Уапсен Горан Хаџиќ

Уапсен е и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, јави Б92. Се очекува покасно српскиот претседател Борис Тадиќ да ги соопшти деталите за апсењето.
| | веќе видена | слични

Горан Хаџиќ, последниот хашки бегалец кој беше уапсен неделава, се наоѓа на пат за Хаг, откако утрово ја посети семејната куќа во населбата Телеп во Нови Сад.Наредбата за екстрадиција ја потпипа Снежана Маловиќ, министер за правда. Таа истакна дека денеска ја потпишала наредбата за екстрадиција на Хаџиќ, кој пред Хашкиот трибунал ќе одговара за 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото поради неговата улога во убиството на стотици хрватски цивили и депортирањето на илјадници Хрвати и друго несрпско население за време на војната во Хрватска. Желбата на Хаџиќ да ја види својата болна мајка, трудната ќерка и гробот на таткото му беше овозможена, но во организација на голема колона возила и огромен број полицајци. Улицата каде се наоѓа куќата, која Хаџиќ ја напушти во 2004 година, беше под силна полициска блокада. Невенчаната сопруга на Хаџиќ со ќерката во белградскиот суд Хаџиќ во моментот на апсењето
| | веќе видена | слични
2 копии

Полициски сили се поставени на сите точки од притворот во кој се наоѓа Горан Хаџиќ па се аеродромот од каде треба да отпатува за Хаг. Белградските улици ги надгледувале специјалци, а дел од градот од притворот до аеродромот е блокиран. Хаџиќ вчера во писмена форма се откажа од правото на жалба на одлуката за екстрадиција во Хаг. Хаџиќ по апсењето побарал посета на членовите на семејството, сопругата и децата, но и љубовницата со која живеел во последните неколку години со која има четири годишно дете. Тој е обвинет за злосторства против човештвото, кршење на законите и обичаите на војување. Обвинението го терети за “соучество во здружен злосторнички потфат во Хрватска од јуни 1991 до декември 1993 година на чие чело бил Слободан Милошевиќ, а чија цел било присилно и трајно отстранување на несрпско население на приближно една третина од Хрватска, и прогон и убиство на Хрвати и друго несрпско население во Вуковар, Даља, Ердут, Ловас и селото Клис“ Уапсен е на 19 јули во селото Крушедол во текот на ...
| | веќе видена | слични

Белград, 22 јули – Колона џипови и итна помош утрово ја напуштиле зградата на Специјалниот суд во Белград, јавува репортерот на „Бета“, а тоа е судот во кој се наоѓа последниот хашки обвинет, Горан Хаџиќ. Него утрово го посетиле невенчаната сопруга и ќерката, кои дошле околу 8, а заминале околу 8.20 часот. Во колоната имало пет џипаи забележително зголемено обезбедување околу судот. Обвинетиот српски воен злосторник Горан Хаџиќ најверојатно уште денеска ќе се најде во затворот Шевенинген во Хаг, според вчерашната на неговиот адвокат Тома Фила „Горан Хаџиќ потпиша документ со кој се откажува од правото да ја обжали одлуката за екстрадиција и со тоа се создадени сите услови да биде префрлен во Шевенинген уште денеска попладне“, вели Фила. Истовремено, од Хаг велат дека спроведувањето и сместувањето на обвинетиот Хаџиќ нема да претставува проблем и покрај фактот што судот од почетокот на наредната недела е на колективен летен одмор. „Судот работи, на своите места се и дел од персоналот, како и некои судии, ...
| | веќе видена | слични

Обвинетиот српски воен злосторник Горан Хаџиќ најверојатно уште денеска ќе се најде во затворот Шевенинген во Хаг, изјави неговиот адвокат Тома Фила. „Горан Хаџиќ потпиша документ со кој се откажува од правото да ја обжали одлуката за екстрадиција и со тоа се создадени сите услови да биде префрлен во Шевенинген уште денеска попладне“, вели Фила. Истовремено, од Хаг велат дека спроведувањето и сместувањето на обвинетиот Хаџиќ нема да претставува проблем и покрај фактот што судот од почетокот на наредната недела е на колективен летен одмор. „Судот работи, на своите места се и дел од персоналот, како и некои судии, само што нема да се одржуваат расправии“, велат од меѓународниот суд. Хаџиќ беше последниот од листата од 161 лице, кое беа барани за сторени воени злосторства во текот на балканските конфликти во 1990-те години. Врати се назад
| | веќе видена | слични
8 копии

Белград - Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, пишува српскиот весник „Прес“, повикувајќи се на неофицијални извори на истрагата. Неговиот адвокат Тома Фила го потврди тоа велејќи дека завчера Хаџиќ го посетиле неговата сестра, ќерката и синот, а вонбрачното дете требаше да го посети вчера. Фила истакна дека не ги знае полот и возраста на вонбрачното дете. По апсењето Хаџиќ побарал од иследниците да ги види „двете свои семејства“, пишува „Прес“ и додава дека неговата законска сопруга и синот Сречко живеат во Нови Сад. Разузнавачките служби дошле до информацијата за двојниот живот на Хаџиќ уште пред две години, откако не можеле да откријат траги од него преку неговото законско семејство. Според тие информации, Хаџиќ живеел одредено време со вонбрачната жена, криејќи се во Русија. Изминатите месеци тој немал контакт со ниту едно од семејствата. ...
| | веќе видена | слични

двоен Живот на уапсениот хашки бегалец Хаџиќ со писмена изјава се откажал од жалба и може уште утре да биде префрлен во Хашкиот суд Горан Хаџиќ, последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал, вчера во притвор во Специјалниот суд во Белград го посетија сопругата и синот, а денеска тој ги очекува љубовницата и детето што го доби од вонбрачната врска. Тој со писмена изјава се откажал од жалба и може уште утре да биде префрлен во Хашкиот трибунал. Изутрината пред осум часот Хаџиќ го посетиле сопругата Живана, сестрата Горанка, синот Среќко и адвокатот Тома Фила. Адвокатот потврди дека денеска кај Хаџиќ ќе пристигне неговата љубовница од фрушкогорското село во кое се криел, а за вонбрачното дете рече дека не ги знае ни полот и ни возраста, бидејќи со својот клиент последен пат се видел во 2004 година. На сослушувањето по приведувањето во судот во вторникот тој побарал дозвола да се сретне со „двете семејства“. Неговата сопруга Живана и синот Среќко живееле во Нови Сад и биле надгледувани од српските служби ...
| | веќе видена | слични

Последниот хашки бегалец имал таен љубовен живот и таен бизнис Додека српските власти и светски тајни служби беа во потрага по Хаџиќ, тој живеел во вонбрачна заедница, шверцувал нафта, преку контактите во Русија каде поминувал значаен дел од бегството. Според информациите во српските медиуми, токму врската со неговата љубовница и го дала главниот траг на полицијата Горан Хаџиќ во текот на бегството од Трибуналот и српските власти основал свое семејство во вонбрачна врска. Според информациите во српските медиуми, токму врската со љубовницата и го дала главниот траг на полицијата во неговото пронаоѓање. Последните неколку месеци не бил во контакт со ниту едно од своите семејства. - Најверојатно се работи за врска која започнала пред да биде објавено обвинението против него, открива извор близок на истрагата за српски "Прес". Според истиот извор Хаџиќ, додека бил надвор од трага на службите, се занимавал со шверц на нафта, бидејќи имал одлични контакти во Русија, каде поминувал значаен дел од бегството. Бил ...
| | веќе видена | слични

Апсењето на Хаџиќ ја заокружи соработката на Србија со Хашкиот трибунал. [Ројтерс] Со апсењето на Горан Хаџиќ, последниот преостанат бегалец кој го бараше Хашкиот трибунал, Србија се ослободи од тешкиот политички и морален товар, но некои стравуваат дека ќе бидат ставени нови политички услови за Србија на патот кон ЕУ. „Апсењето на Хаџиќ е, исто така, крај на условувањето на Белград со соработка со Хашкиот трибунал. Трибуналот сега ќе биде тргнат од насловните страници на српските весници, но сигурно ќе има нови услови, првенствено поврзани со Косово. Тие ќе бидат дури и поголеми ако Белград не успее да најде начин да ги регулира односите со Приштина, рече за SETimes професорот на белградскиот Факултет за политички науки, Предраг Симиќ. Тоа тврдење е поткрепено со еден дел од говорот на српскиот претседател Борис Тадиќ на прес-конференцијата на која беше објавено апсењето на Хаџиќ, кој е обвинет за воени злосторства во Хрватска. Тадиќ рече дека Србија не го уапси обвинетиот поради надворешниот притисок и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ ќе му биде испорачан на судот во Хаг утре, по средбата со семејството, соопшти неговиот адвокат Тома Фила. Хаџиќ во моментов е во притвор во Специјалниот суд, каде што беше сослушан веднаш по апсењето. Ова би можело да биде едно од најбрзите испорачувања во Хаг, бидејќи Хаџиќ, како што рече неговиот адвокат, се откажал од правото на жалба на одлуката за екстрадиција. Сепак, деталите за испорачувањето нема да се објават до последниот момент, поради безбедносни причини. Денеска во затворот Хаџиќ го посетија сестрата, ќерката и синот, а утре ќе го посетат вонбрачното дете за кое во јавноста не се знае ништо, како и поширокото семејство. Како што пренесоа медиумите, Хаџиќ бил уапсен во обид да набави пари за бегство - сакал да го продаде најголемиот воен плен, слика од италијанскиот уметник Амадео Модиљани, но купувачот испаднал полицаец. Додека за американската државна секретарка Хилари Клинтон ова апсење докажува дека меѓународната правда функционира, Русија порачува дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 320 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен Горан Хаџиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: