Хаџи нов селектор на Романија

3 копии

Георге Хаџи е нов селектор на фудбалската репрезентација на Романија Еден од најдобрите романски фудбалери на сите времиња на функцијата ќе го наследи Разван Луческу , кој минатата недела неочекувано поднесе оставка на селекторското место. Романија во Д групата во квалификациите за пласман на ЕУРО 2012 се наоѓа на четвртото место на табелата во конкуренција на Франција, Белорусија, БиХ, Албанија и Луксембург. Досегашната тренерска кариера на Георге Хаџи не е премногу успешна, неговиот последен ангажман го имаше во Галатасарај, каде поради катастрофалните резултати доби отказ.
| | веќе видена | слични

Најдобриот фудбалер во историјата на романскиот фудбал, легендарниот Георге Хаџи, повторно ја доби селекторската доверба во својата земја. Поранешниот ас на Барселона и Галатасарај вторпат ќе седне на клупата на романскиот национален тим. Хаџи во Романија селекторуваше во 2001година кога ја заврши играчката кариера. Тој доаѓа на местото на Разван Лучески, со кого Романија освои само осум бода од шест натпревари и се најде на четвртото место во групата Д за пласман на Евро 2012. Хаџи е познат и по тоа што на два пати беше тренер на Галатасарај, од кои вториот пат се покажа како тотално неуспешен обид, откако турскиот великан минатата сезона се најде на незапаметеното осмо место на табелата. Поранешниот плејмејкер беше тренер и на Бурсаспор, Политехника Темишвар и Стеауа.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 155 | | | веќе видена

Додека Основното јавно обвинителство најавува дека за две недели ќе ги добие првичните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, а ...
сите 128 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 196 | | | веќе видена

Пред повеќе од 6 месеци точно овдека на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Подобра Македонија излезе масовно, ...
сите 134 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег со слаб, на места и умерен интензитет. Попладне и во текот на ноќта врнежите ќе бидат ...
сите 117 | | | веќе видена

Грчки владини извори за за „Скај“ и „Катимерини“ објавија дека со клучниот член од Уставот со кој македонското малцинство се перцепира како дијаспора, Скопје ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаџи нов селектор на Романија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: