Анкета: „Нова демократија“ на Мицотакис во сериозно водство пред „Сириза“ на Ципрас

3 копии

Главната опозициска партија на Мицотакис во Грција има завидни осум проценти предност пред владејачката левичарска партија на Ципрас, покажа најново истражување на јавното мислење објавено во „Весникот на уредниците“. Главната опозициска партија на Мицотакис во Грција има завидни осум проценти предност пред владејачката левичарска партија на Ципрас, покажа најново истражување на јавното мислење објавено во „Весникот на уредниците“. Истражувањето, спроведено до „Прората“, покажа дека ако сега се одржат избори, Нова демократија ќе добие дури 35 отсто од гласовите, наспроти 27 проценти кои би гласале за Сириза. Помалиот коалициски партнер Независни Грци на Каменос, поради калкулациите во владините политики, би добил само два проценти и нема да влезе во парламентот. Истражувањето е спроведено од 6 до 10 јули.
| | веќе видена | слични

Додека Македонија води истрага за рускиот бизнисмен Иван Савидис кој според премиерот Заев плаќал македонски граѓани да протестираат против преспанскиот договор, Грција дава највисоки државни ордени и почести на руски дипломати во Атина. Со едногласна одлука на членовите на генерал штабот на грчката армија а по препорака на министерот за одбрана Панос Каменос висок претставник на руската амбасада во Атина добил највисок државен медал. Медалот од рацете на министерот Каменост кој се противи на преспанскиот договор го добива генерал мајорот Генадиј Можаев кој наскоро заминува од Атина. Рускиот генерал од република Грција добил медал за заслуги и чест за својата поддршка на грчките воени сили и приближување на грчкиот и рускиот народ. Министерот за одбрана на Грција и лидер на коалициониот партнер на Ципрас, Панос Каменос важи за проруски ориентиран, предходно се закани дека Македонија нема да влезе во НАТО а во врска со преспанскиот договор се закани дека ќе ја напушти владата доколку зборот Македонија биде ...
| | веќе видена | слични

Во радио интервју, министерот за внатрешни работи на Грција вели дека владата ќе го истера четиригодишниот мандат, но изгледаше прилично вознемирен поради изјавите на Панос Каменос, лидерот на помалиот коалиционен партнер „Независни Грци“. „ Зошто да правиш избори во мај ако веруваш дека 2018 ќе биде плоден и профитабилен период“ изјави министерот Панос Скурлетис. Одговарајќи на прашањето дали е доведена под прашање кохезијата во владата, со можно повлекување на „Независни Грци“ поради Преспанскиот договор, министерот рече: „Се надевам дека во оваа последна година владата нема да претрпи таков удар“. За договорот од Преспа, Скурлетис оцени дека ќе има мнозинство за негово изгласување кога ќе дојде во парламентот. На прашањето дали тој верува дека ако Каменос ја напушти владата, СИРИЗА ќе може да најде сојузник на друго место, тој одговори дека тоа е „ризично“.
| | веќе видена | слични

И покрај притисокот за предвремени избори по летото, извесно е дека владата на премиерот Алексис Ципрас планира да одржи парламентарни избори, заедно со локалните и европските, во мај следната година. Има неколку причини за тоа. Прво, премиерот бара време да го намали јазот меѓу владејачката СИРИЗА и Неа демократија, со оглед на предноста од 8 проценти. Ако сега се одржат избори, Нова демократија ќе добие 35 отсто од гласовите, наспроти 27 проценти кои би гласале за Второ, помалиот коалициски партнер „Независни Грци“ која има помалку од 2 отсто и многу веројатно не би го поминал изборниот праг на следните години, се заканува дека нема да го го гласа преспанскиот договор во парламентот со што ќе сака да си го поткрене руинираниот рејтинг и може да изнуди криза на владата и избори меѓу јануари и март. Трето, Ципрас ќе се обиде да спроведе серија контрамерки за да го олесни товарот на штедењее и да продолжи со намалување на даноците за средната класа, тие мерки да ги објави на Меѓународниот саем во Солун во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 770 | | | веќе видена

Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Орце Камчев се одмора на јахта во пристаништето во Варна, прашува бугарскиот портал АФЕРА.БГ. Вчера во Северна ...
сите 239 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 377 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 202 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 296 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкета: „Нова демократија“ на Мицотакис во сериозно водство пред „Сириза“ на Ципрас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: