Гулит доби отказ од чеченскиот претседател Кадиров

2 копии

Легендарниот холандски фудбалер Руд Гулит доби отказ од тренерската позиција во рускиот прволигаш Терек од чеченската престолнина Грозни, откако забележа пораз од 0:1 на гостувањето кај Амкар во Перм во 13-то коло од на руското фудбалско првенство „ Руд Гулит не е повеќе тренер на Терек . За жал, во нашиот клуб не успеа да го покаже својот тренерски талент. Под неговото водство екипата оствари многу лоши резултати“, изјави претседателот на Терек и претседател на руската република Чеченија, Рамзан Кадиров за агенцијата Итнерфакс по поразот во Перм. Гулит на големо изненадување на европската фудбалска јавност го презема водството на Терек на почетокот од годинава, но во првите 13 кола од рускиот шампионат со клубот од Грозни освои само 12 бодови, и моментално е на 14-то место на табелата во лигата со 16 екипи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Холандската фудбалска легенда Руд Гулит доби отказ од рускиот Терек веднаш по поразот од Амкар Перм. Раководството на тимот не е задоволно од изданијата на тимот во новата сезона и пласманот на 14. место со само 12 поени. Последниот пораз од Амкар од 1:0 беше клучниот момент претседателот Рамзан Кадиров да му врачи отказ на Холанѓанецот кој се задржа во Грозни само шест месеци. “Терек никогаш не бил толку очаен. Гулит не успеа да направи ништо со екипата. Таа е надвор од форма, нема стил на игра, ниту е желна за големи резултати. Моравме да најдеме начин да го исправиме тоа”, стои меѓу другото во соопштението на клубот. Пред два дена клубот го искритикува Гулит бидејќи повеќе мислел на дискотеките и баровите отколку на екипата. Сигурно и тоа имало големо влијание врз одлуката на раководството. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед, дефинитивно, излезе од трката за играчот од средниот ред на Тотенхем, Лука Модриќ. Англиските медиуми тврдат дека „бебињата“ сега се фокусирани на ѕвездата на Интер, Весли Снајдер. „Модриќ беше прв избор на Алекс Фергусон како замена за Пол Сколс. Но, не се договорија со Тотенхем околу цената. Модриќ ќе остане во Лондон, а евентуално ако се случи да го напушти Тотенхем, изгледна дестинација е градскиот ривал Челзи, кој го дава Дрогба и плус 35 милиони евра“, пишуваат медиумите. Веќе е познато дека Манчестер Ј. даваше за Модриќ 20 милиона фунти, но Хари Реднап, кој кажа дека продажбата на Лука е како продажба на клубот, би потпишал капитулација само ако на масата види астрономски 50 милиони. Инаку, цената на Снајдер е меѓу 30 и 35 милиони фунти. Англискиот премиерлигаш Сандерленд на не баш примерен начин ги извести клубовите дека на располагање ја имаат ѕвездата на Гана, Гјан, без претходно да го консултираат самиот фудбалер. Гјан беше и тоа како изненаден, кога го виде мејлот под име ...
| | веќе видена | слични

Амкар Перм, во кој настапува нашиот интернационалец Стевица Ристиќ, со 1-0 победи во дуелот против Терек Грозни, но она што беше интересно по овој меч е дека раководството на поразената екипа го отпушти реномираниот тренер, некогашниот прославен холандски фудбалер Руд Гулит. Ристиќ повторно се врати на теренот по еден месец пауза поради повреда. Беше предвидено да стартува од почеток, но сепак во игра влезе во 62. минута. На Руд Гулит му беше пресудено во 90-тата минута, кога еден противнички играч си постигна автогол. Претходно, напаѓачот на македонската репрезентација имаше одлична шанса да го отвори резултатот во 72. минута, се проби во шеснаесетникот, но наместо удар, падна на земја во обидот да изнуди пенал. Не беше досудена најстрога казна, а неговите соиграчи за момент помислија дека повторно ја обновил повредата. Пред овој меч амбициозната управа на Терек Грозни објави на својата интернет- страница дека ќе го отпушти Руд Гулит доколку тимот биде поразен на гостувањето во Перм, а по средбата одлуката ...
| | веќе видена | слични

Холандската фудбалска легенда Руд Гулит се соочува со ултиматум, дури и со закана од чеченскиот лидер Кадиров, кој воедно е и претседател на фудбалскиот клуб Терек, дека ќе биде отпуштен доколку неговиот клуб не победи на следниот натпревар. Руд Гулит, кој својата фудбалска слава ја стекна најмногу во италијанскиот гигант Милан, кога заедно со Франк Рајкард и Марко ван Бастен го сочинуваа најдоброто трио во Европа и жареа и палеа по фудбалските терени, повеќе се интересирал за баровите и за дискотеките во Грозни отколку за клубот, што може скапо да го чини. Холандскиот стратег, кој од скоро е тренер на чеченскиот клуб Терек од Грозни кој се натпреварува во руската лига, доби закана, поточно ултиматум, преку клупската веб-страница. Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, кој е и претседател на Терек, му порача на Холанѓанецот: - Гулит не ги исполни нашите очекувања. Наместо да ги засука ракавите и да почне да работи на подобрување на позицијата на табелата, тој размислува само за барови и за дискотеки. Тој сега ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот холандски фудбалер Руд Гулит е близу отказ на местото тренер во рускиот прволигаш Терек, поради лошите резултати, но и неговиот бурен ноќен живот Клубот од Грозни покрај милионите евра што ги потроши на засилувања, освои само 12 бода во исто толку натпревари во досегашниот тек на шампионатот. - Мораме да кажеме дека Гулит не ги задоволи очекувањата на клупата на Терек. Тој повеќе размислува за баровите и дискотеките, наместо за резултатите - наведено е во соопштението на клубот. Поради ултиматум поставен од претседателот на клубот, Гулит мораше да оствари победа на вчерашното гостување против Амкар, доколку сакаше да го сочува работното место.
| | веќе видена | слични

Легендата на холандскиот фудбал, Руд Гулит доби отказ од кормилото на Терек Грозни откако денеска загуби од Амкар. Руд Гулит доби ултиматум од челниците дека доколку загуби и на гостувањето кај Амкар тоа ќе биде негов последен натпревар на клупата. Денес тимот на нашиот Стевица Ристиќ победи со 1-0 што значеше и крај на работата на Гулит во Грозни. "Руд Гулит не е повеќе тренер на Терек. За жал, во нашиот клуб не го покажа својот тренерски талент, под негово водство екипата оствари лоши резултати" - изјави претседателот на клубот Рамзан Кадиров. Гулит на тренерската функција во овој клуб помина 13 кола во кои освои само 12 бодови доволни за 14 позиција на табелата на која котираат 16 клуба.
| | веќе видена | слични

По поразот во дуелот со Амкар со резултат од 1:0, Руд Гулит добил отказ на местото тренер на Терек. Клубот од Грозни во понеделникот навечер најави дека славниот Холанѓанец ќе добие отказ доколку екипата претрпи пораз во Перм, а откако тоа се случи, дојде и до прекин на соработката. "Со екипата се поздравив уште пред мечот и им се заблагодарив на соработката. Ултиматумот кој му беше поставен не влијаеше на падот на формата, но против амкар имавме неколку убави шанси кои не ги искористивме" - рекол Гулит под чие водство Терек собра само 12 бода на 13 меча што беше доволно само за 14. место на табелата. На Гулит постојано му се забележуваше дека многу малку се занимава со екипата, а многу повеќе со ноќните скапи забави.
| | веќе видена | слични

Холандскиот стратег Руд Гулит доби отказ од тренерската позиција на Терек Грозни по само пет месеци на кормилото на рускиот прволигаш. Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров, кој е и претседател на клубот, го загуби трпението по слабите резултати и непримерното однесување на се уште немирниот 48-годишник Гулит. - Гулит не е повеќе тренер на Терек – кратко отсече Кадиров. Поранешниот тренер на Челзи, Њукасл, Феенорд и ЛА Галакси беше наименуван во јануари годинава на кормилото на Терек, со цел да внесе европски модерен фудбал во редовите на рускиот прволигаш од Грозни. Но слабите резултати го доведоа на 14. место на табелата од вкупно 16 тимови. Клубот на својата интернет страна многу посурово го критикуваше стилот на работа и животните навики на Холанѓанецот, пред да му биде врачен отказот по поразот на гости од Амкар Перм: „Гулит не ги исполни нашите очекувања. Неговите постапки во изминатиот период покажаа дека нема основни познавања на своите фудбалери, ниту на првотимската формација. Тој треба да знае ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 336 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гулит доби отказ од чеченскиот претседател Кадиров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: