Хаџиќ пред суд в понеделник

Поранешниот лидер на Србите од Хрватска, Горан Хаџиќ би требало првпат да излезе пред хашкиот суд во понеделник. Тој вчера беше екстрадиран во Холандија, каде што му беше извршен лекарски преглед. Судијата Огон Квон ќе го повика да се изјасни за вината по 14 точки од обвинението. Хаџиќ има право да го одложи изјаснувањето за вината за еден месец, додека не добие постојан бранител. Во меѓувреме, медиумите во Србија пишуваат најразлични сценарија за тоа како дошло до апсењето на воениот злосторник кој успешно се криеше од правдата седум години. Според едно од нив, Хаџиќ се криел кај невенчаната сопруга близу до Вуковар. Според друго, сам го режирал и го организирал своето апсење за парите од наградата кои сакал да ги добијат неговите семејства, кои биле во лоша имотна состојба.
| | веќе видена | слични
3 копии

Последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ денеска за прв пат ќе се појави пред судот во Хаг каде ќе се изјасни по обвинението во кое се терети за воени злосторства извршени во Хрватска. Хаџиќ во судницата 1 во Хашкиот Трибунал ќе биде донесен од притворот во Шевенинген, а во судницата со него најверојатно ќе биде и неговиот одбран адвокат Владо Петровиќ од адвокатската канцеларија Фила. Судијата О Гон Квон ќе го праша обвинетиот за условите во кои е сместен како и за неговата здравствена состојба. Тој ќе мора да одговара и за наводите во обвиненијара во кои се терети а воените злосторства извршени во Хрватска. Доколку одбие да се изјасни, според правилата на Трибуналот, судијата во записникот ќе внесе дека се изјаснил дека не е виновен. Хаџиќ ќе се изјасни по важечкото обвинение од 13 јули 2004 година, бидејќи Трибуналот во петокот поднесе предлог до судот за потврдување на измените и дополнувањата на обвинението против него. Според зборовите на главниот обвинител Серж Брамерц, смислата на обвинението е ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Денеска Поранешниот сепаратистички лидер на хрватските Срби, Горан Хаџиќ денеска за прв пат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни по обвиненијата за воени злосторства извршени во Хрватска. Согласно процедурата, судијата ќе го прочита обвинителниот акт од 14 точки против Хаџиќ, кој го опфаќа и убиството на хрватски заробеници на фармата Овчара кај Вуковар, по што осомничениот треба да се изјасни како се чувствува по обвиненитето. Хаџиќ има право да побара одлагање на неговото изјснување по обвинението за период од најмногу до 30 дена. До првото појавување во судницата, тој во затворот Шевенинген поминува низ редовната процедура. Портпаролот на Трибуналот, Нерма Јелачиќ изјави дека во наредните неколку денови Хаџиќ го очекуваат состаноци со претставници на Судот, кои ќе му објаснат на кој начин може да го состави својот тим на одбрана. Хаџиќ е поранешен претседател на самопрогласената Република Српска Краина, која во почетокот на 90-те години на минатиот век опфаќаше подрачје од една ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Согласно процедурата, судијата ќе го прочита обвинителниот акт од 14 точки против Хаџиќ, кој го опфаќа и убиството на хрватски заробеници на фармата Овчара кај Вуковар, по што осомничениот треба да се изјасни како се чуствува по обвиненитето. Хаџиќ има право да побара одлагање на неговото изјснување по обвинението за период од најмногу до 30 дена. До првото појавување во судницата, тој во затворот Шевенинген минува низ редовната процедура. Портпаролот на Трибуналот, Нерма Јелачиќ изјави дека во наредните неколку денови Хаџиќ го очекуваат состаноци со претставници на Судот, кои ќе му објаснат на кој начин може да го состави својот тим на одбрана. Хаџиќ е поранешен претседател на самопрогласената Република Српска Карина, која во почетокот на 90-те години на минатиот век опфаќаше подрачје од една третина од територијата на Хрватска. Тој е последниот обвинет од страна на Хашкиот трибунал, кој се уште не беше изведен пред лицето на правдата. Процесот против него треба да биде последно судење на Трибуналот, кој во ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот лидер на хрватските Срби Горан Хаџиќ денеска за прв пат треба да се појави пред судот во Хаг, откако минатиот петок беше екстрадиран од Србија во Норвешка. Од 161 лице, обвинети од Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија од основањето во 1993 година, Хаџиќ беше последниот кој беше во бегство. 52-годишниот Горан Хаџиќ, поранешен претседател на самопрогласената српска република Краина, која се протега на околу една третина од територијата на Хрватска за време на војната од 1991 до 1995 година, е обвинет за воени злосторства и злосторства против човештвото. Тој исчезна набргу по објавувањето на обвинението против него во јули 2004 година и не се предаваше, и покрај повиците на српската влада. Тој треба да одговора по 14 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото, за својата улога во убиството на стотици цивили Хрвати и депортацијата на десетици илјади Хрвати и на друго несрпско население од српските сили за време на војната во Хрватска. Во обвинението против ...
| | веќе видена | слични

Сумата од милион евра формално ќе ја преземе еден од неговите јатаци, но целата сума ќе ја користат тој и неговото семејство, како и втората жена со детето, објави "Курир" По испорачувањето на последниот хашки бегалец, медиумите во Србија почнаа да објавуваат различни сценарија како дошло до апсењето на Горан Хаџиќ кој седум години успешно се криеше од властите. Според едно од сценаријата тој се криел кај невенчаната сопруга во Хрватска во близина на Вуковар, а според другата своето апсење самиот го изрежирал и организирал. Наводно тоа го сторил за да ја земе наградата од еден милион евра што беше распишана за неговото апсење, а која ќе ја користи семејството во Нови Сад, но и љубовницата и малолетното дете иако сумата од милион евра формално би требало да ја преземе еден од неговите јатаци. При сослушувањето Хаџиќ изјавил дека неговата имотна состојба и состојбата на неговото семејство е лоша и дека сега е посиромашен од некогаш и оттука "Курир" ги бара мотивите за неговото апсење. Според полицијата, Хаџиќ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Медиумскиот интерес за првото појавување во судницата на Хашкиот трибунал на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, кој е уапсен на 20-ти јули после седум години криење, ниту приближно не е како што тоа било претходно случај со Радован Караџиќ и Ратко Младиќ. Десетина медиуми, односно две новински агенции од Србија, една од Босна и Херцеговина и хрватска телевизија, како и неколку светски агенции и холандските медиуми утре ќе го следат првото појавување на Хаџиќ во судницата број 1 во Хаг. Во случајот на екстрадиција на Караџиќ, односно Младиќ, триесетина репортажни автомобили на медиуми од целиот свет, над десетина новинари и сниматели го следеле тој момент. Бидејќи од утре официјално започнува колективниот одмор на вработените во Трибуналот, ниту тие ниту Обвинителството не биле расположени да се занимаваат со случајот Хаџиќ, а неговиот адвокат Владимир Петровиќ за српските медиуми не одговара на нивните повици. \Netpress
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаџиќ пред суд в понеделник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: