Мурињо: „Кој го критикува Роналдо ќе има проблем со мене“


Жозе Мурињо, тренерот на Реал Мадрид во пресрет на првиот дуел од четвртфиналето на шпанскиот Кралски куп, кој Кралевите во Мадрид го играат против Барселона, ја имаше можеби „најнервозната“ прес конференција досега, пренесува шпански Спорт. Одговарајќи на прашањата на новинарите со кратки реченици, па дури и со повишен тон, Специјалниот „жестоко“ го бранеше Роналдо од неодамнешните критики во медиумите. „ Со Кристијано сум година и половина. Тој досега постигна многу голови и токму со неговиот погодок лани го освоивме Купот. Но, знаете кој натпревар на Роналдо ми остави најсилен впечаток? Второ полувреме против Мајорка. Навистина бев задоволен и иако не играше добро, гинеше на теренот. Со таква работа, како во тоа второ полувреме не дозоволувам никој да го критикува, а ако некој се осмели, ќе има проблем со мене. Ви ветувам “ – им порачал Мурињо на новинарите. Мурињо не го соопштил составот, бидејќи „сеуште не го знае“, но истакнал дека „во секој случај ќе се обидат да го добијат двомечот со Барселона, иако ...
| | веќе видена | слични

Барселона синоќа заврши голем дел од работата за пласман во 1/2 финалето од Купот на Кралот, тие го победија Реал Мадрид со 2-1 на Сантијаго Бернабеу. Пеп Гвардиола не можеше да посака подобар подарок за неговиот 41. роденден, но тренерот на Барса предупредува дека сеуште ништо не е готово. "Има уште 90 минути до крајот, играме против Реал Мадрид и мислам дека ништо не е готово. Тие имаат квалитет да победат и мора да бидеме подготвени" - изјави Пеп Гвардиола по натпреварот. "Одигравме уште еден добар натпревар на Сантијаго Бернабеу. Прикажавме добра игра и креиравме шанси за гол. Најважно е што ја добивме првата пресметка". "Го контролиравме натпреварот и се опоравивме добро по голот на Кристијано". "Не смееме да заборавиме дека игравме против Реал Мадрид, одигравме добро и имавме повеќе шанси за гол". Ова беше седмо гостување на Барселона по ред во кое немаат пораз на Сантијаго Бернабеу. "Секогаш мислите дека порано или подоцна ќе дојде крајот на оваа серија. Тоа е нормално бидејќи ова е импозантен ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид признава дека не им е сеедно нему и на неговите играчи по новиот пораз од Барселона. Реал Мадрид по 11 минути игра имаше предност од 1:0 во првиот дуел со Барселона во рамките на четвртфиналето на Купот на кралот. Стрелец беше Кристијано Роналдо, кој ја подгреа надежта дека конечно може да се прекине доминацијата на Каталонците. Сепак, гостите го свртеа резултатот и на крајот славеа со 2:1. „ Имавме предност од еден гол што ќе беше одличен резултат пред редваншот на Ноу Камп. Сепак, не смеевме да примиме гол од прекид, затоа што против Барселона не смеевме да си дозволиме такво нешто. Кога ќе загубите на ваков начин нормално е да бидете разочарани. Голот кој го примивме на почетокот на второто полувреме им даде крилја на играчите на Барселона и беше клучен момент на средбата. Ќе дадеме се’ од себе во реваншот, ќе биде тешко, но нема да се предадеме “ - рече по средбата Жозе Мурињо.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид синоќа повторно доживеа пораз од Барселона, Кралевите имаа водство, но не успеаа да го задржат, па Каталонците си заминаа од Сантијаго Бернабеу како победници во првиот 1/4 финален натпревар од купот. Жозе Мурињо вели дека дуелот сеуште е отворен, но ќе биде тешко неговиот тим да оди понатаму, тој комплетно ја прифаќа одговорноста за поразот. "Одговорноста е моја. Јас сум одговорен за мојот тим, особено кога губиме" - изјави Мурињо по натпреварот. "Победата има многу родители, и сите ја славевме титулата во Копа дел Реј минатата сезона, но поразите ми припаѓаат само мене. Го прифаќам тоа. Тоа е дел од фудбалот". "Дуелот сеуште е отворен но ќе биде тешко. Се обидовме да го контролираме натпреварот и да постигнеме гол, очекувавме дека нашиот противник ќе остави простор за контра напади поради тоа што ќе атакува на нашиот гол". "Не можеме да си дозволиме да примаме голови од прекини. Во вториот дел сакавме да го оддржиме водството од 1-0 и да ги избегнеме тешкотиите кои ни го создаваше Барса во ...
| | веќе видена | слични

Во првиот натпревар од четвртфиналето на “Копа дел Реј”, “Барселона” го победи бранителот на титулата “Реал Мадрид” со 1-2. Четвртиот “Ел Класико” оваа сезона, или осмиот во последните 9 месеци, по многу нешта наликуваше на последниот двобој кој овие две екипи го изиграа во шпанската лига во декември минатата година на истиот стадион. “Реал Мадрид” поведе, а потоа “Барселона” со целосен пресврт дојде до победата која им носи многу поповолна позиција во реваншот. “Кралскиот клуб” поведе во 11. минута со голот на Кристијано Роналдо. Португалецот од левата страна упати силен удар по земја кој помина меѓу нозете на голманот Пинто. “Барселона” после ова водство на “Реал” брзо се врати во игра, имаа поголем процент на поседот на топката, а тоа резултираше и со неколку изгледни шанси за гол. “Каталонците” ја крунисаа иницијативата во 49. минута со голот на Пујол кој највешто се снајде после нафрлената топка од корнер. И овој “Ел Класико”, како и тие пред него изобилуваа со нечиста игра, па затоа судијата имаше ...
| | веќе видена | слични

Се чини дека Реал Мадрид не може да ја победи Барселона во директен дуел. Гостите од Каталонија вчера повторно триумфираа над лутиот ривал и тоа на нивни терен со 2-1во рамките на шпанскиот Куп. Како и вообичаено, Реал го започна натпреварот моќно, а бргу и постигна гол преку Кристијано Роналдо, веќе во 11-та минута. Потоа Барселона ја презеде играта и доминираше на теренот со своите препознатливи бескрајни подавања коишто траеја до крајот на првото полувреме. Само четири минути од почетокот на второто полувреме, Карлос Пујол со глава изедначи на 1-1 откако Чави одлично нафрли од корнер. Во продолжението од натпреварот, по еднаш ги погодија стативите Бензема и Иниеста, но мрежите мируваа. Контроверзниот Мурињо повлече интересен потег дваесетина минути пред крајот кога од игра го извади дефанзивецот Карваљо, а на негово место го внесе Алтинтоп, очигледно обидувајќи се да воспостави рамнотежа на средината на теренот и да ја брка победата, но плановите му ги расипа Абидал во 77-та минута којшто и донесе ...
| | веќе видена | слични

Фудбал Барселона го доби првото `Ел Класико` годинава Мадрид, 19 јануари - Каталонците славеа со 2:1 сред Мадрид во првата средба од четвртфиналето на Купот на кралот, со головите на дефанзивците Пујол и Абидал. Актуелниот шпански, европски и светски клупски шампион останува кошмар за тимот на Жозе Мурињо, кој никако да пронајде лек за играта на Барселона. Составот на Пеп Гвардиола уште еднаш беше подобар од Реал сред „Сантијаго Бернабеу“, овој пат со 2:1 во првата средба од четвртфиналето на Купот на кралот. Играчите на Барса на најдобар можен начин му го честитаа 41. првиот роденден на својот тренер. Со победа до која стигнаа со головите на дефанзивците Карлес Пујол во 49. и Ерик Абидал во 77. минута, и тоа откако Реал поведе преку Кристијано Роналдо во 11. минута. Гостите беа подобар противник во текот на сите 90 минути, па така конечниот исход е сосема реален. Со четвртата победа над Реал во последната година Каталонците покажаа дека се без конкуренција и се стекнаа со голема предност во пресрет на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во првата средба од 1/4 финалето на фудбалскиот куп на Шпанија, екипата на Барселона го совлада Реал во Мадрид со 2:1. Иако домаќините со голот на Кристијано Роналдо (11-минута) поведоа со 1:0, сепак Барселона преку Пујој (49) и Абидал (77), стигна до комплетен резултатски пресврт и трет последователен триумф во дуелот со големиот ривал. Во вториот натпревар одигран вчеравечер Атлетик Билбабо со 2:0 ја совлада Мајорка. Ден порано Еспањол со три гола во последните пет минути од натпреварот против третолигашот Мирандес стигнаа до победа од 3:2. Вечерва од 21 часот и 30 минути на „Местаља“ ќе играат Валенсија и Леванте
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид и стана пациент на Барселона. Жозе Мурињо никако не успева да го најде лекот за Каталонците, неговиот тим повторно беше понижен на „Сантијаго Бернабеу“, па реакциите се се поголеми. Шпанскиот весник „Марка“ кој е всушност фанзин на Реал Мадрид, остро го критикува Жозе Мурињо за страшливата игра на „кралевите“ на вчерашното „Ел Класико“. „Многу добро знам што се бара од Реал. Одговорноста е само моја, посебно кога губиме. Победата има многу фактори, а порзот има само еден, како што беше и минатата година во финалето на Купот“ , изјави Жозе Мурињо во свој стил на прес конференцијата по мечот. Но, тоа не ги стивна реакциите на шпанската јавност. Мурињо добива остри критики поради поставеноста на играта, дефанзивната тактика по постигнатиот гол на Роналдо. „Марка“ пишува дека Реал Мадрид и ја подарил на Барселона средината на теренот без битка. „Кога поведовме со 1-0, тоа позитивно влијаеше на гостите кои се охрабрија да нападнат многу посилно“ , вели Мурињо. Португалскиот стратег доби ...
| | веќе видена | слични

Ништо ново во Шпанија, Барселона повторно го победи својот најлут ривал Реал Мадрид и тоа на гостувањето на Сантјаго Бернабе сред Мадрид во првата средба од 1/4 финалето на фудбалскиот куп на Шпанија. Иако домаќините со голот на Кристијано Роналдо (11-минута) поведоа со 1:0, сепак Барселона преку Пујој (49) и Абидал (77), стигна до комплетен резултатски пресврт и трет последователен триумф во дуелот со големиот ривал.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 601 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 150 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 207 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мурињо: „Кој го критикува Роналдо ќе има проблем со мене“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: