Папандреу: Време е Европа да најде решение за кризата во Грција

4 копии

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу побара од Европа да изнајде решение за кризата во земјата. „Време е Европа да се разбуди и да пронајде решение за должничката криза во Грција, која се заканува да ја загрози целата еврозона“, рече Папандреу во интервју за денешниот број на весникот „Катимерини“. Според него, Грција ќе успее да го врати огромниот долг од 350 милијарди евра со кој се соочува сега, додавајќи дека во тек се разговори за изнаоѓање долгорочно решение за излез од кризата. „Во овој момент нема место за оние кои шират страв и се убедени во неуспех“, истакнува Папандреу во интервјуто за „Катимерини“. Следната недела во Брисел ќе се одржи вонреден Самит на ЕУ на кој би требало да се најде трајно решение за излез на Грција од кризата, која се заканува да се прелее и во други земји од еврозоната, пред сè во Италија и Шпанија.
| | веќе видена | слични

Грчките челници и понатаму се оптимисти дека земјата ќе се спаси од банкрот. Грчкиот министер за финансии, Евангелос Венизелос, беше “тврдокорен“ оптимист кога оцени дека можноста од банкрот постои, но како што тој уверуваше, тој може да биде делумен и без последици по банкарскиот систем. Но, неговиот неоправдан оптимизам го сруши агенцијата Фич, која го намали кредитниот рејтинг на Грција за три степени. Статусот на кредитниот рејтинг на Грција сега е опишан со полоша оценка од “ѓубре“, односно висок кредитен ризик или еден степен пред инсолвентност. Наместо проблемот да го гледа во себе, грчкиот политички врв и понатаму одбива реално соочување со кризата во која земјата е длабоко навлезена. И за премиерот Јоргос Папандреу земјата направила се за да ја обезбеди помошта за спас од банкрот, но агенциите за мерење на кредитниот рејтинг им ја “матат водата“. Тој смета дека Грција ќе го врати долгот и дури порача Европа да се разбуди и да најде решение за грчката должничка криза. Во очекување на втората помош од ...
| | веќе видена | слични

Сподели Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во интервју за вчерашниот број на атинскиот весник „Катимерини”, изјави дека е време Европа да се разбуди и да пронајде решение за должничката криза во Грција, која се заканува да ја загрози целата еврозона. Папандреу во интервјуто нагласува дека Грција ќе успее да го врати огромниот долгод 350 милијарди евра со кој се соочува сега, додавајќи дека во тек се разговори за изнаоѓање долгорочно решение за излез од кризата. - Во овој момент нема место за оние кои шират страв и се убедени во неуспех, истакнува Папандреу. На 21 јули во Брисел ќе се одржи вонреден Самит на ЕУ на кој би требало да се најде трајно решение за излез на Грција од кризата, која се заканува да се прелее и во други земји од еврозоната, пред се Италија. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон е во дводневна посета на Атина на разговори со грчките власти за начините на кои земјата може да ја надмине должничката криза и да ги охрабри граѓаните да ги прифатат болните реформи. Таа на средбата со министерот за надворешни работи Ставрос Ламбринидис, уште еднаш ја поддржа грчката Влада во решеноста да ги истурка до крај реформите за излез од кризата. “Главен предизвик е да се оди напред со истата решителност и ангажираност, бидејќи цената на непреземањето мерки може да биде многу повисока за Грција. Ние стоиме зад народот и Владата на Грција во напорите да ја вратиме вашата земја на патеката на економска стабилност и просперитет“ истакна Хилари Клинтон. Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, пак, во интервју за денешното издание на весникот Катимерини истакна дека е уверен дека неговата земја ќе излезе од кризата и ќе успее да го врати долгот од 350 милијарди евра. “Време е Европа да се разбуди и да пронајде решение за должничката криза во Грција, која се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 306 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папандреу: Време е Европа да најде решение за кризата во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: