Иванов: ЕУ е виновна за назадувањето на Западен Балкан

Претседателот Ѓорѓе Иванов остро ја критикуваше ЕУ за нејзиниот однос кон Македонија и кон земјите од Западен Балкан, посочувајќи ја нејзината статус кво политика како директен виновник за непроменетата позиција и застранувањето на некои политичари од патот кон ЕУ. - Долгогодишното статус кво во интеграциите ја продлабочи кризата во Македонија и им даде алиби на политичарите да застранат од зацртаниот европски пат. Една од клучните причини за стагнацијата, дури и за ретроградните процеси во регионот, е недоволниот ангажман и недоволното внимание на ЕУ. Разбираме целосно дека ЕУ се соочува со повеќе кризи, но истовремено ЕУ не треба да дозволи уште една балканска криза - рече претседателот Иванов на состанокот на лидерите на Брдо - Бриони процесот, кој се одржа викендов во Брдо кај Kрањ во Словенија. Зачленувањето на Македонија во НАТО, почеток на преговорите со ЕУ, соработката во сферата на безбедноста за стабилен регион, воздржување од радикална националистичка реторика и немешање во внатрешните работи на ...
| | веќе видена | слични

Гугл соопшти дека соработува со Еколошкиот одбранбен фонд (ЕДФ) и Аклима со цел да се подобри квалитетот на воздухот. Во периодот од мај 2015 до мај 2016 година Street View-возилата на Гугл, опремени со сензори кои детектират опасни материи во воздухот, како саѓи или азотни оксиди, возеле низ Оукленд, САД, и собирале податоци. Вообичаено, вакви податоци се собираат со помош на станици кои имаат одредена постојана локација, но возилата на Гугл се значително попрецизни, благодарение на мобилноста. Студијата, како што велат од Аклима, е пилот-проект кој во иднина би требало да се прошири. Гледај видео 00:43 Сподели Гугл душка наоколу Испрати Фејсбук Твитер google+ Whatsapp Tumblr Digg linkedin Newsvine Пермалинк http://p.dw.com/p/2eJpU Гугл душка наоколу
| | веќе видена | слични

„Гугл“ почнува програма за помош на компании посветени на изработка на вештачка интелигенција, пишува „Тек-Њуз“. Во рамките на програмата, интернет гигантот ќе ги снабдува компаниите и со финансии и со информации. Финансиската поддршка ќе биде делумно обезбедена од фондот Гугл Венчрс. Програмата ќе ја води Ана Патерсон, досегашна потпретседателка на „Гугл“, каде што впрочем, една од главните преокупации и беше вештачката интелигенција.
| | веќе видена | слични

Балканскиот регион мора да се врати на европскиот пат, рече претседателот Иванов по состанокот на „Брдо- Бриони процесот" во саботата што се одржува во Брдо кај Крањ во Словенија со лидерите на Балканот . Оваа година требаше домаќин да биде Македонија, рече Иванов , а поради околностите во земјата, самитот се одржа во Словенија. „Македонија ќе биде домаќин претстојната 2018 година што се поклопува со Бугарското претседавање со ЕУ“, рече Иванов.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: ЕУ е виновна за назадувањето на Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: