Енфилд се тресеше – Салах го „тресна“ Сити


Конфузијата во редовите на Манчестер Сити придонесе Ливерпул да постигне гол на „Енфилд“ за почетно водство со 1:0. Грешката на одбраната на Сити снаодливо ја искористи Мохамед Салах, кој упати удар во голот на Сити кој во тој момент не беше бранет од Едуардо, бидејки тој веќе беше на земја.
| | веќе видена | слични
2 копии

Англија | Медиумите од „Островото“ пишуваат дека Пеп Гвардиола и летоска ќе го одврзе ќесето за најмалку три засилувања, планот е да се донесат дафанзивец од средниот ред, офанзивец и централен одбрамбен играч... Шпанецот потроши околу 450 милиони фунти откако го превзеде кормилото на Манчестер Сити, а спред денешното издание на Телеграф, оваа бројка сигурно ќе надмине 600 милиони фунти по крајот на летниот преоден рок. Со цел да ја продолжи доминацијата во Премиерлигата но и да атакува на Лигата на шампионите, Пеп Гвардиола сака да донесе уште најмалку тројца играчи. Планот е да се донесе дефанзивец од средниот ред, офанзивен играч кој може да игра на неколку позиции во форот и централен одбрамбен играч. Фред од Шахтар подолго време се поврзува со „Граѓаните“ а Пеп Гвардиола и Сити добро внимаваа и на Јулијан Вајгл од Борусија Дортмунд, Жоржињо од Наполи и Жан Мишел Сери од Ница. За било кој од овие играчи е потребно најмалку 40 милиони фунти. 90 милиони фунти вредниот Томас Лемар од Монако е една опција ...
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити ги загуби двата натпревари и доживеа елиминација од Ливерпул во Лигата на шампионите што беше доволно за Рој Кин да испрати една кратка, но директна порака. Сити во најголемиот дел од сезоната играше перфектно и без грешка, долго време немаше ни пораз, па низ медиумите почнаа да се прават споредби на овој состав на „граѓаните“ со некои легендарни состави на Манчестер Јунајтед, Арсенал, Ливерпул, односно дека можеби е најдобар. Според Кин кој беше дел од еден незаборавен состав на Јунајтед тимот предводен од Гаврдиола се уште не е на тоа ниво и го чека работа, а најдобар доказ е вкупниот пораз од 5-1 од Ливерпул (3-0, 2-1) -Имаше многу возбуда за овој тим на Манчестер Сити, говорење дека се одличен тим. Ова беше проверка на реалноста тие имаат уште многу да направат пред да се гледаат како одличен тим, порачал Кин кој ја пофали дефанзивната линија на Ливерпул. -Тие се подобрија дефанзивно во текот на последните неколку месеци. Мислам дека за тоа треба да им дадете многу заслуги на менаџерот и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Трошоците на Манчестер Сити за засилувања, време на двегодишниот престој на Пеп Гвардиола можат да стигнат 600 милиони фунти ова лето, доколку се остварат барањата на шпанскиот тренер да се донесат три фудбалери за одредени позиции во тимот. Причината за новите планови на Гвардиола е неуспехот на Лигата на шампионите, пишува „Дејли Телеграф“ во денешното издание. Менаџерот на Сити сака дефанзивен играч од средниот ред, напаѓач и креативен играч од средниот ред. Како потенцијални „граѓани“ се пикирани Јулијан Вајгл од Борусија Дортмунд, Фред од Шахтјор Доњецк и еден од Жоржињо од Наполи или Жан Микаел Сери од Ница. Во опција е и Томaс Лемар кој летово може да го направи најскапиот трансфер од Монако за сума од околу 90 милиони. Еден Азар се смета за таинствена опција за нападот на Манчестер Сити, но Белгиецот најверојатно ќе остане во Челзи или ќе заигра за Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Европската куќа на фудбалот и официјално отвара истрага и дисциплинска постапка против тренерот на Сити, Пеп Гвардиола. Сити кој синоќа беше елиминиран на свој терен од Ливерпул, придонесе за Гвардиола да експлодира во нервоза, створена од судиите кои во многу наврати го оштетија јасно Манчестер Сити. Гвардиола е обвинет за неосновано влегување на терен при завршување на првото полувреме, по што имаше кратка вербална дебата со судиската тројка. Доколку арбитражата задолжена за вакви ситуации, докаже дека Гвардиола ги надминал своите овластувања кон судиите, може да биде суспендиран на повеќе од 7,8 натпревари во Европа.
| | веќе видена | слични

Ливерпул се најде помеѓу четирите најдобри екипи во Европа сезонава откако на два пати го совлада ривалот од Премиерлигата, Манчестер Сити. Лига на Шампиони Ливерпул по домашната победа од 3-0 беше со една нога во полуфиналето од Лигата на шампионите, но кога станува збор за противник како Манчестер Сити, јасно беше дека реваншот требаше да се одработи максимално. Сити имаше минимално водство од 1-0 на полувремето и доминација на теренот која ветуваше многу во вториот дел од средбата, но токму во тој период од мечот Ливерпул дојде до победа од 1-2, а Окслејд-Чемберлејн откри дека главна улога одиграл Јирген Клоп кој имал говор на полувремето кој им донел голема самодоверба на фудбалерите, а воедно и мотивација. „ Тој е неверојатен тренер, тоа го докажа низ годините наназад, тоа го докажува и сега, на тактички план секогаш има идеја, знае како да ги мотивира своите фудбалери “ истакна Чемберлејн. „ Не смири и ни даде голема самодоверба и мотивација на полувремето, тој ни рече ‘ без разлика што и да се случи, ...
| | веќе видена | слични

Трошоците на Манчестер Сити за време на 2-годишниот престој на Хосеп Гвардиола можат да стигнат 600 милиони фунти ова лето, откако шпанскиот тренер планира да привлече фудбалери на проблематичните, според него, три позиции. Причина за новите трансфери е неуспехот во Лигата на Шампионите, пишува Дејли Телеграф во денешното издание. Плановите на Гвардиола вклучуваат дефанзивен играч од средниот ред, напаѓач и креативен играч од средниот ред. Цели се Јулијан Вајгел од Борусија Дортмунд, Фред од Шахтјор Доњецк и еден меѓу Жоржињо од Наполи и Жан-Мишел Сери од Ница. Опција е и Тома Лемар, кој може да се покаже и најскапиот трансфер во текот на летото со бараните од Монако 90 милиони. Еден Азар е сметан за посакувана опција за нападот на Сити, но Белгиецот најверојатно ќе остане во Челзи или ќе заигра за Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, беше бесен на крајот од првото полувреме на натпреварот против Ливерпул во Лигата на шампиони. Веднаш откако судијата означи крај на првото полувреме, Гвардиола влезе во теренот и вербално го нападна шпанскиот арбитер Матео Лахос, обвинувајќи го дека го оштетил неговиот тим. „Тоа е пенал, гледај на телевизија. Гол и пенал. Затвори си ја устата. Гол и пенал“ , викаше Пеп по судијата. Судијата му покажа црвен картон и го испрати на трибините, а денес УЕФА отвори истрага против каталонскиот стратег. Откриено што му рече Гвардиола на судијата (видео)
| | веќе видена | слични
2 копии

УЕФА покрена дисциплинска постапка против тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, поради недолично однесување на реванш натпреварот против Ливерпул во четвртфиналната фаза на Лигата на шампионите. Гвардиола доби црвен картон бидејќи бурно реагираше поради одлуката да биде поништен погодокот на Сане, па на полувремето истрча на теренот и упати неколку зборови кон судијата. Потоа Гвардиола се обиде да објасни дека не му рекол ништо непристојно, но УЕФА сепак покрена постапка наведувајќи дека ги прекршил правилата. Претходно УЕФА покрена истрага против Ливерпул за однесувањето на неговите навивачи на првиот натпревар, кои го каменуваа автобусот со фудбалерите на Манчестер сити. За двата случаи УЕФА ќе се одлучува на 31 мај. Ливерпул го победи Сити во двата натпревари, со 3:0 во првиот и 1:2 во вториот дуел во Манчестер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Ливерпул синоќа го елиминираа Манчестер Сити и заедно со Рома се првите патници во полуфиналето од Лигата на шампионите. Ливерпул со две победи од 3-0 и 1-2 ја елиминираше екипата на Пеп Гвардиола и сосема заслужено избраниците на Јирген Клоп се пласираа меѓу четирите најдобри екипи во Лигата на шампионите. Ако се прашува Дејан Ловрен, за противникот на Ливерпул во полуфиналето, тој би сакал да ги избегнат Реал Мадрид. – Реал Мадрид е посебна приказна, многу се искусни, додека пак Рома со елиминирањето на Барселона доби голема самодоверба. Кога би можел да бирам, би ги избрал Баерн Минхен или Рома, изјави Дејан Ловрен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 153 | | | веќе видена

Во изминатите речиси три недели посетивме огромен број општини и населени места, со илјадници од вас разговаравме на повеќе теми, ги промовиравме придобивките ...
сите 303 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 137 | | | веќе видена

На 21 април и 5 мај избираме иднина. Со влезот во Европската Унија им отвораме нови врати на нашите млади и конечно создаваме услови за нив да ја бараат ...
сите 108 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 214 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Енфилд се тресеше – Салах го „тресна“ Сити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: