Гутереш: Климатските промени се директна егзистенцијална закана


7 копии

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „директна егзистенцијална закана“ и дека мора да ја намали зависноста од фосилните горива до 2020 година, со цел да се спречи „излегување на климатските промени од контрола“. Гутереш истакна дела станува збор за „кризна ситуација“ што треба под итно да се решава, оценувајќи дека светот се соочува со недостиг на лидерство во борбата против климатските промени. – Климатските промени се движат побрзо од нас. Мораме да ја запреме погубната емисија на гасови што го предизвикуваат ефектот на стаклена градина и да иницираме акција за заштита на климата, порача Гутереш. Тој истакна дека луѓето ширум светот се соочуваат со рекордни температури, кои предизвикуваат екстремни бранови на жештини, шумски пожари и поплави што „оставаат смрт и пустош“. – Научниците со децении предупредуваат на глобалното затоплување, но многу лидери одбиваат да го слушнат тоа предупредување и само мал број од нив дејствуваат со визија како што бара ...
| | веќе видена | слични

„Во прашање е иднината на човештвото“.Познатите личности често ги користат своите платформи за да ја шират свеста за важни прашања. Но додека на многумина од нас станаа глуви за нивните предупредувања, има нешто во врска со Харисон Форд што ги тера луѓето да седат и да го слушаат.Можеби е до култот што го стекна играјќи херојски ликови како Индијана Џонс и Хан Соло.Поверојатно, сепак, тоа е затоа што Форд не ги заобиколува важните прашања, туку им упаѓа со распукани пиштоли.Говорејќи на Самитот за глобална климатска акција во Сан Франциско оваа недела, 76-годишниот актер и неумолив климатски активист даде мрачно предупредување: „Ако не го смениме патот на кој сме денес, иднината на човештвото е во опасност.““Stop giving power to people who don't believe in science.” - Harrison Ford pic.twitter.com/Ywja01Z7Qi AJ+ (@ajplus) September 14, 2018Острото предупредување на актерот беше проследено со долга воздишка. Речиси можевте да ја почувствувате неговата огорченост.Речиси 27 години Форд работи за групата за ...
| | веќе видена | слични

Учесниците на големо го пофалија она што го направиле досега, но и она што мислат да го преземат за да го забават глобалното затоплување. За тоа добија пофалби, преку видео порака, и од п оранешниот гуверенер на Калифорнија Арнолд Шварценегер : „И сите вие сте херои затоа што се борите за чиста животна средина, за чист свет, зелен свет, го сакам тоа. Сега снимам филм за научна фантастика, затоа не можам да бидам со вас. Го снимам Терминатор 6. Но, она што го правите не е научна фантастика. Јас овде само играм херој, но вие сте вистински акциони херои “, рече Шварценегер. Нивните напори вклучуваат ветувања за трилиони долари вложувања во почиста енергија и за напуштање на инвестициите во фосилни горива. Градоначалникот на Сан Франциско, Лондон Брид, вели дека од тоа зависи иднината на светот: „ Ова прашање е поголемо од еден град, еден регион или земја. Изборите и обврските што ќе ги направиме во следните неколку дена и нашата постојана соработка ќе одредат дали можеме да водиме подобра иднина за следната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гутереш: Климатските промени се директна егзистенцијална закана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: