Германски „Фолксваген“ со најголеми изгледи за најпродаван бренд во 2016


Јапонска Тојота веќе не е на престолот во категоријата најпродавани возила. Германски „Фолксваген“ го одзема овој примат од Тојота со неколку стотина илјади повеќе продадени возила, па така VW продале вкупно 10,31 милиони возила, додека јапонскиот производител 10,175 милиони. Податоците се однесуваат на 2016-тата година, а во наредниот период се очекува и објавување на податоци и од другите производители, меѓу кои и Генерал Моторс (GM). Доколку податоците ја потврдат тенденцијата, тронот за најпродавана марка ќе ја поправи репутацијата на „Фолксваген“ која беше доведена во сомнеж по скандалите со лажираните тестови за издувни гасови. Од друга страна, Тојота четири години беше број еден по продажба, пад забележа само во 2011 година како резултат на земјотресот и цунамито во Јапонија. GM по продажба беше првиот производител на светот повеќе од седумдесет години, до 2008 година, кога за прв пат беше надмината од страна на Toyota особено на пазарот во САД. Продажбата на Тојота минатата година во светот беше ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со појавувањето на трговските бариери во САД, Тојота ја загуби првата позиција во глобалната продажба, а лидерската позиција со рекордни испораки ја презема Групацијата Volkswagen. Тојота ја загуби титулата најпродаван производител на автомобили во светот, а првото место го презема Групацијата Volkswagen. Со тоа се стави крај на четири годишното владеење на оваа јапонска компанија, како што побарувачката за нејзиниот предводник Camry седан драстично се намали во САД, така и продажбата во Кина го загуби чекорот во однос на севкупниот пазар. Глобалната продажба на Toyota, во 2016 година однос на 2015 година се зголеми за 0,2% односно беа испорачани вкупно 10,2 милиони возила во 2016 година, потврди јапонскиот производител на автомобили во понеделникот. Покрај растот, сепак Тојота не успеа да го задржи првото место, Групацијата Volkswagen забележа поголем раст од 3.8% и со 10,3 милиони продадени возила постави нов рекорд и ја презема водечката позиција во светски рамки. Минатата година продажбата на Тоyota ...
| | веќе видена | слични

Тојота ја загуби титулата најпродаван производител на автомобили во светот, а првото место го презема Групацијата Volkswagen. Со тоа се стави крај на четири годишното владеење на оваа јапонска компанија, како што побарувачката за нејзиниот предводник Camry седандрастично се намали во САД, така и продажбата во Кина го загуби чекорот во однос на севкупниот пазар. Глобалната продажба на Toyota, во 2016 година однос на 2015 година се зголеми за 0,2% односно беа испорачани вкупно 10,2 милиони возила во 2016 година, потврди јапонскиот производител на автомобили во понеделникот. Покрај растот, сепак Тојота не успеа да го задржи првото место, Групацијата Volkswagen забележа поголем раст од 3.8% и со 10,3 милиони продадени возила постави нов рекорд и ја презема водечката позиција во светски рамки. Минатата година продажбата на Тоyota заостана зад Volkswagen главно поради променливата динамика на најголемите странски пазари (САД и Кина) кај двата автомобилски производители. Јапонската компанија забележа големо ...
| | веќе видена | слични

Кончно се познати бројките околу тоа кој производител продал најмногу нови автомобили во 2016-та година, а резултатот со оглед на „ситуацијата“ е изненадувачки за многумина. Фолксваген кој беше сериозно потресен со „Дизелгејт“ скандалот сепак и натаму е неприкосновен на врвот со 10,31 милион продадени нови автомобили во 2016-та година. Германскиот гигант зад себе ја остави јапонска Тојота од каде што објавија дека минатата година продале 10,18 милиони возила. Ова е прв пат Фолксваген да се најде на врвот, а исто таа е прв пат во четири години Тојота да не е таму. Од General Motors и натаму ги немаат соопштено бројките, односно своите продажни резултати за минатата година, а се претпоставува дека оваа компанија има бројки кои што се доволни за третото место. Фолксваген групацијата во 2009-та година постави за цел до 2018-та година да стане водечки светски производител на автомобили. Тогашниот генерален директор Мартин Винтеркорн ја претстави платформата наречена „Стратегија 2018“ која што се потпираше на ...
| | веќе видена | слични

Германската компанија Фолксваген во 2016. година продала најмогу автомобили во светот и ја престигнала јапонската Тојота, со што за прв пат се на врвот.Тојота, која во изминатите четири години беше водечка компанија во светот по бројот на продадени автомобили, во 2016. продала 10,18 милиони автомобили, додека Фолксваген минатата седмица објави податок за продадени 10,31 милион возила.Ова е показател дека аферата со лажирањето на тестовите за емисија на штетни гасови не го погоди толку сериозно германскиот гигант и покрај осудата на светската јавност и бројните тужби.Фолксваген Групата, која што е сопственик на бредновите Ауди, Порше и Шкода, остварила пораст во продажбата од 3,8 отсто благодарение на зголемата продажба во Кина.Компанијата остварила солидни резултати и на другите пазар. На пример, во Шведска во 2016. година Фолксваген Голф бил најпродаван автомобил, што е прв случај во последните 50 години таа титула да не му припадне на Волво.Продажбата на Тојота за минатата година пораснала за 0,2 отсто. ...
| | веќе видена | слични

Volkswagen ја надмина Toyota Објавено на 30 јануари 2017 година Досега неколку пати беа изнесувани податоци, но сега е официјално - Volkswagen ја надмина Toyota според продажбата на нови возила во 2016 година. Не за многу, но доволно за круната - минатата година германскиот концерн има продадено 10,31 милиони, а јапонската компанија 10,175 милиони возила. Импресивната бројка на VW делумно е изненадување бидејќи Германците цела година се расправаат со проблемите кои произлегоа од аферата со лажните емисии на своите дизел мотори. На нивна среќа, зголемената продажба во Кина ги компензираше загубите во Америка и Европа. Toyota прв пат од врвот го симна General Motors во 2008-мата, но не успеја да ја задржи титулата. Дури од 2012 година наваму е најголем светски производител секоја година. занимливости, Volkswagen, Toyota
| | веќе видена | слични

Баварската компанија за производство на автомобили Volkswagen ја надмина компанијата Toyota, со што стана најуспешниот продавач на автомобили во светот. Ова е прв пат за германската компанија да ја завземе лидерската позиција. Toyota го држеше првото место на листата во изминатите четири години, но во 2016 година продаде 10,17 милиони автомобили, што не беа доволни во споредба со 10,31 милион на Volkswagen. Овој успех беше остварен и покрај скандалот кој ја раздрма компанијата, а се однесуваше на лажирањето на тестовите за емисијата на штетни гасови, што резултираше со бројни тужби и казни за Volkswagen. Уште еден огромен успех за оваа компанија, која ги опфаќа брендовите на Audi, Porsche и Škoda, беше и титулата на Volkswagen Golf за најпопуларен автомобил за 2016 година во Шведска, каде оваа титула редовно му припаѓаше на домашниот бренд Volvo. General Motors сѐ уште ги нема објавено своите резултати, но се очекува да биде зад јапонската и германската компанија. GM беше на прво место во 2011 година, кога ...
| | веќе видена | слични

Според официјалните резултати Volgswagen Group ја презема водечката улога во производство на автомобили. Конечно и официјално: Volkswagen Group е најголемиот светски производител на автомобили. По објавување на конечните бројки на Toyota според кои тие во 2016 година произвеле вкупно 10.17 милиони возила (зголемување во однос на претходната година од 0.2%), веќе се е познато. Во истиот период Volkswagen Group произведе 10.31 милиони возила (+3.8%) што беше доволно за симнување на јапонскиот гигант од водечката позиција. Резултатот на Volkswagen е дотолку позначаен што доаѓа во време на справување со последиците од гигантската афера со податоците за дизел моторите. Најголем пазар за германскиот производител и понатаму останува Кина каде што групацијата има пласирано околу 3.4 милиони примероци.
| | веќе видена | слични

По четири години на врвот како најголем светски производител на автомобили, Toyota Motor ја отстапи оваа позиција на Volkswagen Group. Дефинитивната потврда дека е така доаѓа по објавувањето на официјалните податоци за продажбата во 2016 година од страна на Јапонската компанија. Минатата година Toyota пласирала за 1,3% повеќе автомобили во споредба со 2015, но бројката од 10,2 милиони е за речиси сто илјади под онаа на Volkswagen Group. Во вкупниот резултат на Јапонсците влегуваат и продажбите на Daihatsu и Hino како подружници. Toyota го надмина GM на крајот од минатата деценија по речиси 80 години лидерство на Американците, и досега самоуверено ја држеше првата позиција со исклучок на 2011, година на катастрофалниот земјотресот во Јапонија и хаваријата во Фукушима. Парадоксот е во тоа што VW до ваков успех стигна во годината на Dieselgate – скандалот кој според повеќето аналитичари беше предизвикан токму од амбицијата на Германците по секоја цена да станат број 1.
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германски „Фолксваген“ со најголеми изгледи за најпродаван бренд во 2016

Од:
До кого (е-маил):
Порака: