Кога Жозе и Пеп се сакаа…


Додека Жозе Мурињо седеше на клупата на Реал Мадрид, а Пеп Гвардиола ги предводеше лутите ривали Барселона, секојдневно бевме сведоци на конфликти меѓу двете тренери.Заминувањето на овие две тренери од шпански великани и ривалство се намали. Некогаш постоеше и ‘љубов’ помеѓу нив двајца. Погледнете ако не верувате:
| | веќе видена | слични
3 копии

Стратегот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола се наоѓа на чело на листата на најплатени тренери во светот со неверојатни 17 милиони евра по сезона. Следува менаџерот на Челси, Жозе Мурињо (10.3 милиони евра), тренерот на кинески Гванжу, Марчело Липи (10 милиони евра) и долгогодишниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер кој годишно заработува 8.3 милиони евра. Меѓу селекторите најплатен е Фабио Капело, па потоа следуваат Хоџсон, Прандели, Сколари, Хицфилд, Јоаким Лев и Винсенте дел Боске. Истражувањето е направено од страна на бразилската консултантска агенција Pluri Consultoria која има за цел да ги утврди точните бројки и да направи листа со најплатените тренери во светот на фудбалот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пеп Гвардиола има одлични резултати на чело на Баерн Минхен, со што покажува дека ја заслужува астрономската плата што ја добива од баварскиот гигант, пренесува Екипа . Имено, каталонскиот стратег е убедливо најплатениот фудбалски тренер во светот, откако се согласи на мегадоговорот со Баерн вреден 17,5 милиони евра по сезона. На Пеп е да докаже дека навистина вреди да му се плаќа една ваква огромна сума, но со досегашните резултати тој јасно става до знаење дека е и повеќе од достоен наследник на Јуп Хејнкес. Жозе Мурињо е најплатениот стратег во Премиер-лигата со плата од 10,2 милиони евра по сезона, само 200.000 евра повеќе од Марчело Липи, кој одлично ја наплаќа својата работа во кинескиот Гвангжу, со плата од 10 милиони евра годишно.
| | веќе видена | слични

Бразилската спортска компанија „Плури Консулториа" објави листа на 30-те најплатени фудбалски менаџери во светот на фудбалот.Според информациите, најскап и најплатен менаџер на светот е Пеп Гвардиола со 17 милиони бруто годишен приход, на второто место е португалскиот стручњак во Челси, Жозе Мурињо, кој има нешто повеќе од 10 милиони евра, а трет е Италијанецот Марчело Липи, кој во кинескиот Гвангжу има годишна плата од точно 10 милиони евра.Ова е листата од 30-те најплатени менаџери на светот:
| | веќе видена | слични

Објавена е листата на десетте најдобро платени тренери во светот на фудбалот. По годишната заработка, ниту еден тренер не е ни блиску до тренерот на Баерн Минхен... Иако висината на годишната плата на тренерите е горе-долу позната, сепак често се случува во јавноста да се пласираат неточни или нецелосни податоци. Истражувањето на бразилската консултантска агенција Pluri Consultoria има за цел да ги утврди точните бројки и да направи листа со најплатените тренери во светот на фудбалот. Прв на листата е тренерот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола кој заработува дури 17 милиони евра годишно. Следува менаџерот на Челси, Жозе Мурињо (10.3 милиони евра), тренерот на кинески Гванжу, Марчело Липи (10 милиони евра) и долгогодишниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер кој годишно заработува 8.3 милиони евра. Од селекторите на фудбалските репрезентации, на листата со 30 најплатени тренери се најдоа Фабио Капело (Русија, 7.8 милиони евра), Рој Хоџсон (Англија, 3.4 милиони евра), Чезаре Прандели (Италија, 3 милиони евра), Фелипе ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот стратег Жозеп „Пеп“ Гвардиола е најплатениот тренер на денешницата со плата од 16 милиони евра. Тој заработува исто колку Кристијано Роналдо, а еден милион повеќе од Лионел Меси затоа тренинзите со Гвардиола се вредни „злато“. За споредба со останатите тренери на екипите кои се рамо до рамо со Баерн Минхен, Жозе Мурињо во Челси заработува 10 милиони евра годишна плата. Ривалот на Гвардиола во Бундес лигата, Јирген Клоп, кој е тренер на Дортмунд зема четири пати помалку од Шпанецот. Селекторот на Шпанија, Винсент Дел Боске, кој со селекцијата ги обедени титулите од Европско и Светско првенство зема скромни 2.3 милиони евра годишно. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола, е убедливо најплатениот фудбалски стратег во светот. Тој за една година заработил 17 милиони евра, што е многу повеќе од Жозе Мурињо и Марчело Липи, кои се на втората и на третата позиција. Шпанскиот стратег летово потпиша договор со германскиот првак и со тоа стана најскапоплатениот тренер во светот. Зад него е повратникот во Челзи, Жозе Мурињо. Португалецот, кој летово од Реал Мадрид дојде во Челзи, на „Стемфорд бриџ“ ќе заработува 10.030.000 евра, додека точно 10 милиони добива Липи од тимот на Гуангжу. Меѓу најплатените 10 тренери во светот се и Арсен Венгер со 8.260.000 евра, Фабио Капело 7.800.000, Карло Анчелоти 7.500.000, Дејвид Мојс 5.900.000, Херардо Мартино 5.400.000, Јирген Клоп 4.300.000 и Мануел Пелегрини со 4.165.000 евра за една година.
| | веќе видена | слични

Според истражувањето на бразилската консултантска компанија „Плури Консултарија" стратегот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола со годишна плата од 17 милиони евра е најплатен фудбалски тренер на денешницата. На второто место се наоѓа тренерот на Челзи, Жозе Мурињо, со 10.030 милиони евра годишно, додека трет на листата е Марчело Липи, кој е шеф на стручниот штаб на кинескиот клуб Гуанжу, со годишна плата од 10 милиони евра. Листата со најплатените 10 тренери продолжува со Арсен Венгер, Фабио Капело, Дејвид Мојс, Херардо Мартино, Јирген Клоп и Мануел Пелегрини. (Крај)
| | веќе видена | слични

Актуелниот шеф на стручниот штаб на Баерн, Пеп Гвардиола е убедливо најплатен тренер во светот, објави економскиот магазин Форбс.Шпанскиот стручњак има договор со Баерн за годишна плата од 17 милиони евра, 6,7 милиони повеќе од Жозе Мурињо кој летово се врати во Челзи.Зад нив се најде тренерот на кинескиот и азиски првак Гвангжу, Марчело Липи кој заработува точно десет милиони евра и целосно ги заслужува тие пари бидејќи од неговиот клуб направи гигант во локални и азиски рамки.Меѓу првите петмина има еден селектор. Тоа е Фабио Капело кој ја предводи руската репрезентација и од Фудбалската федерација на оваа земја заработува по 7,8 милиони евра.Интересно е тоа што Пеп Гвардиола како тренер на Баерн има седум пати повисока плата од селекторот на шпанската репрезентација Висенте дел Боске кој со „фуријата“ во последните три години стана европски и светски првак. Дел Боске има годишна плата од „само“ 2,35 милиони евра.НАЈПЛАТЕНИ ТРЕНЕРИ ВО СВЕТОТ:1. Пеп Гвардиола Баерн 17 мил. евра 2. Жозе Мурињо Челзи 10,3 3. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 153 | | | веќе видена

Во изминатите речиси три недели посетивме огромен број општини и населени места, со илјадници од вас разговаравме на повеќе теми, ги промовиравме придобивките ...
сите 303 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 137 | | | веќе видена

На 21 април и 5 мај избираме иднина. Со влезот во Европската Унија им отвораме нови врати на нашите млади и конечно создаваме услови за нив да ја бараат ...
сите 108 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 214 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кога Жозе и Пеп се сакаа…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: