Ѓукиќ: Македонија е фаворит против Црна Гора, ама ќе мора тоа и да го докаже на терен

Ракометното „лудило“ во Хрватска само што не започнало, а селекциите кои учествуваат ги прават последните подготовки за настапот на Европското првенство. Неизбежни се и плановите како да се мине првата фаза, а во групата Ц покрај Македонија се наоѓаат уште Црна Гора, Словенија и Германија. Селекторот на Црногорците, Драган Ѓукиќ, јасно ја истакнува нивната цел, со победа над Македонија да се пласираат во следната рунда од европскиот ракометен самит. Но, и потврдува дека нашата репрезентација, посебно откако стана јасно дека најголемиот нивен адут Вуко Борозан дефинитивно нема да настапи, е фаворит во меѓусебниот дуел. „Словенија сака медал, Германија е кандидат за златото, а Македонија ја победи Србија. Наша цел е победа над Македонија. Тие се фаворити во пресрет на дуелот со нас, но тѕоа секако ќе мора да го докажат и на теренот. Ние исто така имаме што да кажеме на Европското првенство“, изјави Ѓукиќ. Вуко Борозан по сообраќајната несреќа нема да биде подготвен за настап на ЕП, а Ѓукиќ вели дека сега е ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на ракометната репрезентација на Црна Гора, Драган Ѓукиќ, изјави дека е горд на своите играчи по натпреварот со Македонија и покрај поразот од 29:28. -Горд сум на моите играчи, игравме како да сме во Скопје, а го натеравме протвникот да се помачии да мора да направи буквално се, и на терен и надвор од него за да не победи. Честитки за Македонија за пласманот во втората фаза и на се што работат за европскиот ракомет, изјави Ѓукиќ
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација синоќа славеше победа над Црна Гора и со максимален учинок во групата ја очекува пресметката против Германија. Селекторот на репрезентацијата на Црна Гора, Драган Ѓукиќ после вчерашниот натпревар во Загреб, имаше само пофални зборови за македонските ракометари. „Честитки до Македонија за пласманот во следната фаза. Сите треба да се горди на начинот на кој што игра оваа екипа и успесите кои ги остварува“, изјави Ѓукиќ и додаде: „Ние бевме премногу нервозни, многу брзавме. За време на целиот дуел ги мачевме Македонците, но тоа не беше доволно“, изјави Ѓукиќ.
| | веќе видена | слични

sportclub.mk, директно од Загреб Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ за разлика од Веселин Вујовиќ, поразот од Македонија го прифати чесно и притоа даде комплименти за нашите ракометари „Сакам да им честитам на Македонија за пласманот во следната фаза. Треба сите да се горди на начинот на кој игра оваа репрезентација и успесите кои ги бележи зад своето име. Ние од друга страна бевме мноуг нервозни, брзавме, но во целиот натпревар ги намачивме Македонците, но тоа не утеха“, изјави Ѓукиќ. Црна Гора така во директен дуел со Словенија во последното коло ќе одлучува за третиот патник од нашата група во следната фаза.
| | веќе видена | слични

Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ испрати честитки до Македонија за победата и пласманот во втората фаза и истакна дека е горд на неговите играч за она што го прикажале против „Црвено-жолтите"Црногорците вечерва ни создадоа доста проблеми, на полувреме имаа предност од еден гол, а не се откажаа ниту во финишот од средбата кога се одлепивме на +4.Избраниците на Драган Ѓукиќ до последен момент се бореа за позитивен резултат, па и покрај тоа што загубија, стратегот истакна дека е горд на неговите играчи.„Им честитам на Македонците тие се пласираа во втората фаза, одигра како што очекувавме, но мислам дека ние ги пропуштивме нашите шанси во второто полувреме кога бевме малку нервозни и деконцентиррани. Горд сум на мојот тим, го дадовме максимомот, и создадовме потешкотии на Македонија, направиме таа да игра до својот максимум за да не победи. Дадовме се од себе на теренот, но не дојдовме до резултатот кој го посакуваме“ – вели Ѓукиќ.
| | веќе видена | слични

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Црногорскиот селектор Драган Ѓукиќ не е задоволен од одредени судиски одлуки во поразот од Македонија на ЕП во Хрватска, но сепак сака повеќе да размислува за следниот предизвик и новиот жесток дуел со Словенија. Ѓукиќ кој е и поранешен македонски селектор смета дека нашата репрезентација може да оствари одличен пласман на ова првенство. – Македонија вечерва не не потцени, но ние во текот на целите подготовки верувавме дека на овој натпревар можеме да стигнеме до победа. И јас не очекував дека ќе бидиме без Борозан, но и покрај проблемите ние одигравме најдобро што можеме и драго ми е што ја натеравме и Македонија да игра до крај. – Македонија со поддршка на овие навивачи може да стигне далеку ако вложи 100 проценти на теренот, драго ми е поради младите играчи, Талески го сопревме, но иако знаевме дека и Кузмановски ќе игра, се чини тој беше клучниот фактор за победата, – изјави Ѓукиќ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва го игра втoриот натпревар на Европското првенство во Хрватска. Противник на македонските ракометари ќе биде селекцијата на Црна Гора. Македонија во првото коло ја совлада Словенија, 25:24, додека Црна Гора доживеа дебакл против актуелниот шампион Германија, 32:19. Раул Гонзалес и неговите избраници со победа на овој меч дефинитивно ќе го обезбедат пласманот во втората фаза на шампионатот, каде во Вараждин групата во која е Македонија ќе вкрсти цо Д-групата. Македонскиот селектор нема да менува ништо за дуелот со Црногорците, ќе настапи со истите играчи кои играа и на претходниот меч со Словенија, додека црногорскиот предводник Драган Ѓукиќ во тимот ќе го има првиот голман Небојша Симиќ. Натпреварот во „Арена“ во Загреб ќе почне во 20:30 часот.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација вечерва во 20:30 против селекцијата на Црна Гора го игра вториот натпревар на европското првенство во Хрватска. Во пресрет на вечерашниот дуел во таборот на Македонија нема промена во составот. Во составот на репрезентацијата на Црна Гора ќе има една промена и за денеска е пријавен за настап голманот Небојша Симиќ. Со победа, македонската репрезентација ќе обезбеди пласман во следната фаза, која нашите ракометари би ја играле во Вараждин.
| | веќе видена | слични

И покрај тешкиот пораз од 32:19 против бранителот на титулата Германија на стартот од Европското првенство во Хрватска, ракометарите на Црна Гора велат дека денеска не им е ден Д, но победата им била во мислите пред вечерашниот дуел од 20:30 часот со Македонија. Третото ексјугословенско дерби од почетокот на шампионатот по Хрватска – Србија (32:22) и Македонија – Словенија (25:24) е клучно за Црногорците не само во однос на пласманот во вториот круг, туку и, обратно, за избегнување на двете последни места на првенството што водат во вториот сад во ждрепката за баражот за следниот мундијал. „Го означивме овој меч како најважен, но може да се случи ни победа против Македонија да не ни донесе пласман во втората фаза. Сè се искомплицира во групата. Македонија игра добро, го има одличниот Лазаров, но и Раул Гонзалес на клупата, кој сè одлично состави и ја дисциплинира екипата. Тука се и Стоилов, двајца добри голмани… Тоа е сериозна репрезентација“, смета левото крило Игор Марковиќ. Грст комплименти за противникот ...
| | веќе видена | слични

Машката сениорска репрезентација на Македонија вечерва од 20:30 часот го игра вториот натпревар на Европското Првенство 2018. По големата победа над Словенија во првото коло, избраниците на Раул Гонзалез подготвени ја очекуваат денешната средба која би можела да ни го осигура пласманот во втората фаза од Првенството. Во максимално борбен и неизвесен натпревар, Македонија ја совлада Словенија со 25-24 во првата средба од Првенството и со евентуална победа на денешниот натпревар, не само што ќе го осигура своето место во втората фаза, туку ќе пренесе и најмалку два бода во новоформираната група што би се играла во Вараждин. Вчера нашите репрезентативци одработија еден тренинг во Загреб и максимално фокусирани и подготвени, го очекуваат денешниот меч. Селекцијата на Црна Гора доживеа пораз од 32-19 во првиот натпревар на ЕП против Германија. Натпреварот Македонија – Црна Гора почнува од 20:30 во Загребска Арена. Покрај нашата средба, денеска во групата Ц ќе се сретнат и селекциите на Германија и Словенија. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓукиќ: Македонија е фаворит против Црна Гора, ама ќе мора тоа и да го докаже на терен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: