Формула 1: Хамилтон пред Фетел на стартот на шпанското Гранд при


2 копии

Барселона - Британецот Луис Хамилтон ќе започне од пол позицијата на утрешната трка во Формула 1 шампионатот која ќе се вози за Големата награда на Шпанија. Возачот на Мерцедес денеска оствари најдобро време во квалификациите возени на патеката крај Барселона. Веднаш зад Хамилтон трката ќе ја започне Германецот Себасијан Фетел на Ферари. И во вториот стартен ред Мерцедес ќе биде пред Ферари, и тоа двајцата Финци, Валтери Ботас пред Кими Раиконен. Возачите на Ред Бул, Макс Верштапен и Даниел Рикјардо, шпанското Гранд при ќе го започнат од третиот ред. Пред утрешната трка во Генералниот пласман водечки е Себастијан Фетел со 86 бодови, пред Луис Хамилтон кој има 73, а по нив следуваат Валтери Ботас 63, Кими Раиконен 49. Стартот на утрешната петта трка во Формула 1 шампионатот е во 14 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Луис Хамилтон со Мерцедес и Себастијан Фетел со болидот на Ферари водат битка и се главни фаворити за шампионската титула во Формула 1. По три години борба со клупскиот колега, британскиот пилот изјави дека е среќен за новата ситуација на патеките. – Моменталната борба со Фетел ми е една од најдрагите, ако не и најдрагата во кариерата. Навистина не се сеќавам добро на сите мои дуели во Формула 1, но секако знам дека се наоѓам во подобра ситуација од минатата година. Уживање е за мене да се борам со пилот од друга екипа, а тоа воедно значи дека нема тензии во тимот на Мерцедес. Никогаш не сум среќен кога ќе завршам на второто место, но во дуелите со Себастијан знам дека причината е фантастичен возач – изјави Британецот. На последната трка за ГН на Шпанија, Хамилтон излезе како победник во директниот дуел со германскиот пилот во Ферари, најмногу по заслуга на одличната тактика на Мерцедес, но и умешноста на Британецот во меѓусебниот дуел на патеката.
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон заврши пред Себастијан Фетел на неделната трка во Барселона за ГН на Шпанија, но, голема заслуга во триумфот има и неговиот клупски колега, Валтери Ботас. Финскиот возач објасни дека направил се што може за да ги исполни тимските наредби и да го задржи Фетел што подолго зад себе. По првото влегување во боксот за промена на пневматиците, Фетел по неколку круга го стигна Ботас кој се уште возеше со истиот сет. Финецот успеа да го успори Фетел и не му дозволи лесно да го престигне. Германецот на крај мораше да преземе ризичен потег за конечно да го помине болидот на Мерцедес на првиот завој по стартно-целната рамнина. Благодарение на овој маневар на Ботас, Хамилтон направи предност која потоа беше недостижна за Фетел и му донесе победа на Британецот. „Дадов се од себе да го задржам максимално Фетел зад мене. Знаев што се бара од мене во тимската стратегија и мислам дека Себ загуби драгоцени секунди кои на крај помогнаа за победата на Хамилтон“ – беше коментарот на Валтери Ботас по трката во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот на Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон, изјави дека во текот на трките воопшто не пие течност, ниту пак во болидот носи некаков пијалок, а причина за тоа се подобрите резултати и зачувување на пропишаниот лимит на тежината на болидот Екипата ан Мерцедес од почетоткот на сезоната ги вложува сите напори за да ја намалат тежината на болидот и возачите, кој треба да изнесува под 728 килограми, а за тоа да успее, Хамилтон не смее да носи шишиња со вода за време на трките. Намалувањето на килограмите е повеќе од важна, па Британецот излезе како "жртва" на Мерцедес. Не носам течност за да бидеме полесни, па затоа и ништо не пијам во текот на трките. Мораме да искористиме се што можеме, изјави Хамилтон. Шефот на Мерцедес, Тото Волф, додаде дека не го загрижува физичката состојба на своите пилоти, иако изминатиот период бил прилично загрижен, пред се за Хамилтон. Луис даде се од себе, и воодушевен сум од неговото залагање во почетокот на шампионатот, заврши Волф.
| | веќе видена | слични

Претходно, Волф изјавуваше дека Алонсо можеби не е „совршен“ возач за Мерцедес поради експлозивноста на неговиот карактер и претходните „затегнати“ односи со Луис Хамилтон. Но, сега во интервју за шпанскиот весник „Ел мундо депортиво“, тој вели дека мора да се смета на возач од калибарот на Алонсо. „Не можете да кажете не веднаш, бидејќи тоа би било глупаво. Тоа што можам да го кажам е дека Фернандо ако не е најдобриот , тогаш е меѓу најдобрите. Неговата енергија и мотивација уште се тука, иако е при крајот на својата кариера. Тоа значи дека уште може да победува на трки и да освојува титули во следните две-три години“, вели Волф.
| | веќе видена | слични

Мерцедес признаваат дека работат напорно на намалувањето на тежината на В08 болидот, откако имаа проблеми да стигнат до лимитот од 728 килограми за возачот и болидот. Иако по првите пет трки од сезоната направија подобрувања, тимот мора да најде начин да ја намали тежината за подоцна со користење на баласт да добие подобар баланс на болидот. Хамилтон токму затоа решил да се ослободи од шишето вода (од килограм-два) на секоја трка, што може да донесе до негова дехидрација во болидот. „Од првата кривина до крајот одиме до крај. Користите се што имате. Не носам пијалок во болидот за да ја намалам тежината, така што не пијам во текот на трката“, вели Хамилтон. Шефот на Мерцедес, Тото Волф вели дека не е загрижен што Хамилтон звучеше исцрпено по крајот на трката. „Мислам дека тоа само покажува колку тој е посветен и пожртвувам. Кога морате да следите болид толку блиску немате време за неважни работи“, објасни Волф
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон за време на трката во Барселона морал да се откаже од дополнителното шише со вода. На тој начин Мерцедес решил да го компензира проблемот со потешките болиди, кои според мислењето на стручњаците, се за 5 кг потешки од болидите на Ферари. При крајот на трката во Барселона, Хамилтон на тимското радио звучеше помалку истоштено, но успеа да се справи со дехидрирањето и да го задржи зад себе Себастијан Фетел. Британецот на крај заврши на првото место ја ја намали разликата со Фетел во генералниот пласман на возачи на само шест бода. „Од првиот свиок до финишот во Барселона, притискав колку што можев без да внимавам на техниката или на пневматиците. Дадов се од себе и среќен сум што победивме. На стартот Фетел беше како „убиец на патеката“, ни го зеде стартот и се одвојуваше напред со секој круг“ – коментираше Луис Хамилтон по трката за ГН на Шпанија. Британскиот возач, нагласи дека имал потешкотии во финишот поради недостатокот на вода, но успеал да се справи со проблемот. „ Избравме правилна ...
| | веќе видена | слични

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел, неуспехот на трката за Големата награда на Шпанија, го лоцираше на возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, истакнувајќи дека Финецот успеал да му одземе драгоцено време, во битката со Хамилтон за првата позицијаФетел успеа на почеток од трката да го мине Хамилтон во првиот свиок, но подоцна тоа го загуби поради нешто послабата стратегија со пневматиците, која беше на страната на Мерцедес, но и пред се, поради задржувањето на Ботас во меѓусебниот дуел.Загубив многу време борејки се со Ботас. Го стигнав на патеката, но нешто ми кажуваше дека тој можеби намерно нема да оди на промена во боксот. За време на нашиот дуел, односно кога го напаѓав првото место, тој во неколку наврати недозволено ме блокираше. Мислам дека не треба да ја обвинуваме нашата стратегија, сторивме се како што требаше, но обично понекогаш тоа се случува во Формула 1, нагласи Фетел.Иако мораше да се задоволи со второто место на оваа трка, зад Хамилтон, сепак Германецот останува лидер во генералниот пласман со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Луис Хамилтон ја спореди борбата со Себастијан Фетел на неделната трка, на патеката Каталуња, со финалните мечеви помеѓу Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер. Возачот на Мерцедес ја однесе победата на трката за Големата награда за Шпанија по голема борба со опонентот од Ферари. Хамилтон стартуваше од пол позицијата, но во првиот свиок го загуби првото место од Фетел. Потоа овие двајца се менуваа на челната позиција, во моментите кога ги посетуваа своите механичари, за на крајот возачот на Мерцедес ја однесе победата благодарение на подобрата тимска стратегија и брилијантниот потег во 44 круг. „Она што е добро во борбата со Фетел е она што го сакам и во тенисот, во финалињата помеѓу Ѓоковиќ и Федерер. Се восхитувам на нивната конзистентност, нивната концентрација и начинот да играат на највисоко ниво. Тоа го почувствував во неделата, на трката. Беше интензивно, бев на самиот раб, форсирав до крајот, не можев повеќе од тоа“, рекол Хамилтон. По пет трки во првенството на Формула 1, лидер е Фетел со 104 бодови, четири ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон изјави дека битката со Себастијан Фетел на Шпанското Гранд При била “најдобра и најсурова“ во неговата меморија, откако успеа да го претекне германецот на 22 кругови до крајот за победа. Во битката кој Формула 1 светот ја очекува повеќе од декада, Хамилтон и Фетел конечно ги видовме тркало-до-тркало во Барселона, а британецот излезе на врвот од овој дуел и стигна до својата 55та победа во кариерата. Во блиското тркање, прво Фетел го истурка Хамилтон широко во свиокот 1, по излезот од своето второ влегување во бокс. Но на побрзите софт пневматици, Хамилтон по 6 кругови не направи грешка и помина покрај Ферари-то на медиум пневматици, што беше и одлучувачкиот маневар во трката. „Поради ова се тркаме. Најсурова битка која ја паметам. Не се сеќавам на трка од блиска историја кога сум бил на лимитот за да останам во битката. Долго, долго, долго време помина, искористив многу енергија и едвај чекам да си легнам по сето ова. Се тркам веќе 24,25 години и се чувствувам како да сум стигнал до прва ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 415 | | | веќе видена

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 415 | | | веќе видена

Лажните вести и измислените случаи на антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ нема да ја прикријат спрегата помеѓу Никола Груевски и негиот пион Христијан ...
сите 122 | | | веќе видена

Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен и спроведен во затворот Шутка, денеска има судско рочиште во предметот „Тврдина-Таргет“ за масовното нелегално ...
сите 415 | | | веќе видена

Неизвесно е дали поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков ќе биде спроведен во судот на денешното рочиште “Таргет-Тврдина”, случај во кој е тој еден од обвинетите, ...
сите 128 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Формула 1: Хамилтон пред Фетел на стартот на шпанското Гранд при

Од:
До кого (е-маил):
Порака: