Манчестер Сити подготвува нов договор за Пеп Гвардиола


Раководството на премиерлигашот Манчестер Сити подготвува нов договор за менаџерот Пеп Гвардиола. Како што објавија англиските медиуми „граѓаните“ сакаат да го задржат шпанскиот стручњак најмалку до 2020 година. Тековниот договор на Гвардиола завршува на крајот од сезоната 2018/19. Под негово водство Манчестер Сити ја обезбеди шампионската титула во Англија на убедлив начин. Во Лигата на шампионите, Сити одигра одлично во групната фаза, стигна до четвртфиналето каде беше елиминиран од Ливерпул.
| | веќе видена | слични

Пеп Гвардиола истакна дека знаел оти Манчестер Сити ќе ја освои титулата многу рано во актуелната сезона во Премиер лигата. Гвардиола откри дека тоа му станало јасно по победата од 1:0 против Челси на 30. септември. – Мислам дека победата на „Стемфорд Бриџ“ ни даде самодоверба за да го сториме тоа. По трите бода против Челси го имавме чувството дека можеме да победиме секого ако сме го победиле минатогодишниот шампион. – Генерално бевме многу стабилни. Да победиш 18 натпревари по ред треба да си ментално силен. Тоа е важно во градењето на клубот. Важно е да веруваш дека можеш затоа што Сити не е клуб како Јунајтед, Челси или Арсенал, тоа се клубови во Англија со голема историја зад нив –, коментираше Пеп Гвардиола кој годинава беше креаторот на доминантниот тим на Манчестер Сити кој убедливо ја освои титулата во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Раководството на Манчестер Сити одржало разговор со Џон Стоунс, младиот дефанзивец на „граѓаните“, пишува британски „Сан“. Според изданието, разговорот бил поврзан со иднината на шампионот на „Етихад“ во следната кампања. Според публикацијата, Стоунс добил дозвола да бара нов тим. Англискиот репрезентативец не започнал како стартер за „граѓаните“ од јануари, кога ја изгуби довербата на менаџерот Пеп Гвардиола. На Островот ги поврзуваат Арсенал и Ливерпул како кандидати за потписот на Стоунс. Во летото 2016 година, Сити му даде на Евертон 47,5 милиони фунти за играчот, а клубот сака да врати поголем дел од таа сума.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дефанзивецот на Манчестер Сити Џон Стоунс пристигна на „Етихад“ пред две лета од Евертон за 47,5 милиони фунти, но не успеа да ги исполни очекувањата. Последната повреда на Стоунс во ноември откако се повреди по настапите за англиската репрезентација, кај тренерот на Сити, Пеп Гвардиола ја прели чашата и имаше бурна реакција кон ФИФА и УЕФА кои ги обвини дека фудбалерот играл 90 минути, па уште 90 минути и уште 90 минути за клубот и потоа за националниот тим два пати по 90 минути на пријателски натпревари што не значат ништо во поглед на бодови. Гвардиола често го оставаше на клупата за резерви, иако јавно ги бранеше неговите настапи од критички настроените новинари. Но,сепак по се изгледа дојде време и да се разделат со овој фудбалер. Сега Пеп ќе се обиде да врати дел од парите што ги даде за Англичанецот. Веќе за услугите на Стоунс се јавиле Ливерпул и Арсенал, а Пеп планира на неговото место да ги ангажира Џони Еванс од ВБА и Едер од Сао Паоло, но откако ќе се поклопат коцките со продажбата на Стоунс.
| | веќе видена | слични

Го направи најплатен дефанзивец на светот, а сега е спремен да го продаде. Вложувањата на Пеп Гвардиола се исплатеа, барем поголем дел од нив. Манчестер Сити ја освои Премиер лигата и Лига купот. Но, се откриваат и направените грешки во претходните две години. Најскапата од сите е – Џон Стоунс. Англискиот дефанзивец беше едно од првите засилувања на Гвардиола, стана најскап дефанзивец на светот кога пред минатото лето Евертон за него доби 55.6 милиони евра. Сега е ставен на продажба! Две сезони на Гвардиола му беа доволни да заклучи дека погрешил со Стоунс. Поради тоа и во јануари беше доведен Емерик Лапорт од Баскија, а ова лето се очекува да пристигне и Тоби Алдервилд од Тотенхем. Островските медиуми денес пишуваат дека Пеп е спремен да го продаде Стоунс доколку стигне вистинска понуда. Под вистинска понуда се подразбира барем враќање поголем дел од вложените средства бидејќи не може да се очекува да биде продаден за истата сума за која беше доведен. Не е исклучена можноста некој премиерлигаш да се вклучи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шпанскиот стратег, Пеп Гвардиола во својата втора сезона на кормилото на Манчестер Сити го фати посакуваниот правец и кампањата ќе ја заврши со два трофеи (Премиер лигата и Лига Купот). Тоа секако ќе биде дополнителен поттик за уште подобри резултати, па и за напад на толку посакуваниот пехар од Лигата на шампионите, но Гвардиола не брза и уште од сега има поставено конретна цел за наредната кампања-тоа е да ја одбрани титулата во домашниот шампионат. Гвардиола го коментираше изборот на Мохамед Салах за фудбалер на сезоната во англиската Премиер лига, во традиционалниот избор на професионалните фудбалери во Англија. Фудбалерот на Ливерпул кој има неверојатна сезона во која со своите голови постави многу рекорди. Тој изјави дека наградата требала да отиде во рацете на Кевин Де Брујне, кој во Премиер лигата постигна осум гола и 15 асистенции. – Според моето лично размислување, оваа натпреваручка сезона нема подобар играч од Де Брујне. Сакам да му упатам честитки на Салах за наградата, но, сепак Кевин е мојот ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола остана задоволен од победата со 5:0 над Свонси во натпревар од 35-тиот круг на англиската Премиер лига. „Кога излеговме од автобусот, почувствував атмосфера на среќа околу стадионот. Најважното нешто е добриот фудбал. Треба да продолжиме да напредуваме. Ако мислиме дека сè е во ред, дека веќе сме шампиони, дека сме си ја завршиле работата, тогаш нема да можеме да играме како што игравме против Свонси“. „Во текот на неделата разговаравме со играчите за тоа. Ова позитивно ќе влијае на следната сезона. Интензивно притискавме кога топката беше кај Свонси. Кога топката беше кај нас, мораше да ја движиме и ја движевме, игравме додека не се појавуваше можност за последен пас“. „Свонси под водство на Карвахал покажа добри резултати во натпреварите со Арсенал и Ливерпул. Затоа беше многу важно да се фокусираме на добрата игра и резултат. Што се однесува до Менди, тој пропуштил повеќе од шест месеци. Неговите сметки на социјалните мрежи се активни. Сега е време да направиме ...
| | веќе видена | слични

Уличниот уметник од Барселона и натаму продолжува да изненадува со своите контроверзни фотографии. Овој пат тој одлучи да го спои давата големи фудбалски стручњаци, Жозе Мурињо и Пеп Гвардиола. Покрај самата фотографија, Каталонците ги изненади еден ситен детал, жолтата лента која ја носи шпанскиот стратег во знак на протест против приведените каталонски челници. Tvboy стана славен откако неодамна направи портрет од најголемите ѕвезеди во светот, Роналдо и Меси.
| | веќе видена | слични

Пеп Гвардиола потврди дека ќе преговара со водството на Манчестер сити на крајот на сезоната околу неговата иднина во Премиер лигата. Гвардиола во својата втора сезона во Англија ја освои титулата, а веќе го имаше обезбедено и Лига купот по 3:0 победата над Арсенал во февруари. Следната сезона ќе биде трета и последна од договорот на 47-годишниот Каталонец, кој претходно работеше четири години во Барселона и три во Баерн Минхен, по што многумина сметаат дека тој не останува предолго во ниту еден клуб. „Ќе зборуваме на крајот на сезоната. Имам уште една година, не сум завршил сега. Ќе видиме какви се плановите на иднината, но многу работи зависат од мојата енергија и сила да продолжам. Сега се чувствувам добро, но ќе разговарам со Феран Соријано, Чики Бергиристаин и Халдун ал Мубарак на крајот на годината да видиме што е најдобро за клубот“, објаснува Гвардиола. Тој беше запрашан и за релативно краткиот престој во претходните два клуба. „Не знам, фудбалот се менува многу. Сега сме шампиони и сите се среќни, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола конечно доби шанса да им честита на неговите играчи, кои минатата недела официјално станаа шампиони на Англија. Голем дел од фудбалерите и штабот не можеа да ја прослават титулата во Премиер лигата, бидејќи имаа неколку слободни денови и се вратија во своите земји. Сепак, вчера, „граѓаните“ се вратија за да продолжат со тренингот, а Гвардиола го собра целиот тим за да му честита и одржа грандиозен говор. „Сакам да ве поздравам, бидејќи ние сме шампиони. Најдобрите во Англија. Сакам апсолутно сите да се чувствуваат дел од тоа. Тука станува збор за напор кој го вложувавме секој ден во продолжение од 9-10 месеци…Тоа што го почуватвував оваа сезона е неверојатно“, беа дел од зборовите на Гвардиола.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Манчестер Сити подготвува нов договор за Пеп Гвардиола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: