Џафери нелегитимен: Нема 60 пратеници кои гласале за него при обидот за нелегален избор на претседател на Собрание


5 копии

СДСМ и албанските партии вчера направија државен удар поставувајќи измислен претседател на Собранието, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката да биде ставена на гласање, СДСМ и албанските пратеници поставија измислен претседател на Собранието. Џафери е нелегално избран за претседател на законодавниот дом бидејќи законските и деловничките процедури не се испочитувани. Не е познат ниту бројот на гласови со кои СДСМ и албанските партии одлучија да си го изберат Џафери за претседател на законодавниот дом, што е надвор од Уставот и процедурите. Она што е познато е дека најстариот пратеник (од ДУИ), Али Ахмети и други пратеници не биле во собраниската сала кога се случуваше државниот удар, што значи дека Џафери е изгласан со помалку со 60 пратеници, без пребројување и констатирање на гласовите. Универзитетската професорка Татјана Каракамишева Јовановска вчера истакна дека ваквцото однесување на СДСМ и албанските партии е класична провокација и е ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери денеска ја имаше првата работна средба во Брисел со претставници на ЕУ. Хан бара конструктивност, а Џафери - поуки од Иванов по настаните на 27 април Новиот собраниски спикер Џафери ќе го причека мандатот за формирање нова влада од шефот на државата Ѓорге Иванов пред да ги свика народните избраници во Парламентот. На денешната средба во Брисел со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, Џафери ветил дека ќе се ангажира за „сѐопфатна соработка со сите пратеници и пратенички групи“ во Собранието. ЕУ- комесарот Хан уште еднаш остро ги осуди „намерните напади врз пратениците и новинарите во Парламентот минатата недела“. Тој предупредува дека повторувањето на такви акти сериозно ќе ја загрози европската перспектива на земјата. Хан очекува сите пратеници, вклучително и опозицијата, да играат конструктивна наместо опструктивна улога, а сите актери да се воздржат од провокативни изјави и дела. Комесарот очекува сега фокусот да се стави врз процесот на формирање ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски спикер, Талат Џафери со писмо го известил претседателот Ѓорге Иванов за новото парламентарно мнозинство. Попладнево е во Брисел на средби со претставници на ЕУ Новоизбраниот претседателот на Собранието, Џафери го известил Иванов со писмо за составот на новото парламентарно мнозинство и му го предочил барањето за доделување мандат за состав на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Социјалдемократите информираа дека очекуваат од Иванов веднаш да го додели мандатот, а Заев е подготвен на шефот на државата уште еднаш „да му ја реафирмира владината програма“ која, како што велат, „е силен гарант на унитарноста и целовитоста на Македонија“. Со тоа треба да се отстранат сите сомнежи околу наводни редефинирања на државата, велат од СДСМ. Истовремено, во Службен весник е доставено и барање за објавување на одлуката за избор на претседател на Собранието и истата треба да биде објавена во првиот нареден број, велат оттаму. Откако ги заврши формалностите, Џафери утрово одлета за Брисел на средби ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Република Македонија веќе не е само заложник на велепредавници, криминалци од најтежок калибар, психолабилни личности, луѓе со сериозни алкохоличарски и наркомански проблеми. Таа, како и сите ние заедно со неа, драги мои сограѓани,е целосно киднапирана од овие криминогено-политички натрапницикои имаат ниет топтан да не шитнат на странскиот сценарист – пишува проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска за „Дневник“. Таа додава дека „на сценаристот навистина можеме да му кажеме алал вера мајсторе, својски се потруди да создадеш, а потоа и да реализираш план за натопорување на измеќари на државни функции без граѓански легитимитет“. -Типови амнестирани за тешки кривични дела за кои делата никогаш не застаруваат, а амнестијата не е вечна и еднаш засекогаш дадена работа,црпковци аболицирани за тешки криминали, но и фатени во нови криминали за кои исто така делата не се застарени, белосветски криминалци и дилери на дрога ни се наметнуваат како реформска нужност, како реформаторскиполитичарикои од реформи знаат исто ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с', не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и законите и да прави што сака, предупредува дел од професорската јавност, пишува Дневник. За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник" вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот" на Талат Џафери за претседател на ...
| | веќе видена | слични

За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник“ вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот“ на Талат Џафери за претседател на Собранието е избрзан и опасен за демократијата и институционализмот чекор на т.н. парламентарно мнозинство. ВМРО-ДПМНЕ применуваше демократски легитимна метода на одолговлекување, во САД позната како филибастер, со предолги и нетематски говори. Kога тие ќе завршеа изборот на Талат Џафери ќе беше легитимен, вака имаме ситуација каде што ...
| | веќе видена | слични

Професорката Каракамишева од Правниот факултет цитира повеќе членови од Уставот, Деловникот и Законот за Собрание кое според нејзино мислење се прекршени со изборот на Талат Џафери за нов спикер и смета дека меѓународното признавање нема никакво важење. Без разлика што вели Хојт Ји или кој било амбасадор во земјата, во Република Македонија мора да владее правото и мора да се почитуваат Уставот на РМ, Деловникот на Собранието и Законот за Собранието од страна на сите инволвирани субјекти во системот, вели професорката Тања Каракамишева. Според неа, ако не владее правото, ако не се почитуваат уставните, законските и деловничките процедури за избор на претседател на Собрание, тогаш Македонија влегува во зоната на анархија каде што секоја следна институција или државен орган може да биде избран, разрешен, именуван на ист незаконски и неуставен начин, што ќе претставува вовед во целосен хаос на правниот систем. – Сè додека Талат Џафери не е избран на стандардниот и вообичаен начин за избор на претседател, со ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Талат Џафери сега може да биде само координатор на пратеничката група на ДУИ, но не може да се претставува дека е претседател на Собранието на РМ. Ако сака да биде избран за официјален претседател на Собранието, тој треба да инсистира на почитување на демократските процедури Без разлика што вели Хојт Ји или кој било амбасадор во земјата, во Република Македонија мора да владее правото и мора да се почитуваат Уставот на РМ, Деловникот на Собранието и Законот за Собранието од страна на сите инволвирани субјекти во системот, вели професорката Тања Каракамишева. Според неа, ако не владее правото, ако не се почитуваат уставните, законските и деловничките процедури за избор на претседател на Собрание, тогаш Македонија влегува во зоната на анархија каде што секоја следна институција или државен орган може да биде избран, разрешен, именуван на ист незаконски и неуставен начин, што ќе претставува вовед во целосен хаос на правниот систем. – Сè додека Талат Џафери не е избран на стандардниот и вообичаен начин за избор ...
| | веќе видена | слични

Сè додека Талат Џафери не е избран на стандардниот и вообичаен начин за избор на претседател, со почитување на сите дејствија и фази, тој не смее да се претставува, ниту да извршува надлежности како официјален претседател на Собранието, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева. Според неа, Џафери сега може да биде само координатор на пратеничката група на ДУИ, но не може да се претставува дека е претседател на Собранието на РМ. Ако сака да биде избран за официјален претседател на Собранието, тој треба да инсистира на почитување на демократските процедури. Каракамишева е децидна дека обидот за избор на Талат Џафери е нелегален, и се прекршени јасно дефинирани членови од Уставот, Деловникот и Законот за Собрание. „ При неговиот т.н. избор се повредени четири члена од Уставот (член 7, или амандман 5, член 8, став 1, алинеја 3, член 51, став 2 и член 63, став 1), целосно се суспендирани од примена 14 члена од Деловникот на Собранието на РМ (член 2, член 3, член 9, став 1, член 22, член 24, член 26, ...
| | веќе видена | слични

Без разлика што вели Хојт Ји или кој било амбасадор во земјата, во Република Македонија мора да владее правото и мора да се почитуваат Уставот на РМ, Деловникот на Собранието и Законот за Собранието од страна на сите инволвирани субјекти во системот, вели професорката Тања Каракамишева. Според неа, ако не владее правото, ако не се почитуваат уставните, законските и деловничките процедури за избор на претседател на Собрание, тогаш Македонија влегува во зоната на анархија каде што секоја следна институција или државен орган може да биде избран, разрешен, именуван на ист незаконски и неуставен начин, што ќе претставува вовед во целосен хаос на правниот систем. – Сè додека Талат Џафери не е избран на стандардниот и вообичаен начин за избор на претседател, со почитување на сите дејствија и фази, тој не смее да се претставува, ниту да извршува надлежности како официјален претседател на Собранието. При неговиот т.н. избор се повредени четири члена од Уставот (член 7, или амандман 5, член 8, став 1, алинеја 3, член ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 102 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џафери нелегитимен: Нема 60 пратеници кои гласале за него при обидот за нелегален избор на претседател на Собрание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: