Себастијан Фетел со пол-позиција

Себастијан Фетел ќе стартува од првата позиција на трката за ГН на Канада, одкако беше најбрз на саботните квалификации. Германецот во последната рунда од квалификациите постави време од 1минута 13.784секунди, недостижно за пилотите на Мекларен и Ферари. Луис Хамилтон оствари време од 1минута 14.087секунди, доволно за втората стартна позиција, додека Фернандо Алонсо постави време од 1минута 14.151секунди, и со тоа ќе стартува од вториот ред, односно третата позиција. Подолу во поредокот за старт се најдоа, клубскиот колега на Фетел, австралијанецот Марк Вебер, Нико Розберг од Мерцедес, се подобриот Фелипе Маса, Роман Гросјан на Лотус, Пол Ди Реста и Нико Хулкенберг на Форс Индија, Михаел Шумахер на Мерцедес беше деветти, а најбрзите десет ги затвора Џенсон Батон на Мекларен.
| | веќе видена | слични

Знаев дека ќе биде тешко, но уживав во секој момент. Верував дека можам да победам, имав малку проблеми во боксот, но на крајот се заврши совршено, изјави шампионот од 2008 година Светското првенство во автомобилизам, Формула 1 продолжи со разновидноста кога се во прашање победниците, откако пилотот на Мекларен, Британецот Луис Хамилтон славеше на трката за ГН на Канада и стана седми победник во најбрзиот циркус на денешницата. Британецот, кој стартуваше од првиот ред одлично се снајде во првата половина на трката, зад себе ги остави Фетел и Алонсо. Тој целната рамнина во Монтреал ја мина за 1:32.29 час, пред Роман Грожан (Лотус) и Серхио Перес (Заубер). -Знаев дека ќе биде тешко, но уживав во секој момент. Верував дека можам да победам, имав малку проблеми во боксот, но на крајот се заврши совршено, изјави шампионот од 2008 година. Бранителот на титулата Германецот Себастијан Фетел и Шпанецот Фернандо Алонсо, мораа да се задоволат со четвртото, односно петтото место. Хамилтон со оваа победа се искачи на ...
| | веќе видена | слични

Првенството во Формула 1 продолжува да биде интересно и неизвесно откако Луис Хамилтон победи на трката во Монтреал, Kанада, и стана седмиот возач што сезонава триумфира, продолжувајќи ја традицијата на различни победници. Со новите 25 бода, Хамилтон е лидер во генерален пласман со 88 бода, два повеќе од Фернандо Алонсо, а три од Себастијан Фетел. На пиедесталот се искачија и Раман Грожан на Лотус, кому ова му е најдобриот резултат во кариерата, и Серхио Перез на Заубер, кој го престигна и Алонсо, можеби неговиот иден клупски партнер доколку Мексиканецот продолжи со добрите возења. Хамилтон имаше стратегија на две влегувања во боксот и тоа го направи во вистински време наспроти едното на Фетел и Алонсо, кои дури потоа добија наредба за влез во боксот, а дотогаш Хамилтон имаше чист простор да „брка“ најдобри времиња. Токму менувањето на гумите беше проблематичната работа за Хамилтон, кој на патеката беше несопирлив. Британецот е само трет возач што успеал трипати да победи во Монтреал, по Михаел Шумахер и ...
| | веќе видена | слични

Ферари ја напушта Канада со 11 нови поени, освоени со петтото место на Алонсо и десеттото на Маса. За разлика од Маса кој се изврте во првиот дел од трката и потоа се обидуваше да надомести за тоа, Алонсо по единственото застанување во боксот во 20 круг, се обиде да извозе до крајот со истиот сет на пневматици. Таквата одлука во прво време му даде надеж дека ќе успее второто место да го претвори во прво, бидејќи имаше предност од 15 секунди во однос на Хамилтон, кој по вториот пит стоп беше третопласиран. Но, возачот на Мекларен во првите моменти беше побрз за секунда до секунда и половина, но деградацијата на гумите кај Алонсо се засили во финишот, па тој беше и до три секунди побавен од останатите. - Постои извесно чувство на разочарување и нема потреба тоа да се негира. Ова е прв викенд во кој не извадивме максимум, но тоа исто така се должи и на фактот што очекувањата беа повисоки благодарение на напредокот што го направивме. Не треба да се заборави дека вчера се боревме за пол позиција, а денеска за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Возачот на Мекларен Луис Хамилтон, победи на седмата трка во шампионатот на Формула 1, за Големата награда на Канада, која се возеше на патеката „Жил Вилнев“ во Монтреал. Хамилтон до својата 18-та победа во кариерата, трета во Монтреал, стигна со вкупно време од 1:32:29.586 часа. Пилотот на Мекларен извози брилијантна трка, најдобра за него оваа сеозна, а по прв пат во првенството и неговите механичари коректно си ја завршија работата. Покрај Хамилтон на подиумот се најдоа возачите на Лотус и Заубер, Роман Грожан односно Серхио Перез. Грожан и Перез во финишот стигнаа до подиумот откако фаворитите Алонсо и Фетел станаа жртви на својата тактика од само едно застанување во пит стопот. Зад најдобрите тројца бодови освоија Фетел (Ред Бул), Алонсо (Ферари), Розберг (Мерцедес), Вебер (Ред Бул), Раиконен (Лотус), Кобајаши (Забер) и Маса (Ферари). Победата во Монтреал на Хамилтон му го донесе лидерското место во вкупниот поредок, тој има 88 бодови, два повеќе од Алонсо и три од Фетел.
| | веќе видена | слични
3 копии

Возачот на Мекларен , Британецот Луис Хамилтон синоќа триумфираше на трката за Големата награда на Канада што се возеше на патеката во Монтреал. Зад него се пласираа Ромен Грожан од Лотус и Серхи Перез од Заубер. Хамилтон е седмиот победник оваа сезона на седумте трки од Формула 1 кои досега се одржаа. Со победата изби на првата позиција во генералниот пласман со 88 бодови, пред Фернандо Алонсо од Ферари, кој има 86, на третата позиција се наоѓа Себастијан Фетел со 85 бодови. Кај Конструкторите први се возачите на Ред Бул со 164 бодови, пред Мекларен Мерцедес со 133. Следната трка во Ф1 ќе се вози на 24.јуни во Валенсија за Големата награда на Европа.
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон победи на Канадското ГП третпат во кариерата во неделата, со што стана седмиот различен возач со победа во новата 2012 сезона, а во исто време се искачи на првото место во генерален пласман. Хамилтон го совлада актуелниот шампион Себастијан Фетел во Ред Бул и Фернандо Алонсо во Ферари во финишот на трката од 70 кругови, за на крајот да заврши со 2.5 секунди предност пред Роман Грожан во Лотус, додека последното место на подиумот го завзеде Серхио Перез во Заубер. Хамилтон, кој ја освои титулата со Мекларен во 2008 има победи на Жил Вилнев патеката во 2007 и 2010, но лани беше исфрлен рано од трката, додека неговиот колега Џенсон Батон стигна до победата. Претходно оваа година, Батон (Австралија), Алонсо (Малезија), Розберг (Кина), Фетел (Бахреин), Пастор Малдонадо (Шпанија) и Вебер (Монако) стигнаа до победи, за првпат од стартот на Ф1 шампионатот во 1950 година да има шест различни победници. Фетел, кој втора година во низа стартуваше од пол-позицијата го заддржа водството пред да влезе за да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Формула 1 сезоната продолжува таму каде што застана. Традицијата во најновото издание на натпреварувањето е продолжена. Во седмата трка од шампионатот победи седми различен пилот, нешто што се нема случено во Ф1 историјата. Овој пат, во трката за канадското гран-при, славеше возачот на Мекларен Луис Хамилтон пред Роман Грожан од Лотус, а подиумот го комплетираше Серхио Перез од Заубер. Триумфот на патеката „Жил Вилнев“ е 18-ти во кариерата на Британецот. Бранителот на титулата, Себастијан Фетел, кој почна од пол-позицијата, заврши на четвртото место. Хамилтон со овој резултат ја презеде и лидерската позиција во генералниот пласман. Победничкото време по 70-те извозени кругови на патеката во Монтреал беше 1 час 32 минути и 29 и пол секунди, а до бодови стигнаа и Фернандо Алонсо (Ферари), Нико Розберг (Мерцедес АМГ), Марк Вебер (Ред Бул), Кими Раиконен (Лотус), Камуи Кобајаши (Заубер) и Фелипе Маса (Ферари). Многу возбудливата трка ја одбележаа голем број престигнувања, промени на челната позиција, а пресудни ...
| | веќе видена | слични

Објавена е листата на платите на пилотите од Формула 1 за оваа сезона. Повторно на чело на листата е Фернандо Алонсо, додека двократниот и актуелен светски шампион Себастијан Фетел е само четврти, со истата сума која ја заработуваат и Марк Вебер, Нико Розберг и Фелипе Маса. Листата е објавена од страна на шпанскиот весник El Mundo и според неа заработувачката на возачот на Ферари, Фернандо Алонсо, е 30 милиони евра. Таа е речиси два пати поголема од онаа на неговиот поранешен тимски колега Луис Хамилтон, кој се приближува кон крајот на својот сегашен договор и можеби ќе склучи нов за поголема сума – шпекулациите велат 22 милиони евра. И Џенсон Батон сега има иста плата како Хамилтон – 16 милиони, додека Фетел, Розберг, Вебер и Маса се проценети на 10 милиони евра, за два милиони повеќе од годишната плата на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер. Изненадувањето на сезоната, Кими Раиконен, заработува само пет милиони евра, што е сериозно многу помалку од платата од 16 милиони евра кога стана светски ...
| | веќе видена | слични

Роман Грожан и Серхио „Чеко“ Перез неочекувано се најдоа на подиумот во трката за Големата награда на Канада, откако фаворитите Алонсо и Фетел не успеаја да ги реализираат своите замисли за комплетирање на трката со еден пит стоп. Грожан и Перез докажаа дека тоа е можно, иако обајцата имаа различен пристап: Французинот стартуваше со „супер-меките“ гуми од седмото место, додека возачот на Заубер беше петнаесетти на стартот и вчера во изјавата за Скај Спорт по квалификациите, одлучно одрече дека има шанси за подиум, најавувајќи дека ќе се концентрира на борбата за бодови. На стартот од трката Грожан возеше резервирано зад Маса и Розберг, правејќи го своето застанување во боксовите во 21 круг како првопласиран, односно два круга по Алонсо. Тој се врати во трката како деветти, за подоцна откако влегоа Кобајаши, Розберг (втор пат), Раиконен и Перез (обајцата стартуваа со потврдите гуми), тој да се најде на петтата позиција. Работите почнаа да стануваат уште подобри за него кога и Вебер се одлучи за второ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 356 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 356 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Себастијан Фетел со пол-позиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: