Продолжуваат проблемите со повредите за Гвардиола

По повредите на Андрес Иниеста и Алексис Санчез, талентираниот Афелај ќе отсуствува од натпреврите следниве шест месеци откако ги повредил лигаментите на левото колено за време на тренинг сесијата во вторникот. Со новата повреда на холандскиот талент, се намалува изборот за средниот ред во тимот на Гвардиола што се очекува да се изрази на резултатите и играта на шпанскиот шампион. Особено несреќен е фактот што Афелај неодамна ја залечи повредата која го мачеше при подготовките за новата сезона.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола се изрази ласкаво за следниот противник на „каталонците“ во лицето на Атлетико Мадрид. Тој смета дека „јорганџиите“ играат многу добро од почетокот на сезоната и ќе имаат сериозен отпор на неговиот тим на средбата меѓу нив вечерва. „Атлетико има сосема нов стил на игра. Мансано тотално го измени лицето на тимот. Тие играат многу добро и се добро организирани, како што беше и под раководство на Кике Санчез Флорес. Сега тимот напаѓа почесто низ центарот на теренот“. „Тие постигнаа куп голови од почетокот на сезоната, а примија само еден. Да си признаам изненаден сум од добрата игра на тимот и од одличните засилувања, кои ги направија во текот на летото.“ - изјави Гвардиола. Тренерот одби да открие со каков тим ќе излезе во овој дуел. Сепак, тој го охрабри Ибрахим Афелај, кој доби тешка повреда на тренинг. „Ако се потпрете на тројца дефанзивци, така ќе имаме повеќе опции во нападот. Го гледав повторно натпреварот со Валенсија. Тоа дека противникот одигра силен ...
| | веќе видена | слични

Крилниот фудбалер на актуелниот европски и шпански првак Барселона, Ибрахим Афелај поради тешка повреда на коленото која ја доби на тренинг во четвртокот навечер ќе отсуствува од терените неколку месеци. Како што соопштија од каталонскиот гигант, на 25-годишниот холандски репрезентативец му пукнале накрсните лигаменти на левото колено. Според клупските лекари, Афелај поради оваа повреда ќе мора да биде подвргнат на хируршки зафат.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона, Ибрахим Афелај заработи тешка повреда на вчерашниот тренинг на каталонската екипа и ќе мора да замине на операција на коленото. 25-годишниот холандски репрезентативец ги скина вкрстените лигаменти на левото колено и според првите проценки ќе биде надвор од теренот во наредните шест месеци. Малерозниот Афелај штотуку се приклучи на тимот по опоравувањето од повреда која ја заработи во текот на подготовките за новата сезона. Холанѓанецот има 36 одиграни натпревари за националниот тим, а на Ноу Камп стигна во јануари од ПСВ Ајндховен за сума од три милиони евра.
| | веќе видена | слични

Играчот за врска на Барселона, 25-годишниот холандски репрезентативец Ибрахим Афелај, ќе мора да го оперира коленото кое го повреди на тренинг и според првичните проценки потоа ќе мора да мирува дури половина година. "Се работи за повреда на вкрстените лигаменти на левото колено и операција е неопходна. Операцијата ќе биде извршена до крајот на неделата." - се вели во соопштението од Барселона.
| | веќе видена | слични

Холандскиот игач за врска на европскиот шампион Барселона, Ибрахим Афелај речиси сигурно нема да игра до крајот на оваа сезона. Талентираниот играч за врска ги скина лигаментите на левото колено на вчерашниот тренинг, јавуваат од Камп Ноу. Тешката повреда ќе го остави во „болницата“ барем половина година. Се очекува во наредните денови доктор Кугат да го оперира Афелај. Од почетокот на оваа сезона холанѓанецот има одиграно само два натпревари, против Осасуна и против Милан и во двата влезе во второто полувреме. Афелај ги пропушти првите официјални натпревари поради повреда во предсезонските подготовки. Покрај Афелај, во редовите на Барса на повреди се жалаат и Алексис Санчес, Андрес Иниеста и Пике, при што последниот се очекува да биде спремен во наредните неколку денови.
| | веќе видена | слични

Барселона нема да може да смета на услугите на холандскиот интернационалец Ибрахим Афелај најмалку шест месеци, откако тој заработи тешка повреда на вчерашниот тренинг. 25-годишниот Афелај ги скина вкрстените лигаменти на левото колено, по што ќе мора да оди на операција. Холанѓанецот во последно време нема среќа, бидејќи само што успеа да ја надмине повредата со која се здоби за време на подготовките, заработи нова, уште потешка.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави дека добил политички азил во Унгарија , поради тоа што бил, како што ...
сите 847 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 205 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 48 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 108 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжуваат проблемите со повредите за Гвардиола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: