„Гугл-ефект“ на Интернет

3 копии

Истражувањата за помнењето, кои ги реализирале научници од универзитетот Колумбија во САД, довеле до интересен пронајдок наречен „Гугл-ефект“. Многу научници досега тврдеа дека Интернетот ги „заглупавува“ луѓето, но најновите истражувања покажале дека пребарувачите на Интернет само го менуваат начинот на кои ги меморираме нештата. Поради можноста за секојдневен пристап до информациите кои се ставени на Интернет и до кои можеме да дојдеме од која било точка во светот, повеќе не ги помниме самите информации, туку само локацијата на која можеме да ги најдеме на Интернет. Тоа е една од причините што многу корисници на Интернет се чувствуваат лошо кога немаат пристап до глобалната мрежа. Научниците кои ги направиле истражувањата тврдат дека нашиот начин на помнење не се променил многу во однос на претходниот, кога најчесто се потпиравме на пријателите со цел да не потсетат на одредени нешта. Бидејќи сега технологијата е толку напредната веќе не мораме да им се јавуваме на колегите од работа за да ни кажат ...
| | веќе видена | слични

Истражувањето за помнењето кое го спровеле научниците на Универзитетот Колумбија во САД доведе до интересен податок кој тие го нарекоа “Гугл ефект“. Многу научници тврдат дека интернетот “заглупавува“, но ова истражување покажало дека интернет пребарувачите ни го измениле начинот на помнење. Поради можноста секојдневно да имаме пристап до интернет за секоја потреба, повеќе не ги помниме само информациите, туку и тоа каде тие се наоѓаат и можеме секогаш без проблем да ги пронајдеме. Затоа многу корисници се чувствуваат лошо кога немаат пристап до интернет. Овие научници тврдат дека тој начин на помнење не се разликува многу од тогаш кога бараме некои податоци од нашите пријатели за да добиеме одредени информации, но технологијата толку е напредната што сега не мораме да ги бараме нив за да ни го кажат резултатот од кошаркарскиот натпревар од 1996 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

Пронајдените лични работи на патниците од автобусот „Дурмо турс“, а кои жителите на селото Ласкарци ги донесоа во ТВ21, се предадени во полициската станица во ...
сите 215 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Гугл-ефект“ на Интернет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: