Британија ја хакираше страницата на Ал Каеда

Британските шпиони ја хакирале интернет страницата на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда и упатствата за изработка на рачни бомби од домашно производство ги замениле со рецепти за „cupcakes“, колач кој изгледа како мини торта, соопштија во петокот британските медиуми Овој сајбер напад се случил минатата година кога почнал да излегува магазинот на англиски јазик „Inspire“ наменет за муслиманите коишто живеат на Запад, а го основаа приврзаници на Ал Каеда на Арапскиот полуостров (AQAP). Британските разузнавачи кои имаат свој центар во комуникацискиот штаб (GCHQ) во државниот центар за прислушување, ја нападнаа интернет страницата на овој електронски магазин од 67 страници, кои во моментот на нападот не можеле да се читаат и наместо заглавието „ Како да се направи бомба во кујната на својата мајка “, ги поставиле рецептите од книгата „ The Best Cupcakes in America " на познатата Елен ДеЏенерис , пишуваат во петокот британските медиуми. По хакирањето, на специјалистите од AQAP им биле потребни две ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Британски шпиони го нападнале сајтот на Ал каеда и упатствата за изработка на рачни бомби ги замениле со рецепти за колачиња. Овој напад се случи откако на сајтот на терористичката мрежа почна да се објавува магазинот на англиски јазик „Инспаер”, наменет за муслиманите на Западот. Британските разузнавачи сместени во владин комуникациски систем, кој е државен центар за прислушување, го нападнале интернет изданието на весникот од 67 страници, кој било невозможно да се чита, а наместо наслов „Како да направите бомба во владината кујна”, биле поставени рецепти од книгата на најдобри колачи во САД, која ја издала Елен де Џенерис, објавуваат британските медиуми. „Вашингтон пост” јави дека до акцијата дошло откако се случила кавга меѓу ЦИА и новооснованата американска команда. Како што пишува весникот, кибернетската команда сакала да го блокира магазинот на Ал каеда, но ЦИА одбила да даде зелено светло.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британија ја хакираше страницата на Ал Каеда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: