Васил Хаџиманов специјален гостин на Охридско лето

7 копии

Охрид – Еден од најголемите џез музичари на Балканот, Васил Хаџиманов, ќе биде специјален гостин на заедничкиот концерт на двајцата виртуози Влатко Стефановски и Стефан Миленковиќ, кој што ќе се одржи на 1ви август на Античкиот театар во Охрид, во рамките на фестивалот „Охридско Лето“. Проектот кој што доживеа голем успех на премиерата во Белград, овој пат на промоцијата во Македонија, ќе биде зачинет и со гостувањето на исклучително талентираниот пијанист и композитор Васил Хаџиманов кој никого не остава рамнодушен. -Идејата за овој состав беше Стефан Миленковиќ да отсвири нешто што до сега не свирел: џез, етно, фјужн, помодерна музика невообичаена за него. Во Белград, Сава Центарот беше наполнет 3 пати и беа продадени над 10 000 карти. На концертот во понеделник јас ќе бидам само специјален гостин кој во еден момент ќе влезе со заедничка изведба на помодерно аранжирана традиционална музика, каква што Влатко ја прави и во изведба на класична музика во модерен стил. Секогаш било одлично кога сум настапувал ...
| | веќе видена | слични

Васил Хаџиманов, еден од најголемите џез-музичари на Балканот, чијашто музика никого не остава рамнодушен ќе биде специјален гостин на заедничкиот концерт, којшто на 1 август во Охрид ќе го одржат двајцата виртуози, гитаристот Влатко Стефановски и виолинистот Стефан Миленковиќ. Премиерниот настап на Стефановски и Миленковиќ во Македонија, во рамките на Охридско лето", следува по големиот успех во Белград, а концертот за кој организаторите велат дека ќе биде настан за паметење, ќе биде зачинет со гостувањето на исклучително талентираниот пијанист и композитор Васил Хаџиманов. Идејата за овој состав беше Стефан Миленковиќ да отсвири нешто што досега не свирел: џез, етно, фјужн, помодерна музика невообичаена за него. Во Белград Сава центарот беше наполнет 3 пати и беа продадени над 10.000 карти. На концертот во понеделник јас ќе бидам само специјален гостин кој во еден момент ќе влезе со заедничка изведба на помодерно аранжирана традиционална музика, каква што Влатко ја прави и во изведба на класична музика во ...
| | веќе видена | слични

Македонската промоција на проектот на дуото Стефановски – Миленковиќ што ќе се одржи на 1 август на Античкиот театар во Охрид, ќе биде зачинета со гостувањето на исклучително талентираниот пијанист и композитор Васил Хаџиманов. - Идејата за овој состав беше Стефан Миленковиќ да отсвири нешто што досега не свирел - џез, етно, фјужн, помодерна музика невообичаена за него. Во Белград, Сава центарот беше наполнет трипати и беа продадени над десет илјади билети. На концертот в понеделник јас ќе бидам само специјален гостин, кој во еден момент ќе влезе со заедничка изведба на помодерно аранжирана традиционална музика, каква што Влатко ја прави и во изведба на класична музика во модерен стил - рече Хаџиманов. Тој истакна дека секогаш со задоволство настапува во Македонија, притоа нагласувајќи дека му е особено драго што ќе биде дел од овогодишното Охридско лето. Влезниците за концертот се во продажба, по цена од илјада денари.
| | веќе видена | слични

Проектот кој што доживеа голем успех на премиерата во Белград, овој пат на промоцијата во Македонија, ќе биде зачинет и со гостувањето на исклучително талентираниот пијанист и композитор Васил Хаџиманов кој никого не остава рамнодушен. - Идејата за овој состав беше Стефан Миленковиќ да отсвири нешто што до сега не свирел: џез, етно, фјужн, помодерна музика невообичаена за него. Во Белград, Сава Центарот беше наполнет 3 пати и беа продадени над 10 000 карти. На концертот во понеделник јас ќе бидам само специјален гостин кој во еден момент ќе влезе со заедничка изведба на помодерно аранжирана традиционална музика, каква што Влатко ја прави и во изведба на класична музика во модерен стил. Секогаш било одлично кога сум настапувал во Македонија и особено ми е драго што ќе бидам дел од овогодишното „Охридско лето“, изјавуви Васил Интересот за џез и исклучителниот талент на овој музичар му овозможија полна стипендија за учество во Интерлохен Артс Кампот – две лета по ред, а самото тоа му даде можност да свири ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Васил Хаџиманов специјален гостин на Охридско лето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: