ЦУЦУЛОВСКИ: Будалесто е

Она што ќе следи тешко е да се предвиди. Но, генерално земено, насоката е јасна: дооуништување на каква-таквата државност и сувереност на Република Македонија,коментира професорот Будалесто е, дури и трогателно инфантилно е, да се очекува оваа власт (која на власт дојде така како што дојде на 27.04.2017) да се однесува транспарентно (помодарски кажано, отворено) и инклузивно (помодарски кажано, вклучително, соработнички) како кон граѓаните, така и кон опозицијата (сеедно каква била) која не презеде буквално ништо да ја разголи незаконитоста со која сегашнава власт дојде на власт. пишува професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук. -Непознато е (или мене ми е непознато) да се изрши незаконска замена на една власт (особено режим!) само за десетина минути, колку што траеше изборот и преземањето на власта на 27.04.2017, а тоа да не биде планирано. Потоа, се случи друго насилие (влегување на граѓаните во Собранието) за кое сегашнава власт, како и некои медиуми/аналитичари/експерти - без тронка достоинство и без око ...
| | веќе видена | слични

Јас сум луд или само така ми се чини? Зарем доскорашната опозиција, нејзините најистурени интелектуалци, оние демек ултрадемократски настроени медиуми и новинари, море и онаа самопрогласена прогресивна јавност сосе дузина соросулковци, шаренковци и лажната авангарда, зарем не ги слушавме како со години врескаа за нетранспарентноста на власта? Нели ветуваа дека кога ќе се променел режимот, како што тие го нарекуваа, ќе течела транспарентност низ ногавици? И што правиме сега со тајниве договори со Бугарија, затворениве седници и криењето информации од македонската јавност? Како, бе, наеднаш еден договор за добрососедство стана државна тајна? Па, не го договара Заев миразот на ќерка си, опстојувањето на македонскиот идентитет е во прашање. Е, ама наеднаш „транспарентниве“ и „прогресивниве“ замолкнаа. Никаде ги нема да зуцнат. Ај што збрцаа главите ко ноеви околу новите задолжувања на Владата, баш ми е гајле за тоа, ама каде се нешто да речат за можната бугаризација на македонскиот народ и јазик и целата мистика ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На последните предвремени парламентарните избори Во Република Македонија победи ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата „За подобра Македонија“ и всушност конституирањето на парламентарното мнозинство е на еден начин изигрување на изборната волја на граѓаните, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски во дебатната емисија „Само Вистина“ на Канал 5 Телевизија. – Самиот претседател на СДС и сегашен премиер на своето експозе не повика како опозиција да бидеме конструктивна, не повика како опозиција да бидеме инклузивни и самиот тој вети дека тие како власт ќе направат се да добијат и од наша страна да добијат фидбек и повратна реакција во процесите кои што ќе се одвиваат и во Собранието и во државата. На еден начин како опозиција ние тоа го правиме. Во овој изминат период може да видиме дека ние како опозиција во парламентот поднесовме 7 закони, додека пак власта поднесе 4 закони, а квантитетот значи и квалитет ако се види кои закони се поднесени. Конкретно поднесовме закон за зголемување на платата на докторите, ...
| | веќе видена | слични

– Самиот претседател на СДС и сегашен премиер на своето експозе не повика како опозиција да бидеме конструктивна, не повика како опозиција да бидеме инклузивни и самиот тој вети дека тие како власт ќе направат се да добијат и од наша страна да добијат фидбек и повратна реакција во процесите кои што ќе се одвиваат и во Собранието и во државата. На еден начин како опозиција ние тоа го правиме. Во овој изминат период може да видиме дека ние како опозиција во парламентот поднесовме 7 закони, додека пак власта поднесе 4 закони, а квантитетот значи и квалитет ако се види кои закони се поднесени. Конкретно поднесовме закон за зголемување на платата на докторите, заедно со сеопфатен закон за решавање на статусот на докторите, нагласи Илиоски. Според Илиоски, СДС како власт имаат одговорност за водење на државата, имаат одговорност за функционирање на парламентот, имаат одговорност на носење на закони и дека ВМРО-ДПМНЕ како контруктивна опозиција и подава рака на контруктивност. – Моравме да се поделиме на повеќе ...
| | веќе видена | слични

Каде брза нашево прваче? Каде брза марионетскиов премиер? Зошто на 1-ви Август требал да го потпише договорот. Јасно е, за да на спонзорите во Подгорица на 2-ри Август им реферира дека „мишн дан“. Мисијата е завршена. Долгот почнал да го враќа. Како човек кој земал пари од лихвари, брза на 2-ри да врати дел од лихвата. Кого мафта тој? Ве прашувам сите вас, што ќе го прочитате ова писание, можно ли е еден Зоран Заев само 15 дена од неговото поставување на чело на квислиншката влада да отиде во Бугарија, на цмок-цмок со Борисов и да каже, ние договорот ќе го потпишеме, се е договорено ни фали само уште едно кафе, ако веќе претходно не соработувал со бугарските разузнавачки служби. Ова јасно укажува дека во изминативе неколку години, овие служби сериозно работеле со Зоран Заев и помагале во неговото инсталирање на чело на Македонската влада. Сега се разбиструва тврдењето дека во рушењето на претходната влада беа вклучени две служби од подалеку и една комшиска. Комшиската е прва на која што Заев и се раздолжува. ...
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од интервјуто со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев за МКД.мк: За прв човек на ЕЛЕМ се споменува името на Србинот Александар Обрадовиќ, од неодамна со одлука на Владата и македонски државјанин. Тоа е Ваш предлог? – Јас човекот не го познавам. Никогаш во животот не сум го видел. Ако мене ме прашате, јас сметам дека ние имаме доволно квалитетни луѓе што можат да ја раководат таа компанија. Колку што знам, за таа функција сѐ уште нема официјален предлог од Владата. Дали е вистина дека пред последните локални избори имавте понуда од ВМРО-ДПМНЕ за градоначалничката функција на Велес? – Во животот сум имал многу понуди за политички ангажман, од разни страни. Но сите, според мене, биле несоодветни. Понудата да се вклучи претставник од бизнис-секторот од тогаш мандатарот Зоран Заев беше коректна. За мене тоа претставува чест, но и голема обврска и навистина сѐ ќе сторам, ќе се заложам да го оствариме тоа што го ветивме и тоа за што се договараме. Имавте ли средби со странските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот вицепремиер за економски прашања вели дека е задоволен од тоа како се одвиваат работите по првите 45 дена од неговото прво искуство како бизнисмен во политиката. Во тимот на премиерот Заев, Кочо Анѓушев е најбогатиот министер - во анкетниот лист тој запишал имот вреден 28 милиони евра. Што го натерало овој бизнисмен да влезе во политиката?Со ваков анкетен лист неблагодарно е да земам пари од државата и парите ќе ги донирам во хуманитарни цели и за стипендирање ученици, вели Анѓушев.Тој во својот анкетен лист напиша дека поседува 6 стана, две куќи, од кои една на Халкидики, и неколку деловни простории, автомобили „масерати“, „порше“ и „мини кантримен“, уметнички слики од македонски автори, златен накит, часовници ролекс. Најголема вредност во неговиот имот има уделот во групата „Фероинвест“, каде што тој е содружник со 80 отсто од акциите, или 21 милион евра. Удел има и во фабриката „Брако“, а веќе го продал уделот во компанијата за трговија со електрична енергија ЕДС.„Веќе 45 дена сум на ова ново ...
| | веќе видена | слични

Денешната состојба во ВМРО-ДПМНЕ наликува на една бугарска анегдота од времето на социјализмот: била донесена одлука народот да биде обесен и лугето имале само едно прашање. Дали сами да си купат јаже или ќе го добијат како подарок? Во последниве три години ВМРО-ДПМНЕ активно работи да се самоуништи и за жал, тоа не е анегдота. Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална логика. Нема логика да управуваш 11 години, да го направиш Скопје европска метропола, да го потврдиш преку градби и споменици континуитетот на македонскиот идентитет од три милениуми наваму и потоа да го зацрташ сето тоа, како да не било. Членовите на таа партија се нормални луѓе и никој од нив не сака да се самоубие партијата. А, уште помалку да биде уништена државата. Не сакат самоуништување и сите нормални, чесни македонци. ЈАЗОТ Е СЕ ПОГОЛЕМ МЕЃУ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ...
| | веќе видена | слични

Секогаш кога требало да се одлучува за Македонија и Македонците тоа го правеле големите европски сили, некоја друга голема сила или соседните држави под патронат на големите сили, но никогаш тоа не го правеле Македонците. И еве повторно на повидок е повторување на историјата, а само будала три пати се удира од исти камен и неможе да ги препознае законитостите на регионалните геополитички случувања, или пак тоа го прави намерно, односно предавнички. Очигледно е дека владата на СДС-то и Заев постојано се удираат во камен, но болката ќе ја почувствуваме ние како народ. Повторно се собраа трите соседи (овој пат членки на ЕУ) и со поддршка на високи претставници на ЕУ во Солун разговараат за Македонија. Исто како и пред 105 години кога по овие нивни „разговори“ за Македонија и реформите во тогашната Отоманска империја се распарчи кутра Македонија. Се наликува на нов „Балкански сојуз“. И повторно Македонија не е на преговарачката маса за рамноправно да членува во тој сојуз. Повторно во следната фаза ќе се вклучи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦУЦУЛОВСКИ: Будалесто е

Од:
До кого (е-маил):
Порака: