Свет - Грузија сака да биде Џорџија

Грузија ги повика државите низ светот што се уште ја именуваат со нејзиното име, кое потекнува од руското говорно подрачје, да се откажат од тоа и да ја нарекуваат земјата со името од англиското јазично подрачје - Џорџија, јави „Франс прес“. - Побаравме од земјите, кои се уште не нарекуваат Грузија, да го сменат тоа и да не нарекуваат Џорџија - се вели во соопштението од грузиското Министерство за надворешни работи. Заменик-министерот за надворешни работи на Грузија, Нино Бурџанадѕе, објасни дека веќе била испратена официјална писмена молба до сите земји низ светот што го користат името Грузија. Според властите во Тбилиси, Јужна Кореја веќе извршила таква промена, но други држави, како на пример Јапонија, Полска и балтичките земји, продолжиле да го користат името Грузија. Самите Грузијци земјата си ја викаат Сакартвело, по името на нејзиниот легендарен основач Картлос. Грузија и Русија немаат дипломатски односи по војната меѓу нив во август 2008 година, која се случи по одлуката на Москва да ја признае ...
| | веќе видена | слични

Тбилиси вчера испрати официјално барање во меѓународната комуникација да не се користи името Грузија, туку Џорџија, за што не се очекува да се спротивстават САД, кои имаат сојузна држава со истото име Ве молиме, отсега натаму нарекувајте нé Џорџија! Вака гласи писмената молба од официјален Тбилиси, испратена до меѓународната заедница и до сите земји што го користат името Грузија, меѓу кои е и Македонија. Агенциската вест стигна побрзо од официјалниот допис. До вчера попладне во Министерството за надворешни работи сé уште не беше стигнато ова барање, но домашните дипломати оставија простор дека е можно да стигне подоцна поради временската разлика. Грузијците се одлучија на овој чекор бидејќи името Грузија потекнува од руското говорно подрачје, а нивните односи со официјална Москва се замрзнати по кратката војна во летото 2008 година. - Сосема е разбирлива реакцијата на Грузија што бара промена на името, кое и било наметнато од бившиот советски режим – вели универзитетскиот професор Димитар Мирчев, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Грузија сака да биде Џорџија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: