Мас очекува и грчкиот Парламент да даде согласност за Договорот од Преспа


Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание преку соопштение изрази очекување дека и Грција ќе даде согласност за Договорот од Преспа и оти Македонија потоа ќе стане членка на НАТО и ќе почне преговори со Европската унија. – Решението на спорот за името помеѓу Скопје и Атина е на дофат. Очекувам дека и грчкиот Парламент ќе даде согласност за договорот и дека земјата Северна Македонија потоа брзо ќе му се приклучи на НАТО и ќе може да почне преговори за приклучување во ЕУ. Спорот за името помеѓу Скопје и Атина траеше 27 години. Одговорните, пред се, премиерот Ципрас и премиерот Заев, презедоа енормни напори за конечно да се реши овој конфликт. Тие дадоа охрабрувачки пример за тоа дека упорната работа со факти, издржливоста и политичката храброст во дипломатијата може да доведат до успех. Ова испраќа охрабрувачки сигнал во целиот регион, наведува шефот на германската дипломатија во соопштението пренесено од Дојче Веле на ...
| | веќе видена | слични

Неколку дена по изгласувањето на уставните измени во домашната јавност преовладуваат поделени чувства. Во моменти кога однадвор пристигнуваат огромен број честитки и пофалби за случувањата кај граѓаните, се чини, во најголем дел, пак, преовладуваат чувствата на гнев и огорченост и сето тоа го истакнуваат преку социјалните мрежи каде што ги осудуваат случувањата. Меѓу многубројните честитки за истакнување е онаа на специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, кој преку соопштение ги поздравува потезите за имплементација на спогодбата од Преспа. – Овој историски договор меѓу два соседа ја отвора вратата за нови односи меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Со нетрпение го очекувам завршувањето на процесот како што е наведено во договорот. Како и во минатото, Обединетите нации остануваат посветени на соработката со двете страни за конечно решавање на разликата меѓу нив – се вели во пораката на Нимиц. Државниот секретар Мајк ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонското Собрание во петокот вечерта со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО. Седницата почна во средата на 9 јануари, но беше неколку пати презакажувана поради барањата на Беса на Биљал Касами за интевенирање во амандманите во делот на дефинирањето на државјанството и дијаспората. Договор беше постигнат за дел од барањата на Беса, откако претходно беа прифатени и дел од барањата на Алијансата на Албанците на Зијадин Села, со што беше обезбедено потребното двотретинско мнозинство за третата фаза од измените на Уставот. Премиерот Зоран Заев откако Собранието ги усвои уставните измени преку својот Фејсбук профил им честита на граѓаните и на пратениците за преземената одговорност. Заев, вчера на прес-конференција, ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша на Твитер британската премиерка Тереза Меј. Македонското Собрание со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО.
| | веќе видена | слични
8 копии

Усвојувањето на уставните измени во македонското Собрание е витален и важен чекор кон членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Браво!, изјави за МИА Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот. – Немам што повеќе да кажам, освен дека товарот на одговорноста сега е на Атина, која се надевам ќе го направи вистинскиот чекор, рече Сервер за МИА. Македонското Собрание вчера со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО.
| | веќе видена | слични

Македонија го промени името во Република Северна Македонија откако пратениците вчера ги усвоија сите уставни измени предвидени во Преспанскиот договор. Вкупно 81 од вкупно 120 пратеници гласаа за промена на името на Македонија. Така, земјата го сврте својот пат кон членство во Европската унија и НАТО. Двете организации веднаш му честитаа на премиерот Зоран Заев за конечната одлука на парламентот. Сепак, опозиционата ВМРО-ДПМНЕ не го призна гласањето и побара распуштање на парламентот и вонредни парламентарни избори, заедно со претседателските. Додека пратениците гласаа, стотици Македонци протестираа. Грчкиот премиер Алексис Ципрас, исто така, испрати честитки до својот македонски колега. Тој напиша дека му честита на Зоран Заев за завршување на процесот за измена на уставот на поранешната југословенска Република Македонија", се вели во соопштението на прес-службата на Ципрас. "Го поздравуваме од се срце парламентарното гласање за уставните измени", се вели во заедничката изјава на високиот претставник на ...
| | веќе видена | слични

„Доброто во целото ова зло е што ваква национална катарза ни се случува прв пат во поновата историја. Во овие неколку години јасно се одвои здравото од гнилото национално ткиво, здравото ќе ја води вистинската битка за Македонија, гнилото многу скоро ќе биде фрлено од стопанот како НЕПОТРЕБНО ЃУБРЕ! МАКЕДОНЦИ, БИТКАТА САМО ШТО ПОЧНА!“ - напиша на Фејсбук професорката Тања Каракамишева по изгласувањето на уставните измени кои ќе го преформулираат името на државата во Република Северна Македонија. Понатаму, во статусот на Каракамишева пишува: Со позитивна мисла и само напред. Главата горе, разум на максимум, ќе ја вратиме државата на вистинскиот колосек. Македонија вечна.
| | веќе видена | слични

Човекот кој од март 1994 година , како специјален пратеник на тогашниот американски претседател Бил Клинтон , а подоцна и од генералниот секретар на ОН, посредникот во грчко-македонските преговори, Метју Нимиц, го поздрави финалното изгласувањето на уставните амандмани во Парламентот, во согласност со Договорот од Преспа и очекува комплетирање на процесот. „Сакам да му честитам на Парламентот и на граѓаните за ова достигнување и за демократскиот начин на кој е изведен овој важен процес.Овој историски договор меѓу двата соседи ја отвора вратата за нов однос меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Очекувам комплетирање на процесот како што е предвидено со Договорот“, изјави генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц. Нимиц потсетува дека како и досега, Обединетите Нации остануваат посветени на работењето со двете страни за конечно решавање на разликите меѓу нив. Речиси сите шефови на државите и дипломатиите ја поздравија ратификацијата на договорот во македонскиот парламент , со надеж ...
| | веќе видена | слични

Браво!, изјави Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон и експерт за Балканот. ,, Немам што повеќе да кажам, освен дека товарот на одговорноста сега е на Атина, која се надевам ќе го направи вистинскиот чекор, рече Сервер за МИА. Македонското Собрание вчера со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО. /MИА
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц изјави дека овој историски договор меѓу двата соседи ја отвора вратата за нови односи меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Тој честиташе на граѓаните и на Собранието. „Со нетрпение го очекувам завршувањето на процесот како што е наведено во Договорот. Како и во минатото, Обединетите нации остануваат посветени на соработката со двете страни за конечно решавање на разликата меѓу нив“, се вели во пораката од Нимиц. Тој долги години беше медијатор во спорот со името.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 160 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 553 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Државната изборна комисија, Антикорупциската комисија и Државниот завод за ревизија ќе учествуваат во сузбивањето на црната кампања за изборите и партиите кои ...
сите 203 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мас очекува и грчкиот Парламент да даде согласност за Договорот од Преспа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: