Повици да се одземе британското државјанство на сопругата на Асад

Асма ал Асад ги искористи своите профили на социјалните медиуми за да го обвини Запад дека лаже за нападот со сарин Сопругата на Башар ал Асад, родена во Лондон, се соочува со повици да и' се одземе британското државјанство откако таа го искористи нејзиниот профил на „Инстаграм“ за да го обвини Запад дека лаже за употребата на гасот сарин од страна на нејзиниот сопруг. Асма ал Асад, по потекло од Актон, западен Лондон, ја следат вкупно 500.000 луѓе преку „Инстаграм“, „Фејсбук“ и „Телеграм“ - последното е апликација означена како место за ширење тероризам. Но, еден пост посебно предизвика гнев, бидејќи таа напиша на арапски јазик: „Претседателството на Сириската Арапска Република потврдува дека она што го направи Америка е неодговорен акт што е одраз само на кратковидост, тесен хоризонт, политичко и воено слепило за реалноста и наивно следење на френетична лажна пропаганда“. Асма, која е поранешна службеничка во банката „ЏП Морган“ веќе има забрана за патување во Европа од 2012 година, но сега се зголемува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Сирија, Башар ал Асад доби телеграма од генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во која тој ја поздравува сириската Влада и народот по повод 71-годишнината од независноста на Сирија, соопшти канцеларијата на Асад. - На почетокот на годината повикав за зацврствување на мирот во целиот свет, на тоа кон кое се стреми целото човештво во името на прогресот и благосостојбата, на вредностите, содржани во Декларацијата на Обединетите нации, се наведува во пораката на Гутереш. - Се надевам дека земјата ќе даде свој ефикасен придонес во зајакнувањето на ОН и во заедничките напори за заштита на мирот, развојот и човековите права, додаде Гутереш. На 17 април Сирија ја одбележа 71-годишнината од независноста. Во меморијалниот комплекс во планината Касуон покрај Дамаск се одржа свечена церемонија за Денот на евакуацијата на француските и британските колонијални воени сили.
| | веќе видена | слични
3 копии

Децата на сирискиот претседател Башар ал-Асад почнаа да учат руски јазик, објавил амбасадорот на Сирија во Москва. “Одлуката на претседателот Башар ал-Асад да го направи рускиот втор јазик во Сирија е еден од начините сирискиот народ да ја покаже својата благодарност до рускиот народ за неговата поддршка. Многу семејства дури ставија имиња на своите деца по Путин. И, ќе ви кажам: Не е тајна дека децата на претседателот учат руски јазик сега”, изјави сирискиот амбасадор Ријад Хадад во говорот пред Советот на Федерацијата. Дипломатот додаде дека студии на руски јазик сега се достапни на секој универзитет во Сирија и во училиштата со почеток во седмо одделение.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интервју за новинската агенција Спутник претседателот на Сирија, Башар Асад, призна дека над 50% од системот за противвоздушна одбрана на земјата се уништени од непријателски напади. „Нема да давам точен број сега бидејќи, како што знаете, тоа се воени информации, но можам да ви кажам дека е повеќе од 50%”“, изјави шефот на државата на блискоисточната република. Асад објасни дека неспособноста на системите да соборат американски ракети „Томахоук” при нападот од 7 април е од „технички аспект”. „Технички тоа е комплицирано бидејќи ракетата треба да ја види својата цел, и за да се случи тоа, имате потреба од радар, кој го гледа секој агол на земјата, што е невозможно, бидејќи зборуваме за терен и топографија, а, како што знаете, крстосувачките проектили го користат теренот за да се скријат од радарот”, рече Асад. Сирискиот претседател додаде дека втората причина зошто противвоздушниот систем не успеал да ги собори американските ракети се штетите кои ги имаат претрпено ПВО. Loading...
| | веќе видена | слични

Сирискиот претседател Башар Ал Асад, ги оспорил податоците кои ги изнеле Обединетите Нации за бројот на жртви во текот на шестгодишната војна во таа земја, тврдејќи дека Западот ги преувеличува тие бројки за да има оправдание за интервенција. Тој додал дека ни ОН, ни било кој друг набљудувач нема средства точно да ги пресмета тие броеви поради различните фракции на теренот, вклучувајќи ги "странците, терористите и Сиријците". "Станува збор за десетина илјади, а не тоа што го слушате во медиумите - преку сто илјади. Секако, можеме да разговараме и за илјадници исчезнати луѓе за чија судбина не знаеме ништо. Тоа е официјална бројка", рекол Асад. "Броевите кои ги слушаме во западните медиуми минатите шест години не се точни, тоа се напумпани цифри кои покажуваат колку е страшна ситуацијата, за тоа подоцна да се употреби како хуманитарен изговор за интервенција во Сирија", рекол Асад, пренесува Sputnik .
| | веќе видена | слични

Родена е и израсната во Лондон, добро образована, модерна и секогаш елегантно облечена. Сега пратеници од Обединетото Кралство упорно настојуваат да и’ биде одземен британскиот пасош. Таа е најголемиот приврзаник на претседателот на Сирија, Башар Асад – неговата сопруга Асма. Фотографии со жени и деца, прегрнати со Асма Асад, има во изобилие на социјалните мрежи. Конзервативни мајки од Алепо, кои срамежливо го тргаат својот црн хиџаб, немоќни баби и деца во прегратките на првата дама – поранешната „Пустинска роза“, како што ја опиша светски популарниот американски магазин за мода „Vogue“, во 2011 година, веќе наголемо станува мајка на блискоисточната нација, која со години е измачена од сурова војна. Сега четириесет и едногодишната убавица и високообрaзoвана Асма, некогаш беше обожувана како идеален партнер на Башар Асад. Таа порасната во Велика Британија, како ќерка на сириски дипломат. Нејзината мајка е кардио хирург. Покрај сирискиот, Асма поседува и британски пасош, кој во овие моменти можно е да и’ биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Лондон ја знаеле како Ема, а потоа го запознала Башар Ал Асад и сè се променило. Асма Ал Асад (41) која инаку ја нарекуваат „Пустинска ружа“, а некои и „Прва дама на пеколот“, е првата дама на Сирија и го привлекува вниманието каде и да се појави. Сопругата на Башар Ал Асад е дел од имиџот кој го пропагира претседателот на Сирија, таа е сигурна во себе и многу горда на она што е. За разлика од својот сопруг, Асма не пораснала во палатата на брутален диктатор, туку во чесна куќа во лондонски Актон со родителите кардиолози. Таа го посетувала училиштето Church of England , каде што пријателите ја знаеле како Ема, пишува „The Courier Mail” . Асма студирала француски јазик, а потоа кратко работела за инвестициска банка во Њујорк. Асад го запознала додека бил на специјализација по офтамологија во Лондон, а потоа повторно се сретнале во 2000 година и во тајност се венчале една година подоцна. Свадбата се случила само неколку дена откако Асад станал претседател по смртта на неговиот татко, а таа тогаш имала 25 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Асма ел Асад (41) инаку ја нарекуваат Пустинска роза,а некои и „Вистинска дама од пеколот“, првата дама на Сирија и сопруга на Башар ел Асад привлекува внимание каде и да се појави. Асма е дел од имиџот кој го пропагира Башар, сигурна е во себе и многу горда на тоа што е. За разлика од нејзиниот сопруг, Асма не пораснала во палата на брутален дикатаор туку во чесна куќа во Лондон со родители кардиолози. Одела во училиштето "Church of England", каде пријателите ја знаеле како Емили. Запознајте ја првата дама на Сирија...
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 192 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повици да се одземе британското државјанство на сопругата на Асад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: