Борис Тадиќ ја потврди информацијата за апсењето на Горан Хаџиќ

Српскиот претседседател Борис Тадиќ ги потврди имформациите за аспењето на Горан Хаџиќ, јави Б92. Тадиќ истакна дека Хаџиќ бил уапсен утрово кај Фрушка гора. Српсдкиот претседател ги отфрли гласините дека Хаџиќ бил лоциран во место меѓу Крушедослкиот манастир и објект на Српската армија. Тадиќ истакна уште дека не очекуваат посебна реакција од ЕУ, бидејќи тоа е нивно задолжение.
| | веќе видена | слични

Горан Хаџиќ, поранешниот лидер на хрватските Срби и последен хашки бегалец, во текот на седумгодишното бегство и криење од властите повеќе време поминувал во Русија, отколку во Србија Во криењето му помагале воени профитери, свештеници и луѓе блиски до Јовица Станишиќ, бившиот шеф на српската служба за државна безбедност, пишува „Блиц“. - За време на криењето Хаџиќ двапати ја посети Русија, и тоа престојувајќи по неколку години. Парите и поддршката за криење ги добивал и од луѓе на кои во текот на воените судири во 1990-тите им овозможил да тргуваат на територијата на источна Славонија, Барања и западен Срем. Тие воени профитери тогаш станаа влијателни луѓе и сега му ги враќале услугите - нагласил за „Блиц“ српски претставник запознаен со потрагата по Хаџиќ. Според него, на Хаџиќ од почетокот од криењето многу му помагале луѓе блиски на Станишиќ и неговиот заменик Франк Симатовиќ. - Хаџиќ одлучил да се крие делумно и поради фактот дека пред Хашкиот трибунал би се бранел дека имал само формална власт како ...
| | веќе видена | слични

Горан Хаџиќ денеска ќе биде испорачан во Хаг. Српската министерка за правда, Снежана Маловиќ, го потпиша барањето за испорачување на последниот хашки бегалец, со што е овозможено негово префрлање во притворот на Трибуналот. Хаџиќ во моментот се наоѓа на пат кон белградскиот аеродром. Тој изутринава беше во посета на неговиот семеен дом во Нови Сад, каде што ја виде неговата болна мајка и трудната ќерка, а накратко се задржа и на гробот на татко му. Пред да го напушти Специјалниот суд за воени злосторства во Белград, во посета на Хаџиќ му дојде невенчаната сопруга, со која исто така има дете.
| | веќе видена | слични

Министерката за правда на Србија Снежана Маловиќ денеска го потпиша барањето за екстрадиција на последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ, со што е овозможен негов трансфер во притворот на Хашкиот трибунал, јавува агенцијата Бета. Одбраната на Хаџиќ претходно ја потпиша изјавата со која се одрекува од правото на жалба за екстрадицијата. Обвинетиот под полициско обезбедување е одвезен во Нови Сад, каде што се збогуваше со роднините, и веќе е на пат за аеродромот, од каде ќе биде префрлен во Хаг. Хаџиќ е обвинет за воени злосторства во Хрватска, а уапсен е на 20. јули на Фрушка гора. Врати се назад
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинетиот српски воен злосторник Горан Хаџиќ најверојатно уште денеска ќе се најде во затворот Шевенинген во Хаг, изјави неговиот адвокат Тома Фила. „Горан Хаџиќ потпиша документ со кој се откажува од правото да ја обжали одлуката за екстрадиција и со тоа се создадени сите услови да биде префрлен во Шевенинген уште денеска попладне“, вели Фила. Истовремено, од Хаг велат дека спроведувањето и сместувањето на обвинетиот хаџиќ нема да претставува проблем и покрај фактот што судот од почетокот на наредната недела е на колективен летен одмор. „Судот работи, на своите места се и дел од персоналот, како и некои судии, само што нема да се одржуваат расправии“, велат од меѓународниот суд. Хаџиќ беше последниот од листата од 161 лице, кое беа барани за сторени воени злосторства во текот на балканските конфликти во 1990-те години.
| | веќе видена | слични

Уапсениот пред неколку дена поранешен претседател на Република Српска Краина Горан Хаџиќ излезе од Специјалниот суд за воени злосторства во Белград, придружуван од полициски конвој, јави радио Б92. Според радиото колоната не се заминала кон аеродромот од каде треба да замине за Хаг, откако министерот за правда Снежана Маловиќ ја потпиша наредбата за екстрадиција. Тој тргал во посета на неговата мајка, која е тешко болна. Утринава Хаџиќ бил посетен од неговата вонбрачна сопруга и детето. (Крај)
| | веќе видена | слични

Горан Хаџиќ, последниот хашки бегалец кој беше уапсен неделава, се наоѓа на пат за Хаг, откако утрово ја посети семејната куќа во населбата Телеп во Нови Сад.Наредбата за екстрадиција ја потпипа Снежана Маловиќ, министер за правда. Таа истакна дека денеска ја потпишала наредбата за екстрадиција на Хаџиќ, кој пред Хашкиот трибунал ќе одговара за 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото поради неговата улога во убиството на стотици хрватски цивили и депортирањето на илјадници Хрвати и друго несрпско население за време на војната во Хрватска. Желбата на Хаџиќ да ја види својата болна мајка, трудната ќерка и гробот на таткото му беше овозможена, но во организација на голема колона возила и огромен број полицајци. Улицата каде се наоѓа куќата, која Хаџиќ ја напушти во 2004 година, беше под силна полициска блокада. Невенчаната сопруга на Хаџиќ со ќерката во белградскиот суд Хаџиќ во моментот на апсењето
| | веќе видена | слични
2 копии

Полициски сили се поставени на сите точки од притворот во кој се наоѓа Горан Хаџиќ па се аеродромот од каде треба да отпатува за Хаг. Белградските улици ги надгледувале специјалци, а дел од градот од притворот до аеродромот е блокиран. Хаџиќ вчера во писмена форма се откажа од правото на жалба на одлуката за екстрадиција во Хаг. Хаџиќ по апсењето побарал посета на членовите на семејството, сопругата и децата, но и љубовницата со која живеел во последните неколку години со која има четири годишно дете. Тој е обвинет за злосторства против човештвото, кршење на законите и обичаите на војување. Обвинението го терети за “соучество во здружен злосторнички потфат во Хрватска од јуни 1991 до декември 1993 година на чие чело бил Слободан Милошевиќ, а чија цел било присилно и трајно отстранување на несрпско население на приближно една третина од Хрватска, и прогон и убиство на Хрвати и друго несрпско население во Вуковар, Даља, Ердут, Ловас и селото Клис“ Уапсен е на 19 јули во селото Крушедол во текот на ...
| | веќе видена | слични

Белград, 22 јули – Колона џипови и итна помош утрово ја напуштиле зградата на Специјалниот суд во Белград, јавува репортерот на „Бета“, а тоа е судот во кој се наоѓа последниот хашки обвинет, Горан Хаџиќ. Него утрово го посетиле невенчаната сопруга и ќерката, кои дошле околу 8, а заминале околу 8.20 часот. Во колоната имало пет џипаи забележително зголемено обезбедување околу судот. Обвинетиот српски воен злосторник Горан Хаџиќ најверојатно уште денеска ќе се најде во затворот Шевенинген во Хаг, според вчерашната на неговиот адвокат Тома Фила „Горан Хаџиќ потпиша документ со кој се откажува од правото да ја обжали одлуката за екстрадиција и со тоа се создадени сите услови да биде префрлен во Шевенинген уште денеска попладне“, вели Фила. Истовремено, од Хаг велат дека спроведувањето и сместувањето на обвинетиот Хаџиќ нема да претставува проблем и покрај фактот што судот од почетокот на наредната недела е на колективен летен одмор. „Судот работи, на своите места се и дел од персоналот, како и некои судии, ...
| | веќе видена | слични

Белград - Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, пишува српскиот весник „Прес“, повикувајќи се на неофицијални извори на истрагата. Неговиот адвокат Тома Фила го потврди тоа велејќи дека завчера Хаџиќ го посетиле неговата сестра, ќерката и синот, а вонбрачното дете требаше да го посети вчера. Фила истакна дека не ги знае полот и возраста на вонбрачното дете. По апсењето Хаџиќ побарал од иследниците да ги види „двете свои семејства“, пишува „Прес“ и додава дека неговата законска сопруга и синот Сречко живеат во Нови Сад. Разузнавачките служби дошле до информацијата за двојниот живот на Хаџиќ уште пред две години, откако не можеле да откријат траги од него преку неговото законско семејство. Според тие информации, Хаџиќ живеел одредено време со вонбрачната жена, криејќи се во Русија. Изминатите месеци тој немал контакт со ниту едно од семејствата. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борис Тадиќ ја потврди информацијата за апсењето на Горан Хаџиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: