Хаџиќ пристигна во Хаг

Хашкиот обвинет Горан Хаџиќ пристигна во Холандија со владин авион, без лисици на рацете. Хаџиќ до аеродромот во Нови Сад беше префрлен со колона џипови и покрај тоа што немаше најави за немири, а одлета најверојатно со истиот авион со кој беше испорачан и Младиќ. Пред екстрадицијата, тој ја посети својата болна мајка и гробот на татко си. Во меѓувреме, од Хашкиот трибунал соопштија дека претпретресен судија во процесот ќе биде заменик претседателот на судот, судијата О Гон Квон. Хаџиќ по писмен пат се откажа од правото на жалба.
| | веќе видена | слични

Медиумскиот интерес за првото појавување во судницата на Хашкиот трибунал на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, кој е уапсен на 20-ти јули после седум години криење, ниту приближно не е како што тоа било претходно случај со Радован Караџиќ и Ратко Младиќ. Десетина медиуми, односно две новински агенции од Србија, една од Босна и Херцеговина и хрватска телевизија, како и неколку светски агенции и холандските медиуми утре ќе го следат првото појавување на Хаџиќ во судницата број 1 во Хаг. Во случајот на екстрадиција на Караџиќ, односно Младиќ, триесетина репортажни автомобили на медиуми од целиот свет, над десетина новинари и сниматели го следеле тој момент. Бидејќи од утре официјално започнува колективниот одмор на вработените во Трибуналот, ниту тие ниту Обвинителството не биле расположени да се занимаваат со случајот Хаџиќ, а неговиот адвокат Владимир Петровиќ за српските медиуми не одговара на нивните повици.
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска, Горан Хаџиќ, утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска. Обвинението го опфаќа и убиството на хрватски заробеници на фармата Овчара кај Вуковар. До првото појавување во судницата, тој во затворот Шевенинген минува низ редовната процедура. „Во наредните неколку денови го очекуваат состаноци со претставници на Трибуналот кои ќе му објаснат на кој начин може да го состави својот тим на одбрана. Утре тој првпат ќе се појави во судница, каде ќе биде побарано да се изјасни за вината по 14 точки од обвинението, со кое Хашкиот трибунал го товари за злосторства извршени во Хрватска“, изјави портпаролката на Судот, Нерма Јелачиќ. Надлежните во Србија за апсење на бегалецот ги демантираат сознанијата на одделни медиуми дека криењето на последниот бегалец е завршено со договор на Хаџиќ и неговиот јатак, кој на властите им јавил каде се крие, за да наплати милион евра од наградата и да ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот лидер на Србите од Хрватска, Горан Хаџиќ би требало првпат да излезе пред хашкиот суд во понеделник. Тој вчера беше екстрадиран во Холандија, каде што му беше извршен лекарски преглед. Судијата Огон Квон ќе го повика да се изјасни за вината по 14 точки од обвинението. Хаџиќ има право да го одложи изјаснувањето за вината за еден месец, додека не добие постојан бранител. Во меѓувреме, медиумите во Србија пишуваат најразлични сценарија за тоа како дошло до апсењето на воениот злосторник кој успешно се криеше од правдата седум години. Според едно од нив, Хаџиќ се криел кај невенчаната сопруга близу до Вуковар. Според друго, сам го режирал и го организирал своето апсење за парите од наградата кои сакал да ги добијат неговите семејства, кои биле во лоша имотна состојба.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првото појавување на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ пред судот во Хаг е закажано за 25 јули во 16 часот, прв ден од колективниот одмор на судот. Поголемиот број од вработените во судот се веќе заминати на одмор, вклучувајќи го и претседателот на судот Патрик Робинсон, но неговиот заменик судија О Гон Квон на себе ја презел одговорноста за одредување на претпретресен судија во процесот против Хаџиќ, одлучувајќи тоа да биде самиот тој. Овој судија од Јужна Кореја во понеделник како што изјавила портпаролката на Хашкиот трибунал Нерма Јечачиќ, ќе го праша Хаџиќ за условите во притворската единица во која од вчера престојува како и за неговото здравје. Потоа, како што навела портпаролката за “Танјуг“, ќе биде запшраша Хаџиќ за вината односно за наводите во обвинението кое го терети за злосторство против човештвото и кршење на законите и обичаите за војување. Доколку одбие да се изјасни, според правилата на Трибуналот, судијата во записникот ќе наведе дека обвинетиот се изјаснил дека е невин. За прво ...
| | веќе видена | слични

Хаг, 23 јули - Горан Хаџиќ, обвинет за злосторства над несрби во источна Славонија во 1991-92 година, би требало првпат пред судијата да биде изведен во понеделник. Тој вчера со специјален лет беше екстрадиран од Србија во Хашкиот трибунал, каде што му беше извршен лекарски преглед. Судијата О-Гон Квон ќе го повика да се изјасни за вината по 14 точки од обвинението. Хаџиќ има право да го одложи изјаснувањето за вината за еден месец, додека не именува постојан бранител. Хаџиќ е последен обвинет во притвор на Трибуналот. Беше уапсен на 20. јули на Фрушка Гора, по седумгодишно криење. /
| | веќе видена | слични

Последниот хашки бегалец во текот на изминатите седум години се криел и во Хрватска, пишува белградска „Политика“ Бившиот претседател на Република Српска Краина Горан Хаџиќ вчера беше екстрадиран во Холандија, каде што пред Хашкиот трибунал ќе му се суди за воени злосторства извршени во текот на војната во Хрватска. Последниот хашки бегалец беше испорачан со авион на српската влада, откако пред неколку дена беше уапсен во Србија. Српските медиуми пренесуваат дека Хаџиќ отпатувал за Хаг откако ја посетил семејната куќа во Нови Сад, каде што се сретнал со својата болна мајка. Покрај мајка си, тој ги посетил и својата бремена ќерка и гробот на својот татко. Претходно адвокатите на Хаџиќ ги потпишаа документите со кои тој се откажува од правото на жалба на екстрадиција, која ја потпиша и српската министерка за правда Снежана Маловиќ. Со тоа беше отстранета и последната пречка за испорачувањето на Хаџиќ во Хаг. Во меѓувреме белградска „Политика“ пишува дека Хаџиќ во изминатите седум години се криел и во ...
| | веќе видена | слични

Горан Хаџиќ вчера со авион беше префрлен од Белград во Хаг, со што на Хашкиот суд му беше испорачан и последниот обвинет за воени злосторства во поранешна Југославија. Пред да го испратат за Хаг, српските власти му овозможија на Хаџиќ да ги посети болната мајка, бремената ќерка и татковиот гроб во Нови Сад. Во околу 9.15 часот колоната од возила го однела Хаџиќ директно во дворот на семејната куќа и тој без лисици на рацете се сретнал со мајка си. Претходно Хаџиќ во притворот на Специјалниот суд за воени злосторства во Белград на половина час го посетила и невенчаната сопруга Борислава Митровиќ, со која бил во врска додека бил во бегство. Втората жена на Хаџиќ дошла од Хрватска со седумгодишната ќеркичка, која е плод на нивната врска. Горан Хаџиќ пред Трибуналот ќе одговара по 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото поради неговата претпоставена улога во убиствата на стотици хрватски цивили и депортирањето десети илјади Хрвати и други несрби од српските сили за време на војната во ...
| | веќе видена | слични

БЕЛГРАД – Хашкиот обвинет Горан Хаџиќ со владин авион вчера околу 12,15 часот одлета за Холандија. Хаџиќ дојде на аеродромот од Нови Сад каде што беше во посета на мајка си. Дека владиниот авион полета за Хаг, потврди и министерската за правда, Снежана Маловиќ, која вчера околу 10 часот го потпиша налогот за испорачување. Околу 12 часот колона џипови запре на пистата на аеродромот „Никола Тесла“, пред авионот, кој на себе ги имаше знамето и грбот на Србија, веројатно, истиот оној што во Хаг го префрли и Ратко Младиќ. Во колоната имаше околу шест-седум џипа и возило за итна помош. Хаџиќ вчера изутрина околу 8,25 часот ја напушти зградата на Специјалниот суд, од каде што беше однесен во Нови Сад да ја посети мајка си, која е на умирање. Претходно одбраната на Хаџиќ ги потпиша документите за откажување на последниот хашки бегалец од правото на жалба за испорачувањето, што ја потпиша Хаџиќ претходниот ден, а по што списите се испратени во Министерството за правда. По потписот и на министерката Маловиќ, ...
| | веќе видена | слични

Трибуналот го доби и последниот бегалец Сопругата на Хаџиќ, Живка, за српски "Курир" вели дека е јавна тајна дека нејзиниот сопруг има љубовница и дете со неа. Таа вели дека семејството е емотивно исцрпено, последните седум години проживеало пекол, но сега е најбитно што Горан Хаџиќ е жив Србија му го испорача последниот хашки бегалец на Трибуналот, каде што ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во деведесеттите години. Горан Хаџиќ беше испратен со владин авион за Холандија и вчера попладне слета во Ротердам, од каде што беше префрлен во Шевенинген, изјави српскиот министер за правда Снежана Маловиќ. - Со овој чин заврши најтешкото поглавје во соработката со Хашкиот трибунал. Исполнети се најголемите обврски, а со апсењето на Хаџиќ Србија ја покажа својата доследност и посветеност на почитувањата на законите и принципите на меѓународната правда, рече Маловиќ. Хаџиќ беше екстрадиран веднаш откако властите му дозволиле да ја посети болната мајка, семејството во Нови Сад и гробот на татко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 247 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 134 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 213 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаџиќ пристигна во Хаг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: