На Вучиќ му се заканувале со медиумска хајка против неговиот брат ако не го прифати решение за Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ е изложен на брутални закани од Запад поради Косово, пишува „Српски телеграф“, наведувајќи дека западните сили го уценуваат Вучиќ да го прифати нивното решение за Косово, а во спротивно ќе пласираат афера во врска со неговиот брат. Идејата е, како што пишува „Телеграф“, преку медиумите да се пласираат измислени афери со обвинувања против Андреја Вучиќ, братот на српскиот претседател, кои ќе се пуштаат во јавност во клучни моменти „кога нешто ќе се случува во врска со Косово“. Тоа го поврди и министерот за одбрана Александар Вулин, кој рече дека во Србија се подготвува медиумска група која треба да го нападне Вучиќ и неговите најблиски соработници и семејството.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот комесар за преговори за проширување , Јоханес Хан изјави дека гледа нов импулс во дијалогот Белград-Приштина, иако се уште нема ништо конкретно. Ваквиот став Хан го објаснува на прво место со промената на пристапот на Косово, кој, според него, досега учествува во дијалогот со помала волја отколку Србите. „Можеби порано имаа помалку волја за дијалог од Србија, но сега сфаќаат дека тој е и во нивни интерес“ рече Хан во Брисел. Според Хан, Во Косово сега има позитивно расположение, откако таму е испратен експертски тим на ЕУ за финална проценка за ипсолнување на условите за визна либерализација за косовските граѓани, откако Собранието во Приштина го ратификува Договорот за демаркација на границата со Црна Гора.
| | веќе видена | слични
10 копии

Решавањето на спорот за името на една држава, каков што е случајот со Македонија, не може да се спореди со проблемот со Косово, изјави денеска во Крушевац српскиот претседател Александар Вучиќ. Одговарајќи на новинарско прашање за неговиот став околу решавањето на спорот околу името на Македонија и дали поради тоа очекува притисок врз Белград во врска со односите со Косово и БиХ, Вучиќ одговори дека тоа се неспоредливи работи. – Немојте да го споредувате проблемот со едно име, дали ќе се вика Стара Србија, Србија северна или јужна, со проблемот на Косово, каде имаме проблем со над милион луѓе и 10.000 спорни квадратни километри, изјави српскиот претседател, изразувајќи надеж дека и за тоа е можно изнаоѓање на решение. Повод за новинарското прашање, беше изјавата на Вучиќ дека очекува големи притисоци, од надвор и од внатре, со цел слабеење на позицијата на Србија во преговорите со Приштина, заради неможност да се дојде до решение или да се најдат решенија од кои ниту едно нема да биде добро. Со сличен став ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан оцени дека во дијалогот меѓу Белград и Приштина е видлив нов импулс, иако засега нема конкретни резултати. Според него, тој нов импулс првенствено се должи на промената на пристапот на Косово, кое досега на разговорите им пристапувало со „помала волја од Србија“. – Можеби порано имаа помалку волја за дијалог од Србија, но сега сфаќаат дека тој е и во нивни интерес, нагласи Хан на средба со дописниците на европските медиуми во Брисел. Хан оцени дека во Косово во моментов постои позитивно располоежние, што, според него, се должи на испраќањето на експертскиот тим на ЕУ за финална проценка за исполнување на условите за визна либерализација за косовските граѓани, откако Собранието во Приштина го ратификува Договорот за демаркација на границата со Црна Гора. – Тие видоа дека добиваат нешто за возврат и дека има позитивни сигнали кон нив, Убеден сум дека таквиот простап може да донесе нова енергија и во дијалогот, истакна Хан. Според него, иако во ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи на новинарско прашање за неговиот став околу решавањето на спорот околу името на Македонија и дали поради тоа очекува притисок врз Белград во врска со односите со Косово и БиХ, Вучиќ одговори дека тоа се неспоредливи работи.  - Немојте да го споредувате проблемот со едно име, дали ќе се вика Стара Србија, Србија северна или јужна, со проблемот на Косово, каде имаме проблем со над милион луѓе и 10.000 спорни квадратни километри, изјави српскиот претседател, изразувајќи надеж дека и за тоа е можно изнаоѓање на решение. Повод за новинарското прашање, беше изјавата на Вучиќ дека очекува големи притисоци, од надвор и од внатре, со цел слабеење на позицијата на Србија во преговорите со Приштина, заради неможност да се дојде до решение или да се најдат  решенија од кои ниту едно нема да биде добро. Со сличен став денеска се огласи и српската премиерка Ана Брнабиќ, која одгварајќи на новинарско прашање дали по договорот оклу името на Македонија се зголемуваат притисоците врз Белград за решавање на ...
| | веќе видена | слични

За темата за евтиниот леб во Србија се молчи, затоа што го одразува нивото на сиромаштија во земјата Владата на Србија е подготвена да ја разгледа можноста за намалување на цената на горивата, пред сѐ на дизелот, доколку престанат блокадите на сообраќајниците во повеќе градови. Една од опциите е да се намалат акцизите на нафтата што е наменета за земјоделците, а сегашната цена би се намалила за пет динари, објави „Вечерње новости“, повикувајќи се на извори од Владата на Република Србија. Ова сценарио го најави и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој рече дека може да има корекција на цената на дизелот затоа што тоа е важно за земјоделството. Тој нагласи дека горивото е поскапо во 26 земји на Европа, а за протестите се поттикнати од опозицијата. Вучиќ пред новинарите ги бранеше потезите на српската влада, а посебно го истакна фактот дека граѓаните во Србија плаќаат најниска цена за струја и за леб. – БиХ има за 70 отсто повисока цена на лебот, а исто и Црна Гора и Македонија. Зошто сите молчат за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека не е оптимист во врска со претстојните разговори со Приштина во Брисел, но рекол дека Белград нема да се откаже од дијалогот затоа што, според него, разговорот е единствено решение. „Ни претстојат разговори во Брисел. Не сум оптимист, но Србите ќе вложат напори да се дојде до компромис“, изјавил Вучиќ. Тој рекол дека е загрижен поради сè почестите напади на Србите на Косово и Метохија во изминатите денови додавајќи дека станува збор за кампања за заплашување на српскиот народ за која, како што рече, не знае дали ја наредил некој локален или повисок функционер. „Досега успеавме да ги зачуваме мирот и стабилноста, но тоа станува сè потешко затоа што Албанците стануваат сè понервозни“, рекол Вучиќ.
| | веќе видена | слични

За големи решенија мора да ја имате ЕУ и големите сили какошто се САД, Русија и Кина...Србија работи на продолжување диалог Белград-Приштина во истиот формат, под закрила на ЕУ, но тој проблем неможе да се реши без големите сили, вели Вучиќ.Одговарајќи на прашање на новинар после отварање на логистичкиот центар Лидл во Нова Пазува за можно учество на Москва во диалогот Белград и Приштина, претседателот на Србија вели дека Србија преговара под закрила на ЕУ."Ние преговараме под закрила на ЕУ. Што се однесува до нас во истиот формат, но ако некој мисли дека нешто такво важно може да заврши, а да во тоа не учествуваат САД и Русија, тоа не е реално", рекол Вичиќ.Спрема неговите зборови, доколку во диалогот учествуваат САД тогаш мора и Русија која не го призна Косово."Ние сме подготвени за продолжување на разговорите, но за големи решенија, решенија кои треба да ја одбележат нашата иднина, со мир и компромис, за тоа мора да ја имате ЕУ и големите сили какошто се САД, Русија и Кина", рекол Вучиќ и додал дека за ...
| | веќе видена | слични

Говорејќи за протестите поради високите цени на горивото, кои блокираа неколку градови во Србија, претседателот на Србија, Александар Вучиќ вели дека и тој се чувствува виновен. -Жив се јадам, што како и обично реков пуштете ги да прават што сакаат и што тоа го реков јавно – рекол денеска Вучиќ. Тој рекол дека за цената на безнинот не може многу да се направи, но дека ќе се разгледа можноста за интервенција кај дизелот. -Ќе се обидеме да направиме нешто по прашање на цената на дизелот, бидејќи тоа е важно поради превозниците и земјоделците. Ќе се обидеме нешто и за малинарите, чии протести не беа политички мотивирани – додал Вучиќ. Но повторил дека сите мерки ќе бидат на маса по завршување на блокадата на патиштата. Тој претепувањето на еден граѓанин за време на блокадата на патот за Зрењанин во Борча го окарактеризира како брутално насилство, кое не е видено во Србија последниве 10 години и најави дека ваквите инциденти нема да поминат неказнето.
| | веќе видена | слични

Постои можност Русија „уште подлабоко се вклучи“ во решавањето на косовскиот проблем, доколку се појават такви предлози, наведува рускиот амбасадор во Белград Александар Чепурин, во авторскиот текст за весникот Политика, по повод Денот на државноста на Русија. – Нашиот став е неизменет-го поддржуваме она решение кое Србија и српскиот народ ќе го сметаат прифатливо за себе. Поаѓаме од тоа, правната основа за договор е Резолуцијата на Советот за безбедност – констатира рускиот амбасадор во Белград. Тој истакна дека во последно време неоправдано се извлекуваат паралели помеѓу Косово и Крим, бидејќи тоа се „две потполно различни приказни“, со оглед на тоа што Косово се одвои од Србија без почитување на Декларацијата за меѓународно право на ОН од 1970 година, додека, пак, Крим се одвои во согласност со начелата на оваа Декларација. – Прашањето за Крим е дефинитивно затворено. Крим е Русија, а Косово е Србија. Тоа не е само парола, тоа е правна реалност која мора да се почитува – оцени Чепурин во текстот за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Вучиќ му се заканувале со медиумска хајка против неговиот брат ако не го прифати решение за Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: