Спорт - Тренери како Доган имаме и дома

Откако претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Хари Хаџи-Ристески, разговараше со домашните стратези Ѓоко Хаџиевски и Ѓоре Јовановски, а најави телефонски разговор и со Чеде Јаневски, се наметнува впечатокот дека следниот селектор на националниот тим ќе биде стручњак од нашата земја. Таквото размислување се наметнува и по имињата на странците што се заинтересирани да застанат на чело на македонската репрезентација. Повеќе или помалку, тоа се имиња кои како тренери немале којзнае какви резултати, па во една таква ситуација подобро е да му се даде доверба на домашен тренер, кој сигурно ќе има многу поголема желба да бележи напредок со нашата селекција. - Разговорите со Ѓоко Хаџиевски и со Ѓоре Јовановски поминаа во една срдечна и пријатна атмосфера и беа навистина лесни. Се работи за врвни стручњаци, а секој поединечно ја кажа својата концепција за подобрување на атмосферата, играта и на резултатите на репрезентацијата. Мора да истакнам дека понудија две различни концепции, но веројатно им се ...
| | веќе видена | слични

Јовановски се откажа, а разговори со ФФМ досега имаа и Шаќири, Ѓорѓиоски, Јаневски, Марков, Филиповиќ, Петровиќ и Доган Хаџиевски (во средината) во минатото беше селектор на Македонија и на Азербејџан Поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Ѓоко Хаџиевски, е во прв план повторно да биде назначен за селектор на националниот тим. Ова откако главниот конкурент, Ѓоре Јовановски, и официјално изјави дека не е заинтересиран за селекторската функција, а сите други кандидати не се совпаѓаат со она што претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџиристески, го најави како профил за новиот прв стратег. Конечната одлука ќе ја донесе Управниот одбор на Фудбалската федерација во текот на идната недела, а начелно состанокот е договорен за сабота, 7 јули. - Ќе донесеме искусен селектор со долгорочни цели и нема да експериментираме - најави Хаџиристески пред десетина дена. Покрај ова, вчера на разговор во ФФМ беа уште двајца кандидати и тоа релативно млади тренерски имиња - Артим Шаќири и новиот тренер на ...
| | веќе видена | слични

Илчо Ѓорѓиоски, новиот тренер на Вардар, и Артим Шаќири, поранешниот истакнат репрезентативец, вчера беа на разговори со раководните луѓе на ФФМ како потенцијални кандидати за нов селектор на фудбалската репрезентација на Македонија. Претходно, иако беше на разговор, Ѓоре Јовановски се откажа од трката напоменувајќи дека не верува во прифаќањето на неговиот концепт на работа од ФФМ. Илчо Ѓорѓиоски изненадувачки влета во трката за нов селектор на „црвено-жолтите“ бидејќи штотуку се зафати со проектот за формирање еден нов шампионски Вардар. Но, на барање на дел од членовите на УО на ФФМ, тој доби покана за разговори со челниците на Фудбалската федерација на Македонија. Артим Шаќири сам ја истакнал својата желба да се види со челниците на македонскиот фудбал и да им ја претстави својата визија за селекторската клупа. Сепак, засега многу пореална е комбинацијата Артим Шаќири, заедно со Гоце Седлоски и со Митко Стојковски, да биде дел од стручниот штаб на репрезентацијата А, со кој ќе командува Ѓоко Хаџиевски. ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ ФФМ ГИ ПРЕСЛУША КАНДИДАТИТЕ ЗА СЕЛЕКТОР Иднава недела комисија составена од три члена на УО, претседателот на Трнерскиот одбор Станојковиќ и директорот на Едукативниот центар Марковски ќе ги разгледаат сите предлози и ќе се произнесат пред да биде одбран наследникот на Јонуз Ексрепрезентативецот на Македонија, Артим Шаќири, и поранешниот селектор на младата селекција до 19 години Илчо Ѓоргиовски се последните кандидати со кои претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, вчера разговараше во потрагата за нов селектор на најдобриот државен тим. Со овие двајца домашни кандидати затворена е листата од која ќе биде избран наследникот на разрешениот Мирсад Јонуз. - Шаќири се пријави, а Ѓоргиовски го поканивме за да го слушнеме и неговото мислење - вели Зоран Николовски, портпаролот на ФФМ. На разговори во ФФМ се појавија и поранешните селектори на Македонија Ѓоко Хаџиевски и Ѓоре Јовановски. Во трката за жешкото столче не остана Јовановски кој на Хаџи-Ристески му соопштил дека не е заинтересиран за ...
| | веќе видена | слични

Тие беа последни од потенцијалните кандидати кои ги презентираа своите идеи и програми за националниот тим Серијалот избор за селектор на најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија вчера ја имаше и третата, а најверојатно и последна епизода. На разговори во Фудбалската федерација на Македонија беа повикани и поранешните репрезентативци Артим Шаќири и Илчо Ѓорѓиоски, кои исто така добија шанса да ги презентираат своите идеи и програми за националниот тим. Поранешниот капитен на Македонија, Шаќири е без тренерско искуство, но со 75 настапи во црвено-жолтиот дрес и 15 постигнати голови. Зад неговото име стои богата играчка кариера во многу домашни и странски клубови. Ѓорѓиоски досега седел на клупите на Вардар и Македонија од Ѓорче Петров со која беше и шампион на државата, а како селектор ја водел и репрезентацијата до 19 г. Се очекува со нив да биде затворен кругот на потенцијалните кандидати за наследник на разрешениот Мирсад Јонуз. Претходно, на претседателот на ФФМ Харалампие Хаџи-Ристески своите ...
| | веќе видена | слични

Ѓоре Јовановски потврдува дека на разговорот во ФФМ им соопштил дека не е заинтересиран за селекторското место и дека има други планови Во моментов воопшто не сум заинтересиран за селекторското место, ова му го соопштив и на претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Харалампие Хаџиристески, вели поранешниот прв човек на најдобрата македонска селекција, Ѓоре Јовановски. Тој беше еден од двајцата кандидати што први беа повикани на разговор во ФФМ, и заедно со Ѓоко Хаџиевски важеа за најсериозни конкуренти за испразнетото селекторско место. - Јасно им кажав дека не сакам да бидам селектор во моментов бидејќи проценив дека плановите ми се сосема други - кусо вели Јовановски. Тој веќе еднаш беше селектор на македонската репрезентација, во периодот од 2001 до 2002 година, кога го водеше националниот тим во квалификациите за Светското првенство во Јапонија и во Јужна Кореја. Овој неочекуван развој на настаните го остава Хаџиевски прв во трката за селекторското место, иако, во јавноста се шпекулира ...
| | веќе видена | слични

Се затвора списокот на кандидати за селектор на македонската фудбалска репрезентација Шаќири денеска на разговор кај Хари Довчерашниот репрезентативец Артим Шаќири денеска го затвора списокот на потенцијални кандидат за функцијата селектор на македонската фудбалска репрезентација. Одкако во понеделникот и вторникот пред челниците на ФФМ Хари Хаџи-Ристески и Игор Климпер свои размислувања околу работата со репрезентацијата изнесоа екс селекторите Ѓоко Хаџиевски и Ѓоре Јовановски, како и Турчинот Зија Доган, денеска и Шаќири ќе ги презентира своите видувања за иднината на националниот тим. - Кого можеа Клинсман, Ван Бастен, Стоичков... да станат селектори веднаш по завршување на фудбалската кариера зошто не би можел и јас. Ги следам сите ново процеси во современиот фудбал, а додека го носев дресот на Вест Бромвич Албион, следев и предавања на тренерската школа што ја организираше Фудбалската асоцијација на Англија. Исто така не треба да се заборави дека имам работено со многу познати тренери, и од секого имам ...
| | веќе видена | слични

Реков дека кај мене има интерес за селекторската функција и не сум отстапил од тој мој став", коментира нашиот стратег Македонија нема селектор, а правта е се поголема и поголема. Непотребно ФФМ ја развлече целата оваа настаната циркузијата и место фудбалскиот врв да се лоцира на 2-3 имиња се случи тоа што и не требаше да се случи. Секој ден некое ново име. Ѓоко Хаџиевски и Чеде Јаневски се двајцата домашни фаворити, но некои луѓе инсистираат да донесат странец и затоа се случуваат непотребните глупости во последниве неколку дена. Се редат имињата како на филмска лента. Филиповиќ, Иванковиќ, Марков... Претседателот Хаџи-Ристески со сите тие имал контакти. Па и со Љупко Петровиќ и Зија Доган. Иако домашните требаше да бидат во прв план, сепак, по средбата со Хаџиевски и Ѓоре Јовановски ФФМ го сврте курсот и сега гледа надвор. А деновиве се појавија и неколку неточни информации поврзани со името на Чедомир Јаневски. Нашиот успешен стратег кој живее и работи во Белгија нагласи: "До денеска сум контактирал само ...
| | веќе видена | слични

Еден од потенцијалните кандидати за селектор на фудбалската репрезентација на Македонија Ѓоре Јовановски се откажа од трка за оваа функција. Ова е епилог од разговорите на афирмираните македонски тренери со челниците на ФФМ на почетокот од неделава во барањето наследник на разрешениот Мирсад Јонуз. Еден од оние кои се наоѓаа во конкуренција за нов селектор на Македонија беше и Јовановски, кој беше повикан да ја образложи својата концепција, идеја и програма за водење на националниот тим. - На овие разговори на претседателот на ФФМ, Хаџи-Ристески изрично му кажав дека не сум заинтересиран за селекторското место и не сакам да бидам предмет на разни шпекулации. Пред 10 години, кога бев на селекторската фукција, по она што сакав да го спроведам бев прогласен за предавник. И она што го размислувам сега како програма да го споведам со репрезентацијата, спортската, а посебно фудбалската јавност на Македонија не е подготвена да го прифати. Затоа и не сакам да се зафаќам за работа во која не можам да ги реализирам ...
| | веќе видена | слични

Читателите на Курир во изминативе два дена имаа можност да го дадат своето мислење околу тоа кој да биде наследникот на Мирсад Јонуз на селекторското место. Според резултатите, 39 проценти сметаат дека Хаџиевски е вистинскиот избор за оваа позиција. Ѓоко Хаџиевски е вистинскиот избор за селекторската позиција, сметаат читателите на Курир. Во изминативе два дена беше спроведена анкета со прашањето „ Кој е најдоброто решение за селекторската позиција “?. Во анкетата учествуваа вкупно 1151 читател, од кои 39 проценти или 449 својот глас го дадоа за Ѓоко Каџиевски. Веднаш зад Хаџиевски, читателите на Курир сметаат дека најдоброто решение за селекторската позиција е странски селектор. За оваа опција гласале 34,8 проценти, или 401 гласови. На третото место се најде Чеде Јаневски кој доби 125 гласови, односно 10,9 проценти. Потоа следуваат, Бошко Ѓуровски со 81 глас, Бобан Бабунски со 52 и на последното место се најде Никола Илиевски-Џиџи со само 43 гласа. ФФМ веќе ја почна потрагата по новиот селектор, а за оваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 115 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Тренери како Доган имаме и дома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: