваат Уставот на РМ, Деловникот на Собранието и Законот за Собранието од страна на сите инволвирани субјекти во системот, вели професорката Тања Каракамишева. Според неа, ако не владее правото, ако не се почитуваат уставните, законските и деловничките процедури за избор на претседател на Собрание, тогаш Македонија влегува во зоната на анархија каде што секоја следна институција или државен орган може да биде избран, разрешен, именуван на ист незаконски и неуставен начин, што ќе претставува вовед во целосен хаос на правниот систем. – Сè додека Талат Џафери не е избран на стандардниот и вообичаен начин за избор на претседател, со ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Талат Џафери сега може да биде само координатор на пратеничката група на ДУИ, но не може да се претставува дека е претседател на Собранието на РМ. Ако сака да биде избран за официјален претседател на Собранието, тој треба да инсистира на почитување на демократските процедури Без разлика што вели Хојт Ји или кој било амбасадор во земјата, во Република Македонија мора да владее правото и мора да се почитуваат Уставот на РМ, Деловникот на Собранието и Законот за Собранието од страна на сите инволвирани субјекти во системот, вели професорката Тања Каракамишева. Според неа, ако не владее правото, ако не се почитуваат уставните, законските и деловничките процедури за избор на претседател на Собрание, тогаш Македонија влегува во зоната на анархија каде што секоја следна институција или државен орган може да биде избран, разрешен, именуван на ист незаконски и неуставен начин, што ќе претставува вовед во целосен хаос на правниот систем. – Сè додека Талат Џафери не е избран на стандардниот и вообичаен начин за избор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црните сценарија се обзнанија: СДСМ и Албанците извршија државен удар во три чекори (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: