Хан ќе руча со Груевски, а ќе вечера со невладините


Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, во петок ќе допатува во Скопје за обновување на претпристапните преговори на високо ниво со Европската унија (ХЛАД), објави Мета. На неговата агенда прво е најавена средба со Националниот совет за евроинтеграции по што еврокомесарот ќе има работен ручек со премиерот Никола Груевски. Трета точка на распоредот на Хан е пленарната седница за ХЛАД на која ќе биде разговарано за правосудството, дискриминацијата и малцинствата, слободата на медиумите, деполитизацијата на јавната администрација како и изборните реформи. Работната посета Хан ќе ја заврши со затворена средба со претставниците на граѓанскиот и невладиниот сектор. Извор: Мета
| | веќе видена | слични

Три часа траеа разговорите на еврокомесарот Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми политички партии. Хан прво имаше работен ручек со премиерот Никола Груевски, без присуство на медиумите, а потоа во седиштето на Европската унија во Скопје се сретна и со лидерите на останатите партии. Веднаш по средбата, лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека е задоволен што Европската унија наметнала конкретни термини за реализација на договореното. По Заев, еврокомесарот разговараше со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој по средбата рече дека Хан бил дециден оти преговорите околу изборната регулатива мора да завршат до 6 октомври. Лидерот на ДУИ Али Ахмети влезе последен во седиштето на ЕУ, а по завршувањето на разговорите со Хан, рече дека за ДУИ е прифатливо работите да се забрзаат и што е можно побрзо да се затвори прашањето на изборниот законик и другите отворени прашања. Ахмети порача дека мора да се почитуваат преземените обврски и со тоа да се отвори пат кон евроинтегративните процеси.
| | веќе видена | слични

Сите политички лидери ми потврдија дека изборите мора да се одржат до крајот на април и презедоа обврска овие избори да се подготват согласно меѓународните стандарди треба, изјави еврокомесарот а соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан на заедничка прес конференција со премиерот Никола Груевски. „ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна законодавна рамка и за да се донесе оваа законодавна рамка во склад со јунскиот договор при што сите политички лидери се обврзаа дека најдоцна до 6 октомври треба да има договор за содржината на нов изборен законик“, рече Хан. Тој им честиташе на партиските лидери кои го потпишаа политичкиот договор за личните заложби и обврските кои ги презедоа. „Со задоволството можам да видам дека опозицијата се врати во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изборите мора да се одржат согласно договорот. За таа цел потребна е соодветна изборна законодавна рамка која треба да се донесе до 6 октомври што е во согласност со јунскиот договор. Европската Унија е подготвена да ги искористи сите свои ресурси за да да помогне во однос на изборите, порача вечерва во Скопје еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан на заедничката прес-конференција со премиерот Никола Груевски по состанокот за Пристапниот дијалог на високо ниво. - Сите мои партнери потврдија дека изборите треба и мора да се одржат до крајот на април како што беше договорено. Тоа е една обврска која што беше договорена и тие треба да се подготват во согласност со европските и меѓународни стандарди. ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна ...
| | веќе видена | слични

Изборите мора да се одржат до крајот на април во склад со меѓународните стандарди, а политичките партии до 6 октомври најдоцна да се договорат за нов изборен законик, а воедно да се продолжи со спроведување на реформите и договорот од Пржино, порача еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан по денешната посета на земјава. Почетокот на пристапните преговори со Македонија е можен и неопходен и треба конечно да се случи како што повеќе години наназад предлага Европската комисија до Европскиот совет. Треба да се дозволи пристапните преговори да течат паралелно со разговорите за наметнатиот спор за името со нашиот јужен сосед со кого сме одлучни партнерски односи во рамките на ЕУ и на НАТО. Никола Груевски, македонски премиер. Тој за време на заедничката прес-конференција со премиерот Никола Груевски во Министерството за финансии по пристапниот дијалог на високо ниво рече и дека европските аспирации на Македонија сè уште се живи и сите мерки се преземени за да се одржи нејзината европската перспектива. x ...
| | веќе видена | слични

Ефективното спроведување на изборите во април следната година според неопходните реформи, ќе биде доказ за европската зрелост на Македонија, порача денеска еврокомесарот Јоханес Хан по средбата со премиерот Никола Груевски и дел од министрите во Владата. - Со цел да се направи тоа, потребен е регуларен изборен законик, а со цел да се постигне тоа, би можел да се согласам со сите политички партии, најдоцна до 6.октомври да постигнат договор за новиот изборен законик. Би сакале да ја видиме вашата земја како почитуван член на европското семејство, но има уште многу работа. Ќе видиме каков ќе биде извештајот за напредокот. Следниот чекор секако мора да бидат неопходните мерки за да се спроведат изборите како што беше договорено, а тоа ќе биде доказ за европската зрелост на земјата, порача Хан. Одговарајќи на новинарско прашање, Хан порача дека доколку работите не одат во вистинскиот правец, вниманието повторно ќе биде насочено кон Македонија. Во изјавата тој го поздрави изборот на специјалната обвинителка и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дијалогот за специјален јавен обвинтел е добар пример дека можеме да постигнеме решенија кои не водат во правец на ЕУ, изјави премиерот, Никола Груевски на прес конференцијата одржана заедно со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, по денешната пленарна седница на Пристапниот дијалог на високо ниво со Европската комисија. - Разговорите што ги имавме денеска со Хан се основа како да ја пренасочиме севкупната општествена енергија во вистинки правец. Политичкиот договор е добра основа за надминување на предизвиците и концентрирање на напорите на Македонија за следен чекор во пристапниот процес – изјави Груевски. Според него, започнувањето на преговорите со ЕУ е примарна цел на Македонија. -Во изминатиот период остваривме значителен напредок во обврските од постигнатиот договор. Беше избран јавен обвините и опозицијата се врати во Собранието. Постигнатиот договор за политичката криза и процесот за негова имплементација треба да се искористи како можност за паралелно рестартирање на евроинтеграцискиот процес ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По тричасовниот дијалог на високо ниво за почеток на преговори со ЕУ меѓу владини функционери, претставници од опозицијата, народниот правобранител и претставници од Европската комисија, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на заедничката прес конференција со премиерот Никола Груевски предупреди дека меѓународната јавност ја следи состојбата во земјава. - Имаше внатрешна политичка криза која се уште не е разрешена. Меѓународната јавност ја следеше таа состојба. Немојте да мислите дека ако работите не одат во вистинскиот правец дека вниманието повторно нема да се насочи кон земјата. Ако се спроведе договореното ќе го преземем следниот чекор. Ќе направиме се за да ги убедиме земјите членки на Европската унија да ја намалат својата резервираност кон земјата – посочи Хан. Следните избори, посочи Хан, ќе бидат организирани под мониторинг на меѓународната заедница и дека Европската унија ќе биде на располагање. Но прво, потребно е соодветно изборна законодавство и дека изборниот законик треба да ја земе во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Продуктивни разговори го одбележаа петтиот состанок на Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Република Македонија и Европската Унија. Истиот се одржа под ко-претседателство на Никола Груевски, претседател на Владата на Република Македонија и Јоханес Хан, комесар за проширување и соседска политика на Европската Унија. На прес-конференцијата која ја одржаа Груевски и Хан беше потенцирано дека се исполнува договореното и дека заложбите ќе продолжат со тоа темпо. Хан го поздрави враќањето на СДСМ во Собранието и изборот на специјален обвинител, децидно посочувајќи дека избори во април мора да има. -Во рамките на овој дијалог, разменивме мислења, се сретнав одвоено со сите лидери на партии и направивме преглед до каде е ситуацијата, до каде се реформите. Сите мои партнери потврдија дека изборите мора да се одржат до крајот на април, како што беше договорено. Има обврска која што треба да се исполни во однос на одржувањето на изборите и во склад со европските и меѓународните стандарди треба да се подготват ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почетокот на пристапните преговори со Македонија е можен и неопходен и треба конечно да се случи, како што повеќе години наназад предлага ЕК.Треба да се дозволи тие да течат паралелно со разговорите за наметнатиот спор за името со нашиот јужен сосед со кого сме одлучни да градиме партнерски односи во рамките на ЕУ и НАТО. Тоа ќе биде најдобра мерка за зајакнување на меѓусебната македонско-грчка доверба, истакна премиерот Груевски Продуктивни разговори го одбележаа петтиот состанок на Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Република Македонија и Европската Унија. Истиот се одржа под ко-претседателство на Никола Груевски, претседател на Владата на Република Македонија и Јоханес Хан, комесар за проширување и соседска политика на Европската Унија. На прес-конференцијата која ја одржаа Груевски и Хан беше потенцирано дека се исполнува договореното и дека заложбите ќе продолжат со тоа темпо. Хан го поздрави враќањето на СДСМ во Собранието и изборот на специјален обвинител, децидно посочувајќи дека избори во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан ќе руча со Груевски, а ќе вечера со невладините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: