Гус Хидинк е нов тренер на Анжи!

Холандскиот фудбалски стратег Гус Хидинк постигнал договор со првиот човек на рускиот богаташки клуб Анжи од Махачкала и во наредните година и пол ќе го предводи амбициозниот тим. Помошници на Холанѓанецот во Дагестан ќе му бидат Жељко Петровиќ и Тон де Шатинер. Ќе има ли можност за нови успеси во Русија? Холандскиот стручњак на клупата на Анжи ќе го замени Јури Красножан кој на почетокот на оваа недела поднесе оставка. Хидинк, пак, беше без ангажман од ноември минатата година, кога доби отказ во репрезентацијата на Турција, со која не успеа да се пласира на ЕП. Анжи во моментов се наоѓа на 7. место на табелата во првенството на Русија, а членови на овој амбициозен состав се Самуел Ето, Роберто Карлос, Јури Жирков и Мбарак Бусуфа. Во досегашната своја богата тренерска кариера, Холанѓанецот беше тренер на Челзи, Реал (М), ПСВ, Бетис, Валенсија и Фенербахче.
| | веќе видена | слични

Нов тренер на амбициозниот руски прволигаш Анжи е Гус Хидинк. Холандскиот стручњак вчера требаше да го потпише договор со клубот од Махачкала и веднаш да тргне на пат во Белек во Турција, каде што се наоѓа клубот на подготовки. Еден од соработниците на Хидинк ќе биде и Жељко Петровиќ, донеодамнешниот тренер на јапонскиот Урава. Хидинк последниот ангажман го имаше во Турција каде беше селектор, а состојбата во рускиот фудбал не му е непозната, бидејќи ја водеше и репрезентацијата на "зборнаја".
| | веќе видена | слични
2 копии

Холандскиот тренер, Гус Хидинк ќе биде новиот тренер на Анжи откако денес потпиша 18 месечен договор со клубот. "Денска Гус Хидинк потпиша договор. Освен позицијата како тренер, Хидинк исто така ќе биде и потпретседател на секторот за развој во клубот" - стои во соопштението на Анжи. Хидинк без работа е од ноември минатата година кога се раздели со репрезентацијата на Турција.
| | веќе видена | слични

Холанѓанецот Хус Хидинк се договори со раководството на рускиот фудбалски прволигаш Анжи во следните 18 месеци да го предводи тимот од Махачкала. Трофејниот тренер беше без работа од ноември, лани, кога доби отказ од Турската фудбалска федерација, по дебаклот што го доживеа репрезентацијата на Турција во баражот за ЕП од Хрватска. Хидинк има големо фудбалско педигре. Беше тренер на Реал Мадрид, Челзи, Валенсија, ПСВ, Фенербахче..., а селекторуваше во Русија, Јужна Kореја, Холандија и Турција. Богатиот сопственик Сулејман Kеримов има амбициозен план да направи фудбалски гигант од моментно 7-пласираниот клуб во Првата руска лига. Дел од мозаикот што треба да го склопува Хидинк се и фудбалските ѕвезди Самуел Ето, Роберто Kарлуш, Јури Жирков, Мбарк Бусуфа...
| | веќе видена | слични

Анжи Махачкала го ангажираше Гус Хидинк како нов тренер на клубот. Ангажирањето на 65-годишниот тренер дојде откако клубот кој потроши огромна сума на пари во претходниве неколку години, го отпуште претходниот тренер, Јури Красножан. Тој на оваа функција не помина ни цели 2 месеци, а причината за неговото отпуштање беше нестабилниот однос со некои од фудбалерите. Хидинк беше селектор на Русија во периодот 2006-2010 година, а пола година беше предводник на Челси. Негов последен ангажман беше во Турција, но тој си даде оставка од селекторското место, откако не успеа да се квалификува на Европското првенство. Да се потсетиме, тој загуби од Хрватска во баражот. Инаку, холандскиот тренер беше поврзуван со селекторското место во Англија, но и улога во тимот на Челси. Тој ја избрал оваа работа, затоа што тимот има план да го подигне фудбалот во земјата, а за тоа разговарал и со претседателот на клубот, Сулејман Керимов. Инаку, за тренерското место во богатиот руски клуб беше поврзуван и Фабио Капело.
| | веќе видена | слични

Гус Хидинк е новиот тренер на Анжи Махачкала. Договорот на експертот е на 18 месеци. Холандскиот стратег беше без работа, откако не успеа да се пласира со Турција за Европското првенство во Полска и Украина во 2012 година. Гласините во медиумите во Англија го испратија 65-годишниот Хидинк на чело на Челзи или на англискиот национален тим. ПСВ, исто така беше една од можните варијанти за нов тим на холанѓанецот. Претходно овој месец, Јури Красножан ја напушти тренерската позиција на Анжи. Помошници на Гус Хидинк ќе бидат Тон ду Шатиние и Жељко Петровиќ. Според рускиот печат, Гус Хидинк ќе зема плата од 13 милиони евра годишно во клубот од Махачкала.
| | веќе видена | слични

Останато | Според пишувањата на медиумите од Холандија, Гус Хидинк ќе седне на тренерското столче на супер-богатиот Анжи... Извештаите велат дека Хидинк е во Москва каде треба да ги финализира деталите од соработката со Анжи, и се очекува во следните 24 часа да пристигне официјална потврда за преселбата на стратегот на кормилото на Анжи. Се говори дека Холанѓанецот со клубот од Макачкала ќе стави потпис на 18 месечен договор, според кој ќе заработува 10 милиони евра годишно. Доколку се реализираат ваквите најави, Андре Вилаш Боаш ќе дише малку послободно, бидејќи се шпекулираше дека Роман Абрамович би можел да го врати својот добар пријател Гус Хидинк на Стемфорд Бриџ. 65 годишниот стратег го предводеше Челзи на привремена основа во 2009, и на ’Сините’ им донесе трофеј од ФА Купот. Се сугерираше дека Холанѓанецот одново би можел да го превземе кормилото на Челзи, доколку Андре Вилаш Боаш не почне да ги носи посакуваните резултати. Powered by: 24 ...
| | веќе видена | слични

Холандскиот фудбалски стратег Гус Хидинг, потпиша 18- месечен договор со рускиот клуб Анжи Махачкала, објави Goal.com. Според спортскиот портал се очекува клубот јавно да го објави назначувањето на Хидинг во наредните 24 часа, а според холандските медиуми Анжи и тренерот се договориле за сума од 10 милиони евра со платен данок. Клубот наводно одобрил и значителна сума на пари за Хидинг да ги донесе фудбалерите кои ги сака, а според порталот една од причините поради која Холанѓанецот прифатил да стане тренер на Анжи е затоа што е запознаен со менталитетот, културата и фудбалот во Русија додека беше селектор на Руската фудбалска селекција. Гус Хидинг до сега беше менаџер на повеќе европски клубови како ПСВ, Валенсија, Реал Мадрид, Челзи, и селектор на репрезентациите на Холандија, Јужна Кореја, Австралија, Русија и Турција.
| | веќе видена | слични

Холандскиот стратег Гус Хидинк потпиша 18-месечен договор со рускиот фудбалски прволигаш Анжи, со годишна плата од десет милиони евра по оданочување. На тој начин, Хидинк им стави крај на шпекулациите дека ќе го замени Португалецот Андре Вилјаш-Боаш во Челзи. Холанѓанецот беше без работа од ноември, кога поднесе оставка на позицијата селектор на турската репрезентација и управата на клубот од Махачкала му вети дека ќе обезбеди пари за големи засилувања. Хидинк е веќе навикнат на животот во Русија, бидејќи беше селектор на националниот тим четири години (2006-2010). Покрај Челзи, за неговите услуги беа заинтересирани и ПСЖ и Англија.
| | веќе видена | слични

Холандскиот стратег Гус Хидинк е нов тренер на рускиот тим Анжи. Тој ќе го предводи кормилото на ултрабогатиот клуб од Махачкала во следните 18 месеци, а според руските медиуми неговата годишна плата ќе изнесува 13 милиони евра. Хидинк, кој доаѓа на местото на Јури Красножан, беше без ангажман по отказот на селекторското место на Турција, по неуспешниот обид за пласман на ЕП 2012 во Полска и Украина. Во богатата кариера ги предводеше Челзи, Реал Мадрид, ПСВ, Бетис, Валенсија и Фенербахче, а од националните селекции, покрај Турција, и оние на Русија и Јужна Кореја. Неговото име беше споменувано од англиските медиуми со кам-бек на Островот, откако еден дел го поврзуваа со селекторската позиција на Гордиот Албион, а други со менаџерското место во Челзи. Со овој потпис тој стави крај на ваквите шпекулации.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 567 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 422 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 343 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гус Хидинк е нов тренер на Анжи!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: